Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

„Řekli jsme si, že musíme situaci napravit a dát lidem možnost výdělku. Vždyť řada z nich pracuje celý rok, aby své zboží prodali právě o Vánocích. A protože obchody otevřené být mohou, zvolili jsme formu supermarketu,“ vysvětluje neobvyklý projekt Veronika Iblová ze spolku Tatrhy.

Ve Štědrém domě platí stejná pravidla jako v obchodech, zákazníci tedy musí používat respirátory a dodržovat rozestupy. Dovnitř navíc může jen omezený počet osob. Pravidlo číslo jedna tu ale zní: Buďte k sobě milí a ohleduplní. Návštěvníci proto v první den otevření trpělivě čekali venku ve frontě, až na ně přijde řada.

„Jsem z toho nadšená, konečně se něco děje. Myslím si, že se dokážeme přizpůsobit, nevadí mi mít při nakupování respirátor. Jsem ráda, že si zde mohu koupit originální vánoční dárky, i když svařák z klasických venkovních trhů mi trochu chybí,“ popsala reportérovi CNN Prima NEWS své dojmy jedna z nakupujících.

Další ze zákaznic čekajících ve frontě před pokladnou zdůraznila, že přišla cíleně, aby podpořila řemeslníky, kterým v současnosti doslova zamrzly příjmy. Štědrý dům v Jablonci nad Nisou bude až do Vánoc otevřený vždy od čtvrtka do neděle. „Aktuálně máme v nabídce zboží od pěti desítek prodejců, další se ale ještě hlásí,“ dodala Iblová.

Tagy: