reklama

Tři z pěti pacientů převážených do Motola zemřeli. Máme výpověď přeživšího

O tom, že onemocnění COVID-19 nelze brát na lehkou váhu, se už přesvědčily tisíce lidí, kteří skončili ve vážném stavu v nemocnicích. Hodně pozornosti se v listopadu věnovalo pěti pacientům, kteří byli kvůli přetíženým nemocnicím převezeni ze Zlínského kraje do pražského Motola. Jak se nám podařilo zjistit, tři z nich bohužel boj s covidem prohráli. Jedním ze dvou, kteří přežili, je 44letý muž z Kroměříže.

reklama

Je 6. listopadu 2020. Záchranáři právě v kroměřížské nemocnici nakládají Romana Knota do sanitky. Společně s dalšími čtyřmi pacienty míří do pražského Motola. „Tento převoz si vůbec nepamatuju, bylo to prostě v umělém spánku. Prvních 14 dnů jsem ani nevěděl, že jsem v nemocnici,“ přiznává Knot.

„Byli to pacienti, kteří byli schopni zvládnout transport, čili průběh covidové pneumonie byl relativně lehčí, ale samozřejmě pořád to byli pacienti, kteří byli v intenzivní péči, na umělé plicní ventilaci,“ popisuje stav hospitalizovaných krajský koordinátor intenzivní péče pro Zlínský kraj Tomáš Gabrhelík.

Co pacient vzkazuje skeptikům?

O závažnosti jejich stavu svědčilo i to, že tři z těchto pacientů se z nemocnice už nevrátili. Také Roman Knot bojoval o život. Nemohl dýchat a horečky přesahovaly 42 stupňů. „Místy jsem už i vykašlával krev a plíce přestávaly fungovat. Byl jsem napojený na spoustu přístrojů, léků, které jsem dostával,“ vzpomíná Knot.

Po deseti dnech nejistoty se ale dostal z nejhoršího. Lékaři ho probudili z umělého spánku a začal dýchat pomocí kyslíkové bomby. Skeptici, kteří říkají obyčejná chřipečka, by si měli asi jednou zajít na takové oddělení, podívat se, jak vypadá krutý průběh této nemoci… prvotní věc – chtěl bych poděkovat lékařům a veškerému zdravotnickému personálu, který se o mě staral,“ vzkazuje muž, který se ocitl na pokraji smrti.

Roman Knot už je téměř dva měsíce doma. Musí ale dodržovat přísný klidový režim. Projevily se u něj totiž nejrůznější komplikace. Má problémy se srdcem a stále se velmi rychle unaví. Přesto je šťastný, že je znovu doma.

K tématu

Tagy: zdraví nemocnice plíce koronavirus COVID-19 Motol plicní ventilace

Další hlavní zprávy

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Přesvědčí ČSSD ministry za ANO o uzavření podniků? Vláda jedná o dalším zpřísnění

Sledujte ŽIVĚ: Přesvědčí ČSSD ministry za ANO o uzavření podniků? Vláda jedná o dalším zpřísnění

Kabinet Andreje Babiše má před sebou další jednání vlády. Na něm by se měli ministři opět bavit ještě o tvrdších opatřeních, než jaká platí dnes. Podle ČSSD je třeba omezit a částečně i uzavřít podniky, jinak současná už tak tvrdá opatření nezaberou a za tři týdny budeme tam, kde jsme nyní. Na jednání se bude opět řešit i vyšší nemocenská a testování ve firmách. Tiskovou konferenci po jednání vlády, která je zatím plánována na 17:00, sledujte na CNN Prima NEWS živě.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Praktičtí lékaři: Pokud se chcete nechat očkovat u svého lékaře, hlaste se přímo u něj
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Další články
reklama
reklama