reklama

Trump k pandemii: Bude to horší, než to bude lepší. Dodržujte odstupy a noste roušky

Stoupající čísla nakažených nemocí COVID-19 donutila Bílý dům opět obnovit denní „koronavirové brífinky“. Prezident Donald Trump poprvé připustil, že pandemie koronaviru se nebude jednoduché zbavit. Zároveň otevřeně apeloval, aby lidé nosili masky. Trump před novináři nezvykle vystoupil sám a většinu času se držel svých poznámek. Zcela zjevně se tak pokoušel zmírnit škody, které napáchal při nedělním rozhovoru s Fox News.

reklama

„Některé části naší země si vedou velmi dobře, jiné si vedou méně dobře. Bude to pravděpodobně bohužel horší, než to bude lepší,“ uvedl Trump z připravených poznámek. „Žádáme všechny, kteří nemohou dodržovat sociální odstup, aby nosili masky. Ať máte rádi masky, nebo ne. Mají dopad. Budou mít efekt a my potřebujeme opravdu vše, co je možné," vyzval Američany prezident.

K tématu

Republikáni jsou k maskám skeptičtější

Ochranné masky se ve Spojených státech staly do značné míry politickým tématem. Průzkum Pew Research Center ze začátku června tohoto roku ukázal, že větší problém s nošením masek v obchodech mají republikáni. Z dat vyplývá, že 76 procent oslovených demokratů si nasadí masku pokaždé nebo téměř pokaždé, než vstoupí do obchodu. Naproti tomu jen 53 procent republikánů je ochotno nosit masky vždy, když jsou v uzavřených prostorách.

Zmatené rady

Na rozpačitém pohledu některých Američanů ohledně nošení ochranných pomůcek se podílela nejednoznačnými radami i Trumpova administrativa. Na konci února sdílel na sociální sítí Twitter šéf Národního sboru pro veřejné zdraví Jeromy Adams příspěvek vyzývající Američany, aby nekupovali masky, protože „nejsou efektivní“. Centrum pro kontrolu a prevence nemocí (CDC) potom sice nošení masek doporučilo, ale nevyžadovalo. Hlavní epidemiolog a člen krizového týmu Bílého domu doktor Anthony Fauci posléze uvedl, že protichůdné rady se podílely na rozšíření nedůvěry k maskám a rovněž zbrzdily „schopnost vlády zpomalit pandemii“.

Pelosi: Trump uznal chyby

Na úterní brífink prezidenta reagovala i předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi. „Vyjádřením podpory nošení masek uznal chyby, kterých se dopustil, a uznal, že se nejedná o podvod,“ sdělila pro CNN Pelosi. Podle ní je ve skutečnosti, kvůli své nečinnosti, virem sám Trump.

V úterý zemřelo ve Spojených státech na koronavirus více než tisíc lidí, což je nejvíce od května tohoto roku. Dohromady je ve Spojených státech 3,8 milionu nakažených lidí COVID-19, 140 tisíc lidí nemoci podlehlo.

Tagy: projev USA

Další hlavní zprávy

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
Nebýt Schumachera v Mercedesu, neměl by teď Hamilton tolik vítězství, myslí si Enge
Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Opatření jsou dostatečná. Problém je, že je lidé nedodržují, říká ředitel nemocnice
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Další články
reklama
reklama