reklama

Donald Trump poprvé připustil možnost odkladu prezidentských voleb

Americký prezident Donald Trump se dnes vůbec poprvé zmínil o možnosti odkladu nadcházejících listopadových prezidentských voleb v USA, přestože datum je zakotveno v zákoně. Šéf Bílého domu v této souvislosti podle agentury Reuters poznamenal, že korespondenční hlasování může být zneužito k volebním podvodům.

reklama

Data federálních voleb jsou v USA upravena federálními zákony a Trump tak nemá pravomoc je odložit. Tento rok se mají konat první úterý po prvním listopadovém pondělí, přičemž jakákoli změna data by musela být schválena Kongresem. Ústava zároveň neumožňuje odložit následnou inauguraci, jež se má konat 20. ledna 2021.

„S univerzálním hlasováním poštou (nikoliv hlasováním v nepřítomnosti, které je v pořádku) budou volby 2020 nejnepřesnějšími a nejvíce podvodnými v historii. Pro Spojené státy to bude velký trapas. Odložit volby, dokud lidé nebudou moci hlasovat správně a bezpečně???“, uvedl ve čtvrtek Trump na svém Twitteru.

K tématu

Dosud ale nejsou žádné důkazy o tom, že by korespondenční hlasování v USA provázely rozsáhlé volební podvody, píše agentura AP. Pět států se již spoléhá výhradně na hlasování poštou a uvádí, že zavedly potřebná opatření, aby zajistily, že hlasování nebude narušeno nepřátelskými cizími aktéry. Odborníci na volby v USA tvrdí, že volební podvody jsou tam velmi neobvyklým jevem.

Trump se stále více snaží v předstihu zpochybnit regulérnost nadcházejících listopadových voleb, u kterých se očekává prudký nárůst korespondenčního hlasování vzhledem k pandemii koronaviru. Prezident již dříve označil možnost distančního hlasování za „největší ohrožení pro své znovuzvolení“.

K tématu

Zkorumpování je nepravděpodobné

Minulý měsíc Trump svým příznivcům v Arizoně také řekl: „Podle mě to budou nejvíce zkorumpované volby v historii naší země“. To, že se snaží Trump volby odložit, potvrzuje i jeho vyzyvatel Joe Biden. „Myslím, že se bude snažit přijít s nějakým zdůvodněním, proč se volby nemůžou konat,“ řekl Joe Biden v dubnu.

Historicky však hlasování poštou nevedlo k masivním podvodům s voliči. A nezúčastnění volební experti tvrdí, že možnost zahraničních subjektů tisknout miliony podvodných hlasovacích lístků letos v listopadu je velmi nepravděpodobné, píše CNN.

Tagy: republikáni Joe Biden AP Donald Trump Prezidentské volby v USA 2020 volební podvod

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné svolání vlády. Kabinet by měl schválit nabídku Spojených států amerických na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků do Česka, kde by měli pomáhat s bojem proti koronavirové pandemii. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští týden dorazí do Česka tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

reklama
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina
Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
Další články
reklama
reklama