Trump uvalil extrémní cla na Čínu. Od středy se zvýší na 104 procent, oznámil Bílý dům

Komentátor Jan Macháček o amerických clech na Čínu

Cla na dovoz z Číny do Spojených států se od středy zvýší na 104 procent. V úterý to podle agentury AFP oznámil Bílý dům, který tak naplňuje hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Trump minulý týden představil rozsáhlá cla na zboží prakticky ze všech zemí. Na Čínu se rozhodl uvalit 34procentní poplatek, což celkové clo na dovoz z Číny do USA zvýšilo na 54 procent. Peking na Trumpův krok v pátek reagoval oznámením svého dodatečného 34procentního cla na veškerý dovoz ze Spojených států.

ČTĚTE TAKÉ: Miliardáři se obrací proti Trumpovi, bouří se i Musk. Hrozí ekonomická nukleární zima, varují

V pondělí šéf Bílého domu pohrozil, že pokud Peking toto ohlášené clo nezruší, uvalí na Čínu od středy další clo ve výši 50 procent. Podle agentury Reuters se v úterý prezident rozhodl tuto hrozbu uskutečnit poté, co Čína do stanoveného termínu odvetné clo nezrušila.

Trump čeká na fenomenální nabídky

Trumpova mluvčí Karoline Leavittová podle Reuters uvedla, že na Bílý dům se obrátilo téměř 70 zemí, které by chtěly zahájit jednání o nových clech. Dodala, že USA přistoupí k dohodám, pokud budou ve prospěch amerických pracovníků a budou řešit chronické obchodní deficity USA. Sám Trump se nechal slyšet, že zájemci o jednání musí předložit fenomenální nabídky.

Mluvčí Evropské komise uvedl, že Evropská unie se chce stále vyhnout obchodní válce se Spojenými státy, a to navzdory tomu, že americká administrativa odmítla nabídku nulových cel v průmyslu, kterou Brusel předložil.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Hrajeme si s ohněm, říká Kovanda o clech. Řada spoluobčanů možná zapláče, upozornil

Tagy: