Miliardáři se obrací proti Trumpovi, bouří se i Musk. Hrozí ekonomická nukleární zima, varují

Donald Trump a miliardáři

Padající americké akcie vyburcovaly k reakci i dlouholeté zastánce Donalda Trumpa. Zejména ty, kteří mají velký zájem na pozitivním vývoji na americkém trhu. Americký prezident by měl podle investorů a podporovatelů změnit nastavený kurz, jinak podle nich hrozí „ekonomická nukleární zima“. Ke zpochybňování Trumpovy celní politiky se připojil také Elon Musk.

Bohatí podnikatelé se obrací proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Důvodem je jeho plán zavést kolosální soubor cel na americké obchodní partnery, zatímco na akciových trzích po celém světě se prohlubují ztráty, informuje CNN.

ČTĚTE TAKÉ: Trhy krvácejí a Trump si mne ruce. Celní válka je prolog, hlavní plán se týká dolaru

Minulou středu Trump uvedl, že zavede výrazně vyšší „reciproční“ cla na desítky zemí. Zatímco EU tak pravděpodobně bude čelit plošnému 20procentnímu clu na veškerý dovoz do USA.

Mezi nimi například miliardář a investor Bill Ackman, který patří mezi dlouhodobé příznivce Trumpa a veřejně ho podpořil i během loňské prezidentské kandidatury.

„Trump ztrácí důvěru podnikatelů“

V neděli prohlásil, že podporuje Trumpovu snahu napravit globální cla. Jen o den později ale obrátil a oslovil Trumpa s prosbou, aby vyhlásil „90denní přestávku“.

„Kterému generálnímu řediteli a představenstvu bude vyhovovat přijímání velkých a dlouhodobých ekonomických závazků v naší zemi uprostřed ekonomické jaderné války?“ ptal se. „Prezident ztrácí důvěru podnikatelů po celém světě“, cituje Ackmana CNN. Uvedl zároveň, že pokud Trump nezmění svou strategii, směřují USA „k ekonomické nukleární zimě, kterou jsme si sami způsobili,“ napsal na síť X.

„Současný obchodní systém – ačkoli zdaleka není dokonalý nebo spravedlivý vůči USA – nám velmi dobře sloužil, a musíme proto být obezřetní při jeho změně, abychom nenarušili světový řád takovým způsobem, který by naši zemi dlouhodobě znevýhodňoval,“ apeloval Ackman.

Naprostá nejistota, co bude dál

Trumpovu celní politiku v posledních dnech otevřeně kritizovali tváří v tvář propadu na burze i další miliardáři a bohatí podnikatelé.

Mezi nimi například Simon MacAdam, zástupce hlavního globálního ekonoma poradenské společnosti Capital Economics. Podobně jako Ackman uvedl, že podniky budou pravděpodobně odkládat investice z velké části kvůli „naprosté nejistotě“, kterou Trumpova celní politika vyvolává.

„Pokud budou tato cla za několik měsíců opět vyjednána na nižší úroveň, pak byste ztráceli čas investováním potenciálně stovek milionů dolarů do nových závodů v USA,“ řekl CNN.

USA hrozí „neatraktivita“

Před Trumpovými kroky důrazně varoval také ředitel banky JPMorgan Jamie Dimon: „Nedávná cla pravděpodobně zvýší inflaci a mnohé nutí uvažovat o větší pravděpodobnosti recese,“ napsal podle The New York Times Dimon ve svém výročním dopise akcionářům.

„Pokud se Amerika z jakéhokoli důvodu stane méně atraktivní investiční destinací, americký dolar a ekonomika by mohly utrpět, pokud by cizinci prodávali svá americká aktiva,“ uvedl.

S velkými obavami se na možné dopady cel dívá také hlavní ekonom firmy specializované na investiční poradenství Morningstar Research Services Preston Caldwell. „Pokud budou cla zachována, představuje zvýšení cel oznámené 2. dubna pro Spojené státy ekonomickou katastrofu,“ uvedl v pátek na svém blogu.

Musk doufá v nulovou celní situaci

Ke kritice se připojil dokonce i Elon Musk – nejbohatší muž světa a hlavní Trumpův stoupenec, který dosud stál v čele úřadu pro efektivitu (DOGE) a momentálně je na odchodu z americké administrativy.

V neděli prohlásil, že doufá v „nulovou celní situaci“ mezi Evropou a USA. V rozhovoru s italským vicepremiérem Matteem Salvinim prostřednictvím videospojení Musk řekl, že by si přál, aby mezi Evropou a Severní Amerikou vznikla účinná „zóna volného obchodu“, informuje CNN.

Zatímco Trump během pondělního dne pohrozil Číně, že pokud neakceptuje jím oznámená cla bez odpovědí a bude zavádět protiopatření, zavede dodatečné clo ve výši 50 procent. Musk mezitím na síť X umístil video, v němž zesnulý konzervativní ekonom Milton Friedman vyzdvihuje výhody mezinárodní obchodní spolupráce.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Musk se Trumpa snažil od uvalení cel odradit, tvrdí jeho okolí. Opatření dopadnou i na Teslu

Tagy: