Křeček: Naším skutečným nepřítelem je Čína. S Amerikou bychom se měli spojit, ne bojovat

Co na to vaše peněženka 7.4.2025

Pokud se nepodaří vyjednat rozumnou dohodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy, hrozí podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka růst nezaměstnanosti nebo zavírání továren. S takto negativními ekonomickými dopady nemůže euroamerický svět vyhrát nad skutečným nepřítelem, kterým je podle Křečka Čína. Ekonom v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS řekl, že by se Evropská unie a Spojené státy měly spojit, ne proti sobě bojovat.

Hlavní ekonom BHS a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček si myslí, že by se Evropská unie neměla vzdávat jednání s Donaldem Trumpem. Ekonom uvedl, že skutečným nepřítelem v „celní válce“ je Čína a Spojené státy s EU by se měly spíše spojit a ne spolu bojovat. Na hrozbu možného konfliktu mezi USA a Čínou upozornil ve vysílání také ekonom z Národohospodářské fakulty VŠE Milan Bednář.

ČTĚTE TAKÉ: Vrazil Musk Trumpovi kudlu do zad? Miliardář navrhuje nulová cla a volný pohyb mezi EU a USA

Snižování výroby v důsledku amerických cel by podle Křečka mohlo mít za následek propouštění zaměstnanců a uzavírání továren. „To jsou negativní ekonomické dopady, na kterých euroamerický svět jako celek rozhodně nemůže vyhrát,“ uvedl ekonom. Dodal, že je třeba hledat i jiné obchodní partnery po světě, než je Donald Trump.

Česko toho podle Křečka v současné chvíli moc nezmůže. Jiná, řešitelná situace by byla, pokud by se cla zvýšila o jednotky procent. „Jestliže se ale najednou zavede clo 25 procent nebo se navýší o 20 procent, tak to úplně vymaže celou marži zboží. Pokud tam budeme dál dodávat, tak budeme dodávat se ztrátou, takže pochopitelně takový obchod vůbec nedává smysl,“ vysvětlil Křeček.

Měli bychom se zklidnit, oponoval Bednář

Problém umístit své produkty na světový trh bude mít i Čína, která má ale výhodu levného zboží. „Jestliže naše výrobky nebudeme schopni umístit na americký trh, tak kam je vyvezeme? Do Afriky? Tam na ně nemají peníze,“ říká Křeček.

Bednář je v otázkách amerických cel shovívavější. I když je podle něj Trumpova strategie problematická, racionálně stojí za úvahu. Zčásti souhlasil i s výrokem bývalého šéfa Evropské asociace autoprůmyslu Ivana Hodáče, který prohlásil, že Evropa podle něj nemá nic speciálního, co by v tuhle chvíli mohla Spojeným státům nabídnout. „Máme nějaké kritické suroviny, se kterými se dá pochopitelně vyjednávat, ale zčásti si myslím, že Trump byl rozhodnutý a my se podle toho musíme zařídit,“ řekl.

„Donald Trump se snaží vyjednávat. I kdyby cla chvíli takto běžela, tak nikde není napsané, že takto budou dlouhodobě,“ dodal vzápětí Bednář. Podle něj by se Evropská unie měla zklidnit. „Pokud se nebude panikařit a cla se nechají, jak jsou, je to samozřejmě významné, ale ne tak, aby nás to jaderně zdevastovalo,“ konstatoval Bednář.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trumpova cla nejsou čirý chaos, řekla Matesová. Vysvětlila plán šéfa Bílého domu

Tagy: