reklama

Trump v debatě neodsoudil krajně pravicové Proud Boys. Vyzval ale, ať se drží zpět

Silnou pozornost přitáhla během první televizní debaty amerických prezidentských kandidátů výměna, která následovala po výzvě moderátora vůči prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby odsoudil aktivity milicí a hlasatelů bělošské nadřazenosti. Trump se s tím tzv. popasoval po svém, na podnět Joea Bidena adresoval několik slov členům krajně pravicové skupiny Proud Boys a „opřel“ se do levicově extrémistické Antify.

reklama

„Jste ochoten odsoudit stoupence bělošské nadřazenosti a domobrany a říct, že se musí stáhnout a nepřispívat k násilí ve městech, jak jsme viděli v Kenoshe a jak jsme viděli v Portlandu?“ zeptal se v průběhu první debaty prezidentských kandidátů úřadujícího prezidenta Trumpa moderátor televize Fox News Chris Wallace.

K tématu

„Samozřejmě, že jsem ochoten to udělat, ale řekl bych, že v podstatě všechno, co vidím, je od levice, ne od pravice,“ reagoval současný prezident a dodal: „Jsem ochoten udělat cokoli. Chci vidět mír.“

„Tak to udělejte, pane,“ naléhal moderátor, k němuž se přidal i demokratický protikandidát Joe Biden: „Udělejte to. Řekněte to.“

„Jak je chcete nazývat? Dejte mi jméno,“ zeptal se Trump, načež mu Biden navrhl takzvané „Proud Boys“ (organizace „Hrdí chlapci“ je současnou rétorikou považována za krajně pravicovou, nacionalistickou organizaci).

Někdo by měl něco udělat s Antifou, to je levicový problém

„Proud Boys, stáhněte se a čekejte,“ uvedl americký prezident na adresu uskupení Proud Boys, která se střetla s demonstranty v Portlandu a dalších městech.

„Ale něco vám řeknu,“ navázal prezident. „Někdo by měl něco udělat s Antifou, protože tohle není pravicový problém, ale levicový,“ pravil Trump.

K tomu se obratem vyjádřil Joe Biden, a to tak, že „Antifa je myšlenka, nikoliv organizace“, a dále upozornil, že vlastní Trumpův ředitel FBI Christopher Wray uvedl, že bělošští šovinisti (supremacist) jsou vážnou hrozbou.

K tématu

Další hlavní zprávy

„Jako kdybych to znova vyhrál.“ Dojatý Šebrle má po pěti letech zpět ztracené zlato
Právník: Soud rozhodl, že ministr zdravotnictví se nemůže stát římským diktátorem
Covid cestovní seriál: Přísný sever Afriky. Co potřebujete do Egypta, Maroka či Tuniska?
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Obchod v Olomouci zakazuje vstup očkovaným proti covidu. Úřady prošetřují diskriminaci
Noční bouře strhla stožáry u Temelína. Část elektrárny stojí, lidé jsou bez elektřiny
Pirátský kandidát na ministra považuje vyšší zdanění za řešení bytové krize
Další články
reklama
reklama