reklama

Trump v debatě neodsoudil krajně pravicové Proud Boys. Vyzval ale, ať se drží zpět

Silnou pozornost přitáhla během první televizní debaty amerických prezidentských kandidátů výměna, která následovala po výzvě moderátora vůči prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby odsoudil aktivity milicí a hlasatelů bělošské nadřazenosti. Trump se s tím tzv. popasoval po svém, na podnět Joea Bidena adresoval několik slov členům krajně pravicové skupiny Proud Boys a „opřel“ se do levicově extrémistické Antify.

reklama

„Jste ochoten odsoudit stoupence bělošské nadřazenosti a domobrany a říct, že se musí stáhnout a nepřispívat k násilí ve městech, jak jsme viděli v Kenoshe a jak jsme viděli v Portlandu?“ zeptal se v průběhu první debaty prezidentských kandidátů úřadujícího prezidenta Trumpa moderátor televize Fox News Chris Wallace.

K tématu

„Samozřejmě, že jsem ochoten to udělat, ale řekl bych, že v podstatě všechno, co vidím, je od levice, ne od pravice,“ reagoval současný prezident a dodal: „Jsem ochoten udělat cokoli. Chci vidět mír.“

„Tak to udělejte, pane,“ naléhal moderátor, k němuž se přidal i demokratický protikandidát Joe Biden: „Udělejte to. Řekněte to.“

„Jak je chcete nazývat? Dejte mi jméno,“ zeptal se Trump, načež mu Biden navrhl takzvané „Proud Boys“ (organizace „Hrdí chlapci“ je současnou rétorikou považována za krajně pravicovou, nacionalistickou organizaci).

Někdo by měl něco udělat s Antifou, to je levicový problém

„Proud Boys, stáhněte se a čekejte,“ uvedl americký prezident na adresu uskupení Proud Boys, která se střetla s demonstranty v Portlandu a dalších městech.

„Ale něco vám řeknu,“ navázal prezident. „Někdo by měl něco udělat s Antifou, protože tohle není pravicový problém, ale levicový,“ pravil Trump.

K tomu se obratem vyjádřil Joe Biden, a to tak, že „Antifa je myšlenka, nikoliv organizace“, a dále upozornil, že vlastní Trumpův ředitel FBI Christopher Wray uvedl, že bělošští šovinisti (supremacist) jsou vážnou hrozbou.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Kultura

Na knihovny se při vyhlašování opatření zapomnělo. Teď nesmí mít ani výdejní okénko

Na knihovny se při vyhlašování opatření zapomnělo. Teď nesmí mít ani výdejní okénko

Když se minulý týden vyhlašovala přísnější opatření, která znamenala uzavření většiny obchodů, nezaznělo, zda se týkají také knihoven. Ty se pak musely dodatečně dotazovat na ministerstvu kultury, které jim potvrdilo, že knihovny patří mezi „maloobchodní prodej“, a tudíž jsou uzavřené. Nemohou navíc otevřít ani výdejní okénko, jako to dělají knihkupectví po vzoru restaurací.

reklama
Slavia porazila oslabený Leverkusen a poprvé v EL vyhrála. Liberec i Sparta podlehly
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama