Vlna veder vrcholí. Extrémní teploty zasáhnou Čechy i Moravu. ČHMÚ odhadl, kdy se ochladí

Do České republiky dorazily extrémně vysoké teploty, nejvyšší se vyšplhají až k 36 °C. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se zatím vedra nevyvarujeme, ochladit by se mohlo ke konci příštího týdne. Nárazově do tuzemska dorazí i přeháňky a bouřky.

úterý by podle meteorologů mělo být jasno, na severu a severovýchodě zpočátku polojasno. „Nejnižší noční teploty klesnou k 15 až 11 °C, nejvyšší denní teploty vystoupají k 30 až 34 °C,“ uvádí ČHMÚ na svém webu. V severozápadní polovině Čech se může teplota vyšplhat až k 36 °C, v 1000 metrech na horách očekávejte kolem 26 °C.

Středa bude jasná, odpoledne a večer začne od západu částečně přibývat oblačnosti, později večer se na západě a severozápadě mohou objevit ojedinělé přeháňky nebo bouřky. „Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 18 až 14 °C, nejvyšší denní teploty pak mezi 32 až 36 °C,“ informují meteorologové.

I ve čtvrtek bude polojasno, přechodně až oblačno a místy se mohou objevit přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty klesnou k 20 až 16 °C, nejvyšší denní teploty v Čechách vystoupají k 27 až 31 °C, na Moravě a ve Slezsku k 32 až 36 °C.

Také v pátek bude jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty klesnou k 18 až 14 °C, v jihozápadní polovině Čech místy až k 12 °C. Nejvyšší denní teploty se pak dostanou na 27 až 31 °C.

sobotu by pak mělo být polojasno, přechodně oblačno a místy se objeví i přeháňky nebo bouřky. „Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 18 až 14 °C, nejvyšší denní teploty 29 až 33 °C, na jihovýchodě až 36 °C,“ avizuje ČHMÚ. Také v nadcházejících dnech bude jasno až polojasno, nejvyšší teploty by se měly dostat na 33 °C.

Tagy:

Hlavní zprávy

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí
Rusko

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:42

Vyjednávání o připojení Ukrajiny k NATO by měli začít co nejdřív, uvedl litevský ministr obrany

16:35

Evropská unie tento měsíc pošle Ukrajině první část slíbených pěti miliard eur

16:32

Ruské ministerstvo vnitra zařadilo novinářku Marinu Ovsjannikovovou na seznam hledaných osob

15:44

Zrno: Ukrajinci dostávají dávky dopaminu. Vyhlížejí další úspěch, prestiž Rusů je ohrožena

Živě
ON-LINE: Ruská duma schválila anexi okupovaných oblastí Ukrajiny. Západ ji odsuzuje

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.