Do Česka míří extrémní vedra. Jak ve zdraví přežít úmorné tropické počasí?

Parné letní dny dokáží být nesnesitelné

Jak snášet velké teplo?

Do Česka dorazila extrémní vedra. Příjemným řešením je strávit tyto horké dny venku u vody nebo v klimatizovaných budovách. Co ale dělat, když tuto možnost nemáte? Připravili jsme pro vás několik tipů a rad, jak se se situací co nejlépe vyrovnat.

Dodržujte pitný režim

Nejrychlejším krokem k ochlazení je hydratace. „Velmi častou otázkou bývá, kolik toho má člověk vypít. Vždycky říkáme, že je nejlepší pít po celý den tak, abychom vůbec necítil pocit žízně. V momentě, kdy dostaneme žízeň, nám tělo říká, že je něco špatně,“ konstatovala mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Základem pitného režimu by pak podle ní měla být čistá neslazená voda. „Samozřejmě nikomu nezakazujeme dát si pivo nebo limonádu, ale základ pitného režimu by měla tvořit určitě voda, případně neslazené čaje, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami,“ řekla Poštová.

Dejte si vlažnou sprchu

Pro ochlazení organismu je dobré dát si vlažnou (nikoliv studenou) sprchu. Po osprchování se neutírejte, tělo se zchladí při osychání. Odborníci ze CNN doporučují použít mátové mýdlo, které pokožku osvěží.

Větrejte ráno

Otevírejte okna doma i v kanceláři brzy ráno, dokud je vzduch ještě o něco chladnější. Poté závěsy nebo žaluzie zatáhněte, aby slunce nepronikalo přímo do domu a nezahřívalo vše uvnitř. Místnost můžete také ochladit pověšením mokrých záclon či prostěradel před otevřená okna. Vzduch proudící dovnitř se tím ochladí.

Spěte v prodyšném prostěradle

Bavlna je jedním z nejprodyšnějších materiálů, takže bavlněné povlečení nebo přikrývky vám mohou pomoci udržet se přes noc v chladu.

Chraňte se před sluncem

Během dne nezapomínejte na ochranu před sluníčkem. „Je třeba používat ochranné krémy a mít pokrývku hlavy, případně vzdušné oděvy, které zakrývají celou pokožku, aby nedošlo k jejím popáleninám,“ upozornila Poštová.

Noste volnější oblečení

V horkých dnech raději sáhněte po volném a vzdušném oblečení. Jako nejlepší možná varianta se nabízí materiály z lenu nebo bavlny. Volte světlé barvy a vyhněte se černé. Nezapomínejte také na nohy a raději si obujte sandály nebo pantofle.

Přisolte si jídlo

Není na škodu si také trochu přisolit oběd. Sůl totiž pomáhá vázat tekutiny v těle. Do jídelníčku bychom také měli zařadit potraviny bohaté na draslík – banány, pomeranče, meloun, špenát nebo sušené ovoce.

Vyražte k vodě

Trávit horké dny v blízkosti vody je bezesporu skvělý nápad. I zde je ale důležité nezapomínat na základní pravidla: pobývat spíše ve stínu, použít dostatečný ochranný faktor a nezapomínat na pitný režim. „Je dobré používat selský rozum. Určitě není vhodné, zvlášť pro staré lidi, kteří jsou nemocní, aby z rozpařeného velmi horkého počasí skákali do studené vody. Ideální je se předtím osmělit,“ uvedla Poštová.

Jak se chovat při řízení?

S nastávajícími vedry čekají horké chvilky také řidiče za volantem. Mnozí z nich se podle expertů nedokáží na cestu v žhavém počasí správně připravit. Řízení v takových podmínkách může přitom způsobovat dopravní nehody. „Někdy se to připodobňuje dokonce k tomu, že máte v sobě 0,2 až 0,3 promile alkoholu. Řidič začíná vnímat teplé počasí už od 25 stupňů Celsia a poté se začne chovat nesoustředěně, zbrkle a není tolik pozorný,“ řekl pro CNN Prima NEWS dopravní expert Igor Sirota.

„Doporučuje se proto častěji zastavovat, kombinovat klimatizaci s občasným větráním a samozřejmě nehnat teplotu dolů, ale udržovat přibližně ten rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou asi tak 10 stupňů,“ poradil Sirota. Během delší cesty je důležité nezapomínat na pravidelné přestávky. Deset minut odpočinku nebo krátké protažení je daleko příjemnější zdržení než na únavu nebo nesoustředěnost doplatit vážnou nehodou.

Česko čekají tento týden tropické teploty, ve středu může být ojediněle až 38 stupňů Celsia. V pátek se mírně ochladí a bude maximálně kolem 30 stupňů, o víkendu by teploty mohly opět vystoupat až ke 35 stupňům.

Co dělat v případě, že se dostaví varovné příznaky?

„Varovné příznaky mohou nastávat plíživě. Určitě to může být pocit na zvracení, samotné zvracení, bolest hlavy, motání hlavy, pocit bušení srdce, celková nevolnost a může přijít až pocit na omdlení nebo případný kolaps. V takovém případě je důležité toho člověka, ať už z horkého prostředí, nebo přímého slunce, dostat do stínu. Podat mu dostatečné množství tekutin a nespouštět z něj oči,“ sdělila Poštová s tím, že pokud se člověk nezačne cítit lépe, je lepší zavolat záchranku.

„Ten stav by se měl velmi rychle zlepšovat. Pokud by se však začaly objevovat problémy s dýcháním nebo by jedinec zkolaboval, je třeba volat záchrannou službu,“ upozornila Poštová.

Tagy: