Do Česka míří extrémní vedra. Jak ve zdraví přežít úmorné tropické počasí?

Do Česka dorazila extrémní vedra. Příjemným řešením je strávit tyto horké dny venku u vody nebo v klimatizovaných budovách. Co ale dělat, když tuto možnost nemáte? Připravili jsme pro vás několik tipů a rad, jak se se situací co nejlépe vyrovnat.

Dodržujte pitný režim

Nejrychlejším krokem k ochlazení je hydratace. „Velmi častou otázkou bývá, kolik toho má člověk vypít. Vždycky říkáme, že je nejlepší pít po celý den tak, abychom vůbec necítil pocit žízně. V momentě, kdy dostaneme žízeň, nám tělo říká, že je něco špatně,“ konstatovala mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Základem pitného režimu by pak podle ní měla být čistá neslazená voda. „Samozřejmě nikomu nezakazujeme dát si pivo nebo limonádu, ale základ pitného režimu by měla tvořit určitě voda, případně neslazené čaje, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami,“ řekla Poštová.

Dejte si vlažnou sprchu

Pro ochlazení organismu je dobré dát si vlažnou (nikoliv studenou) sprchu. Po osprchování se neutírejte, tělo se zchladí při osychání. Odborníci ze CNN doporučují použít mátové mýdlo, které pokožku osvěží.

Větrejte ráno

Otevírejte okna doma i v kanceláři brzy ráno, dokud je vzduch ještě o něco chladnější. Poté závěsy nebo žaluzie zatáhněte, aby slunce nepronikalo přímo do domu a nezahřívalo vše uvnitř. Místnost můžete také ochladit pověšením mokrých záclon či prostěradel před otevřená okna. Vzduch proudící dovnitř se tím ochladí.

Spěte v prodyšném prostěradle

Bavlna je jedním z nejprodyšnějších materiálů, takže bavlněné povlečení nebo přikrývky vám mohou pomoci udržet se přes noc v chladu.

Chraňte se před sluncem

Během dne nezapomínejte na ochranu před sluníčkem. „Je třeba používat ochranné krémy a mít pokrývku hlavy, případně vzdušné oděvy, které zakrývají celou pokožku, aby nedošlo k jejím popáleninám,“ upozornila Poštová.

Noste volnější oblečení

V horkých dnech raději sáhněte po volném a vzdušném oblečení. Jako nejlepší možná varianta se nabízí materiály z lenu nebo bavlny. Volte světlé barvy a vyhněte se černé. Nezapomínejte také na nohy a raději si obujte sandály nebo pantofle.

Přisolte si jídlo

Není na škodu si také trochu přisolit oběd. Sůl totiž pomáhá vázat tekutiny v těle. Do jídelníčku bychom také měli zařadit potraviny bohaté na draslík – banány, pomeranče, meloun, špenát nebo sušené ovoce.

Vyražte k vodě

Trávit horké dny v blízkosti vody je bezesporu skvělý nápad. I zde je ale důležité nezapomínat na základní pravidla: pobývat spíše ve stínu, použít dostatečný ochranný faktor a nezapomínat na pitný režim. „Je dobré používat selský rozum. Určitě není vhodné, zvlášť pro staré lidi, kteří jsou nemocní, aby z rozpařeného velmi horkého počasí skákali do studené vody. Ideální je se předtím osmělit,“ uvedla Poštová.

Jak se chovat při řízení?

S nastávajícími vedry čekají horké chvilky také řidiče za volantem. Mnozí z nich se podle expertů nedokáží na cestu v žhavém počasí správně připravit. Řízení v takových podmínkách může přitom způsobovat dopravní nehody. „Někdy se to připodobňuje dokonce k tomu, že máte v sobě 0,2 až 0,3 promile alkoholu. Řidič začíná vnímat teplé počasí už od 25 stupňů Celsia a poté se začne chovat nesoustředěně, zbrkle a není tolik pozorný,“ řekl pro CNN Prima NEWS dopravní expert Igor Sirota.

„Doporučuje se proto častěji zastavovat, kombinovat klimatizaci s občasným větráním a samozřejmě nehnat teplotu dolů, ale udržovat přibližně ten rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou asi tak 10 stupňů,“ poradil Sirota. Během delší cesty je důležité nezapomínat na pravidelné přestávky. Deset minut odpočinku nebo krátké protažení je daleko příjemnější zdržení než na únavu nebo nesoustředěnost doplatit vážnou nehodou.

Česko čekají tento týden tropické teploty, ve středu může být ojediněle až 38 stupňů Celsia. V pátek se mírně ochladí a bude maximálně kolem 30 stupňů, o víkendu by teploty mohly opět vystoupat až ke 35 stupňům.

Co dělat v případě, že se dostaví varovné příznaky?

„Varovné příznaky mohou nastávat plíživě. Určitě to může být pocit na zvracení, samotné zvracení, bolest hlavy, motání hlavy, pocit bušení srdce, celková nevolnost a může přijít až pocit na omdlení nebo případný kolaps. V takovém případě je důležité toho člověka, ať už z horkého prostředí, nebo přímého slunce, dostat do stínu. Podat mu dostatečné množství tekutin a nespouštět z něj oči,“ sdělila Poštová s tím, že pokud se člověk nezačne cítit lépe, je lepší zavolat záchranku.

„Ten stav by se měl velmi rychle zlepšovat. Pokud by se však začaly objevovat problémy s dýcháním nebo by jedinec zkolaboval, je třeba volat záchrannou službu,“ upozornila Poštová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty
Rusko

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Odvrácená strana příspěvku na bydlení. Úředníci můžou lidem kontrolovat oblečení i kartáčky
Domácí

Odvrácená strana příspěvku na bydlení. Úředníci můžou lidem kontrolovat oblečení i kartáčky

Nestyďte se říct o příspěvek na bydlení jako o účinnou pomoc v boji s drahými energiemi. Takovou větu mohou lidé slyšet od vládních politiků, kteří propagují příspěvek na bydlení dříve určený zejména pro důchodce nebo matky samoživitelky. Žádost o příspěvek má však i odvrácenou stranu, podle zákona totiž hrozí tvrdé kontroly od úředníků přímo v bytech žadatelů.

Infobox
sledujeme živě
06:02

Soud bude pokračovat v projednávání kauzy Čapího hnízda

05:25

V Plzni bude vládnout koalice ANO, Piráti a STAN, nově s podporou PRO Plzeň

04:57

Státní volební komise projedná výsledky obecních a prvního kola senátních voleb

04:20

Dobré pondělní ráno. Povolební vyjednávání sledujeme dál podrobně.

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Meloniová míří na vrchol. Parlamentní volby v Itálii jasně ovládl pravicový blok

Aktualizováno

Pravicový blok jasně zvítězil v neděli v italských parlamentních volbách i podle předběžných propočtů, které zveřejňují italská média. Favorizovaná aliance si podle televize přišla na zhruba 43 procenta hlasů. Jasné vítězství aliance pravicových stran předvídaly i první odhady založené na průzkumech mezi voliči. Středolevá Demokratická strana už podle agentury Reuters uznala porážku a oznámila, že bude hlavní opoziční silou.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Sáhl jsem si na úplné dno. Partner Soukalové popsal chvíle zoufalství při pátrání po Gábině

O tom, že si bývalá biatlonistka a nynější moderátorka pořadu Showtime Gábina Soukalová prožila v italských Alpách zlý sen, když se při výletě na kole ztratila, již CNN Prima NEWS informovala. Další detaily ale nyní exkluzivně pro ShowTime popsal i její partner Miloš Kadeřábek, který ve středu v podvečer zalarmoval záchranáře poté, co se Gábině ještě stačil dovolat, než se jí vybil mobil. Tušil díky tomu, že se kus značené cesty utrhl a jeho milá hledá cestu zpět.

Domácí zpravodajství

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.