reklama

Praní špinavých peněz? Ať Babiš ukáže výpis z české banky, vyzývá expert

Je zřejmé, že se jedná o schéma, které se používá k praní špinavých peněz. Tak ve vysílání CNN Prima NEWS okomentoval bývalý protikorupční detektiv Kamil Kouba kauzu Pandora Papers týkající se premiéra Andrej Babiše.

reklama

„Z dostupných informací, které má Investigace.cz k dispozici, je zřejmé, že se jedná o schéma, které se používá k praní špinavých peněz. Bez nových informací bychom se nikdy nedozvěděli skutečnost, že je za ním Andrej Babiš,“ uvedl Kouba.

Právě web Investigace přišel se zprávou, že si měl premiér v roce 2009 přes své firmy v daňových rájích poslat 381 milionů korun a koupit si za ně nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud.

„Z toho sice nevyplývá, že by se stal zdrojový trestný čin, ale je to logické. Organizovaný zločin tak funguje. Když někdo spáchá trestný čin, vytvoří pak strukturu na to, aby peníze vypral,“ přiblížil Kouba.

Informace jsou velmi závažné

„Policie by se měla pokusit na základě dostupných informací zdrojový trestný čin odhalit,“ podotkl. Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej v pondělí uvedl, že se příslušníci centrály začnou případem zabývat.

Pokud by byla pravda to, co Babiš říká – že peníze pocházely z českého účtu a byly zdaněné – tak může premiér podle Kouby udělat jednoduchou věc. „Chce-li veřejnost přesvědčit o tom, že má pravdu, tak není nic jednoduššího než ukázat bankovní výpis z české banky, jak odchází finanční prostředky do offshorové společnosti na Britských Panenských ostrovech,“ řekl. Připomněl, že problém s praním špinavých peněz mají všechny státy světa.

„V porovnání patříme k těm nejlepších na světě a jsem si jistý, že i tento případ bude vyžadovat součinnost mezi francouzskou, americkou a českou policií, a prokáže se, že máme velmi schopné finanční vyšetřování,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Největší víkendový nárůst od konce března. Za sobotu přibylo 2751 případů covidu

V sobotu přibylo v Česku 2 751 případů nemoci COVID-19, nejvíc za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1 600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s COVID-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama