reklama

Další trapas pro oligarchu. Jak o Babišovi kvůli Pandora Papers píšou v zahraničí?

Český premiér Andrej Babiš (ANO) čelí závažnému obvinění mezinárodních novinářů ze skupiny Pandora Papers z využívání nezdaněných peněz k nákupu nemovitostí ve Francii. Zprávu převzala média po celém světě.

reklama

„Miliardář a český premiér Andrej Babiš je pod tlakem, musí vysvětlit spletitou offshore strukturu, kterou použil na financování svého koupě sídla za 13 milionů liber na jihu Francie. Jde o zatím poslední trapas pro bývalého oligarchu, který prý vstupoval do politiky, aby bojoval proti korupci,“ uvedl deník The Guardian. O případu informovala i stanice BBC. Babiš ale obě britská média dlouhodobě zpochybňuje a viní je z toho, že svým jednáním chtějí ovlivnit české sněmovní volby.

Babiš si prý přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud. Podle odborníků nese operace znaky praní peněz. Zjištění, které zveřejnil web Investigace.cz, je součástí nového globálního projektu Pandora Papers, za nímž stojí Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů.

Web uvedl, že Babiš si v červenci roku 2009 pomocí francouzské právní kanceláře DB Artwell Avocats a panamské právní kanceláře Alcogal nechal anonymně a diskrétně založit firmy, kde figurovali nastrčení ředitelé.

„O čtyři měsíce později tuto strukturu využil, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur (tehdy 381 milionů korun). V podstatě sám sobě poskytl půjčku, a to na nákup šestnácti luxusních nemovitostí ve Francii včetně zmíněného zámečku Château Bigaud na Azurovém pobřeží,“ napsal web. O Babišovi tak píší média po celém světě, a to ne zrovna lichotivě.

Populista se stálou podporou

Českého premiéra nešetřili ani v Německu. „V minulosti se Babiš paradoxně často prezentoval jako protikorupční bojovník. I přesto má populistický politik v posledním průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS 27,3 procenta hlasů,“ napsal deník Die Welt.

Vyhlášený německý deník Süddeutsche Zeitung se Babišovu problému věnuje ve svém hlavním článku na internetových stránkách. Pod titulkem Zámek uvrhuje českého předsedu vlády do potíží autoři píší, že „Babiš sliboval, že bude jiný než jeho předchůdci. Po různých aférách se však jeho bezúhonná image rozpadá. Nové dokumenty nyní ukazují na podivné offshorové konstrukce při nákupu nemovitosti na jihu Francie.“ A ptá se: „Co chtěl skrýt?“

Též nejčtenější rakouský deník Kronen Zeitung přináší detaily k Pandora Papers na „nejčestnějším“ místě svého webu. A v nadtitulku zmiňuje, že jde pro českého premiéra o brizantní záležitost.  „Také on měl ‚zaparkovat‘ peníze do daňových rájích. Načasování odhalení je pro něj obzvlášť výbušné: V České republice se tento týden volí nový parlament,“ popisují Kronen Zeitung.

Zprávou se zabývala i média v USA. „Po celou dobu svého působení v politice se miliardář Babiš stal populistickým protivníkem evropských lídrů. V minulosti ale přežil i jiné politické krize a český prezident by ho mohl jmenovat příštím premiérem, i když by Babiš neměl parlamentní většinu,“ napsal americký deník The Washingtomn Post. Zprávu převzal mimo jiné také francouzský Le Monde či britský Daily Mail.

Stojí za tím Bakala?

Sám Babiš odmítá, že by udělal cokoliv nezákonného. Podle něj mají údajná zjištění Pandora Papers poškodit jeho osobu před volbami. Podle premiéra za tímto útokem stojí podnikatel a majitel vydavatelství Economia Zdeněk Bakala a bývalý majitel důlního podniku OKD na severní Moravě.

„Tahle věc je z roku 2009, načasování je zajímavé. Bakalovci přichází s tím, že Andrej Babiš před 12 lety koupil nějaké nemovitosti. Naše mafie zařídila článek,“ hájil se Babiš v nedělní superdebatě na CNN Prima NEWS.

Kromě Babiše hrozí potenciální vyšetřování v zahraničí také ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, bývalému britskému premiérovi Tonymu Blairovi či zpěvačce Shakiře nebo německé modelce Claudii Schifferové.

Pandora Papers navazují na Panama Papers

Ještě před zveřejněním Pandora Papers varovalal panamská vláda před vážným poškozením obrazu země v návaznosti na Panama Papers z roku 2016. Tehdy anonymní whistleblower poslal Süddeutsche Zeitung více než jedenáct milionů interních dokumentů panamské právní firmy Mossack Fonseca. Hodnocení provedené ve spolupráci s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů odhalilo propracovaný systém globálních daňových úniků.

Po zveřejnění muselo několik politiků, například tehdejší šéf islandské vlády Sigmundur Gunnlaugsson a pákistánský premiér Naváz Šaríf, odstoupit ze svých funkcí. Po celém světě začaly tisíce vyšetřování.

Tagy:

Hlavní zprávy

Třetí dávka očkování PŘEHLEDNĚ: Kdy máte na vakcinaci nárok a co po SMS výzvě dělat?
Koronavirus

Třetí dávka očkování PŘEHLEDNĚ: Kdy máte na vakcinaci nárok a co po SMS výzvě dělat?

Od 20. září začalo ministerstvo zdravotnictví skrze SMS zprávy zvát osoby, které mají dokončené očkování, ke třetí posilující dávce proti koronaviru. Od pondělí 18. října však došlo k několika změnám. Po jak dlouhé době má člověk na třetí dávku nárok? A co po získání vyzývací SMS dělat? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehledný souhrn informací ke třetí posilovací dávce očkování proti koronaviru

KOMENTÁŘ: Babiš na Hradě? Možná mnohem dříve, než jsme si dokázali představit
Názory

KOMENTÁŘ: Babiš na Hradě? Možná mnohem dříve, než jsme si dokázali představit

Pokud by prezident Zeman v příštích dnech rezignoval nebo zemřel, budou se nové prezidentské volby konat do tří měsíců. Vyprofilovat se za tak krátkou dobu jako silný prezidentský kandidát, zní jako nadlidský úkol – a to i s širokou politickou podporou v zádech. S jedinou výjimkou: Ta se jmenuje Andrej Babiš. Marketingová mašina ANO je v neustálé permanenci a nemá ve zvyku se zadrhávat. A jak by řekl klasik: Zdroje jsou. A voliči také.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Fotbalová Superliga není mrtvá. Real, Barcelona a Juventus si stěžují na monopol UEFA

Projekt fotbalové Superligy není tak mrtvý, jak by se na jaře letošního roku mohlo zdát. Zástupci italského Juventusu Turín a španělských gigantů FC Barcelona a Real Madrid naopak podali stížnost na Evropskou fotbalovou unii (UEFA) kvůli monopolu a soudy ve Španělsku jim daly částečně zapravdu. Pozměněný koncept Superligy navíc předkládají Evropské komisi a poslancům Evropského parlamentu.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Kancléř Mynář musí bojovat s žumpou. Neodsuzoval bych ho, říká herec Vyskočil

Chování mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka i kancléře Vratislava Mynáře je pochopitelné, uvedl v pořadu Co Čech, to politik! herec Ivan Vyskočil. Spolupracovníci Miloše Zemana totiž podle něj musí bojovat s „žumpou“, kterou představují kritici Hradu, upřesnil ve vysílání CNN Prima NEWS. S tím však nesouhlasil spisovatel Ondřej Neff, který mlžení o zdravotním stavu hlavy státu označil za selhání.

Ukažme zprávu o Zemanovi veřejnosti, žádá Vystrčil. Političtí lídři už informace mají

Jednotliví političtí lídři mají informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, který podle zprávy Ústřední vojenské nemocnice není schopen vykonávat úřad. Ve Zprávách CNN Prima NEWS to potvrdil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu zároveň navrhuje, aby tyto důležité informace byly odhaleny i veřejnosti, ovšem za podmínky, že by byly „začerněny“ některé údaje. O aktivaci článku 66 Ústavy, který by prezidenta zbavil pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu.

reklama

Domácí zpravodajství

Vondráček může zůstat ve vedení Sněmovny. ANO ho za návštěvu Zemana nepotrestalo

Poslanecký klub ANO nevyloučil, že by šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mohl zůstat ve vedení dolní komory Parlamentu. Budoucí vládní koalice Spolu a PirSTAN hnutí nabídly dvě křesla místopředsedů. Jedním z nich by mohl být právě Vondráček, pokud pro něj budu poslanci ANO hlasovat, uvedla současná ministryně financí Alena Schillerová. Za šéfem Sněmovny poslanecký klub stojí a trest mu za návštěvu prezidenta Miloše Zemana neudělil.

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

reklama