Český premiér Andrej Babiš (ANO) čelí závažnému obvinění mezinárodních novinářů ze skupiny Pandora Papers z využívání nezdaněných peněz k nákupu nemovitostí ve Francii. Zprávu převzala média po celém světě.
„Miliardář a český premiér Andrej Babiš je pod tlakem, musí vysvětlit spletitou offshore strukturu, kterou použil na financování svého koupě sídla za 13 milionů liber na jihu Francie. Jde o zatím poslední trapas pro bývalého oligarchu, který prý vstupoval do politiky, aby bojoval proti korupci,“ uvedl deník The Guardian. O případu informovala i stanice BBC. Babiš ale obě britská média dlouhodobě zpochybňuje a viní je z toho, že svým jednáním chtějí ovlivnit české sněmovní volby.
Babiš si prý přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud. Podle odborníků nese operace znaky praní peněz. Zjištění, které zveřejnil web Investigace.cz, je součástí nového globálního projektu Pandora Papers, za nímž stojí Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů.
Web uvedl, že Babiš si v červenci roku 2009 pomocí francouzské právní kanceláře DB Artwell Avocats a panamské právní kanceláře Alcogal nechal anonymně a diskrétně založit firmy, kde figurovali nastrčení ředitelé.
„O čtyři měsíce později tuto strukturu využil, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur (tehdy 381 milionů korun). V podstatě sám sobě poskytl půjčku, a to na nákup šestnácti luxusních nemovitostí ve Francii včetně zmíněného zámečku Château Bigaud na Azurovém pobřeží,“ napsal web. O Babišovi tak píší média po celém světě, a to ne zrovna lichotivě.
Populista se stálou podporou
Českého premiéra nešetřili ani v Německu. „V minulosti se Babiš paradoxně často prezentoval jako protikorupční bojovník. I přesto má populistický politik v posledním průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS 27,3 procenta hlasů,“ napsal deník Die Welt.
Vyhlášený německý deník Süddeutsche Zeitung se Babišovu problému věnuje ve svém hlavním článku na internetových stránkách. Pod titulkem Zámek uvrhuje českého předsedu vlády do potíží autoři píší, že „Babiš sliboval, že bude jiný než jeho předchůdci. Po různých aférách se však jeho bezúhonná image rozpadá. Nové dokumenty nyní ukazují na podivné offshorové konstrukce při nákupu nemovitosti na jihu Francie.“ A ptá se: „Co chtěl skrýt?“
Též nejčtenější rakouský deník Kronen Zeitung přináší detaily k Pandora Papers na „nejčestnějším“ místě svého webu. A v nadtitulku zmiňuje, že jde pro českého premiéra o brizantní záležitost. „Také on měl ‚zaparkovat‘ peníze do daňových rájích. Načasování odhalení je pro něj obzvlášť výbušné: V České republice se tento týden volí nový parlament,“ popisují Kronen Zeitung.
Zprávou se zabývala i média v USA. „Po celou dobu svého působení v politice se miliardář Babiš stal populistickým protivníkem evropských lídrů. V minulosti ale přežil i jiné politické krize a český prezident by ho mohl jmenovat příštím premiérem, i když by Babiš neměl parlamentní většinu,“ napsal americký deník The Washingtomn Post. Zprávu převzal mimo jiné také francouzský Le Monde či britský Daily Mail.
Stojí za tím Bakala?
Sám Babiš odmítá, že by udělal cokoliv nezákonného. Podle něj mají údajná zjištění Pandora Papers poškodit jeho osobu před volbami. Podle premiéra za tímto útokem stojí podnikatel a majitel vydavatelství Economia Zdeněk Bakala a bývalý majitel důlního podniku OKD na severní Moravě.
„Tahle věc je z roku 2009, načasování je zajímavé. Bakalovci přichází s tím, že Andrej Babiš před 12 lety koupil nějaké nemovitosti. Naše mafie zařídila článek,“ hájil se Babiš v nedělní superdebatě na CNN Prima NEWS.
Kromě Babiše hrozí potenciální vyšetřování v zahraničí také ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, bývalému britskému premiérovi Tonymu Blairovi či zpěvačce Shakiře nebo německé modelce Claudii Schifferové.
Pandora Papers navazují na Panama Papers
Ještě před zveřejněním Pandora Papers varovalal panamská vláda před vážným poškozením obrazu země v návaznosti na Panama Papers z roku 2016. Tehdy anonymní whistleblower poslal Süddeutsche Zeitung více než jedenáct milionů interních dokumentů panamské právní firmy Mossack Fonseca. Hodnocení provedené ve spolupráci s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů odhalilo propracovaný systém globálních daňových úniků.
Po zveřejnění muselo několik politiků, například tehdejší šéf islandské vlády Sigmundur Gunnlaugsson a pákistánský premiér Naváz Šaríf, odstoupit ze svých funkcí. Po celém světě začaly tisíce vyšetřování.