reklama

Týden po ohnivém pekle v Bohumíně: Žhář je sadistický vrah, říká psychiatrička

Je to přesně týden, co Českem otřásla zpráva o tragickém požáru v Bohumíně na Ostravsku, při kterém zemřelo 11 lidí, z toho tři děti. Vrah vše pečlivě naplánoval tak, aby trpělo co nejvíce lidí, tvrdí psychiatrička Džamila Stehlíková, která bývala mezi lety 2009 a 2011 ministryní pro lidská práva a národnostní menšiny. Do panelového domu, kde se tragédie odehrála, se nyní postupně vrací nájemníci. Specializovaná firma současně pokračuje v likvidaci následků požáru.

reklama

Rodinné problémy vyřešil pětapadesátiletý muž po svém. Pomocí hořlaviny rozpoutal v jinak poklidném panelovém domě ohnivé peklo, které nepřežilo 11 lidí. Dělníci i o víkendu týden po tragédii pokračují ve vyklízení. „Celý dům se v pátek v jedenáct hodin večer podařilo připojit na elektrickou energii, s výjimkou inkriminovaného jedenáctého patra. Byť se jedná o dočasné připojení, tak je to velký posun a konečně se lidé mohou vrátit do svých domovů a začít s vyklízením,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl. Současně s návratem obyvatel domu také probíhá vyčíslování škod. Na soukromém i obecním majetku budou vysoké, podle Bruzla v řádech několika milionů korun.

Lidé chtějí zapomenout

Penězi nevyčíslitelné jsou ztráty na lidských životech a psychice obyvatel domu. Někteří z nich už projevili přání odstěhovat se po prožité hrůze jinam a město pro ně hledá náhradní ubytování. Tři zranění zůstávají v nemocnici.

Výmluvně působí také improvizované pietní místo v těsném sousedství panelového domu. Při pohledu na stovky svíček a dětské hračky běhá mráz po zádech i lidem, kteří oběti neznali. Daleko hůř jsou na tom samozřejmě ti, kteří všechno viděli na vlastní oči. Obyvatelé panelového domu o děsivém zážitku nechtějí mluvit, dle jejich slov si přejí jen zapomenout. Jako například muž ze sousedního bytu, který pomohl k záchraně několika lidí. „Já jsem je nezachraňoval, já jsem je jenom pustil na balkon,“ uvedl skromně.

K tématu

Náhradní bydlení

„Momentálně je to tak, že šest rodin chce jiné ubytování. Dvě dostanou náhradní bydlení po dobu sanačních prací, které tam budou probíhat, ale ty se chtějí vrátit,“ informoval Bruzl.

Mezi těmi, kteří po požáru chtěli okamžitě z domu odejít, je i paní Silva. Po týdnu nakonec změnila názor, i když rány na duši se dle jejích slov hned tak nezahojí. „Byla jsem na tom psychicky dost špatně, týden jsem žila u maminky, ale včera mě z toho manžel dostal, tak jsem už v pohodě. Bohužel, musíme se s tím vyrovnat,“ řekla se slzami v očích.

Moravskoslezský kraj už vyhlásil sbírku na pomoc obětem požáru. Lidé do ní mohou přispívat až do poloviny září.

K tématu

Obviněný se k vraždě přiznal

Zdeněk K., který se k vraždě jedenácti lidí přiznal, je ve vazbě. Podle psychiatričky Džamily Stehlíkové, si ovšem pohled na zkázu, kterou napáchal, užíval. Pokud se prokáže, že je za požár domu skutečně odpovědný, stane se nejbrutálnějším masovým vrahem v poválečné historii naší země.

Byt, kde právě probíhala oslava jeho příbuzných, prý skutečně zapálil. Tvrdil ale, že chtěl rodinu jen postrašit. S tím však nesouhlasí psychiatrička, která má zkušenosti s agresivními pacienty. „Bohumínský žhář je masový sadistický vrah – sadistovi činí potěšení trýznit lidi a živé bytosti. A když oběť uteče, tak je přesvědčen, že má právo na absolutní trest. Takže bohumínská tragédie byla rozšířenou masovou vraždou s tím, že byla pečlivě naplánovaná, aby trpělo co nejvíce lidí. Aby napáchaná škoda byla co největší. O tom mluví všechno, to, že vyčkal na příležitost té oslavy, i to, že vylil tu kapalinu na únikový východ, takže lidé museli být uvěznění v bytě. Potom pozoroval, díval se s potěšením na tu zkázu, kterou rozpoutal,“ uvedla Džamila Stehlíková pro CNN Prima NEWS.

Podle policistů to nebylo poprvé, kdy se pachatel dostal do střetu se zákonem. V minulosti byl odsouzen již čtyřikrát. „Policisté vyšetřují událost v souvislosti s držením plynové pistole, ke které mělo dojít v měsíci červnu letošního roku v Bohumíně,“ uvedla policie.

Údajně měl tehdy ohrožovat členy své rodiny, když na ně mířil plynovou zbraní. Zdeněk K. už je v souvislosti s tímto incidentem obviněn, z jakého trestného činu přesně ale policisté zatím nechtěli specifikovat. Jasné je, že soud s mužem podezřelým ze žhářství bude velmi bedlivě sledován veřejností i médii, a Zdeňkovi K. hrozí až doživotní trest.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama