reklama

Týden po ohnivém pekle v Bohumíně: Žhář je sadistický vrah, říká psychiatrička

Je to přesně týden, co Českem otřásla zpráva o tragickém požáru v Bohumíně na Ostravsku, při kterém zemřelo 11 lidí, z toho tři děti. Vrah vše pečlivě naplánoval tak, aby trpělo co nejvíce lidí, tvrdí psychiatrička Džamila Stehlíková, která bývala mezi lety 2009 a 2011 ministryní pro lidská práva a národnostní menšiny. Do panelového domu, kde se tragédie odehrála, se nyní postupně vrací nájemníci. Specializovaná firma současně pokračuje v likvidaci následků požáru.

reklama

Rodinné problémy vyřešil pětapadesátiletý muž po svém. Pomocí hořlaviny rozpoutal v jinak poklidném panelovém domě ohnivé peklo, které nepřežilo 11 lidí. Dělníci i o víkendu týden po tragédii pokračují ve vyklízení. „Celý dům se v pátek v jedenáct hodin večer podařilo připojit na elektrickou energii, s výjimkou inkriminovaného jedenáctého patra. Byť se jedná o dočasné připojení, tak je to velký posun a konečně se lidé mohou vrátit do svých domovů a začít s vyklízením,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl. Současně s návratem obyvatel domu také probíhá vyčíslování škod. Na soukromém i obecním majetku budou vysoké, podle Bruzla v řádech několika milionů korun.

Lidé chtějí zapomenout

Penězi nevyčíslitelné jsou ztráty na lidských životech a psychice obyvatel domu. Někteří z nich už projevili přání odstěhovat se po prožité hrůze jinam a město pro ně hledá náhradní ubytování. Tři zranění zůstávají v nemocnici.

Výmluvně působí také improvizované pietní místo v těsném sousedství panelového domu. Při pohledu na stovky svíček a dětské hračky běhá mráz po zádech i lidem, kteří oběti neznali. Daleko hůř jsou na tom samozřejmě ti, kteří všechno viděli na vlastní oči. Obyvatelé panelového domu o děsivém zážitku nechtějí mluvit, dle jejich slov si přejí jen zapomenout. Jako například muž ze sousedního bytu, který pomohl k záchraně několika lidí. „Já jsem je nezachraňoval, já jsem je jenom pustil na balkon,“ uvedl skromně.

K tématu

Náhradní bydlení

„Momentálně je to tak, že šest rodin chce jiné ubytování. Dvě dostanou náhradní bydlení po dobu sanačních prací, které tam budou probíhat, ale ty se chtějí vrátit,“ informoval Bruzl.

Mezi těmi, kteří po požáru chtěli okamžitě z domu odejít, je i paní Silva. Po týdnu nakonec změnila názor, i když rány na duši se dle jejích slov hned tak nezahojí. „Byla jsem na tom psychicky dost špatně, týden jsem žila u maminky, ale včera mě z toho manžel dostal, tak jsem už v pohodě. Bohužel, musíme se s tím vyrovnat,“ řekla se slzami v očích.

Moravskoslezský kraj už vyhlásil sbírku na pomoc obětem požáru. Lidé do ní mohou přispívat až do poloviny září.

K tématu

Obviněný se k vraždě přiznal

Zdeněk K., který se k vraždě jedenácti lidí přiznal, je ve vazbě. Podle psychiatričky Džamily Stehlíkové, si ovšem pohled na zkázu, kterou napáchal, užíval. Pokud se prokáže, že je za požár domu skutečně odpovědný, stane se nejbrutálnějším masovým vrahem v poválečné historii naší země.

Byt, kde právě probíhala oslava jeho příbuzných, prý skutečně zapálil. Tvrdil ale, že chtěl rodinu jen postrašit. S tím však nesouhlasí psychiatrička, která má zkušenosti s agresivními pacienty. „Bohumínský žhář je masový sadistický vrah – sadistovi činí potěšení trýznit lidi a živé bytosti. A když oběť uteče, tak je přesvědčen, že má právo na absolutní trest. Takže bohumínská tragédie byla rozšířenou masovou vraždou s tím, že byla pečlivě naplánovaná, aby trpělo co nejvíce lidí. Aby napáchaná škoda byla co největší. O tom mluví všechno, to, že vyčkal na příležitost té oslavy, i to, že vylil tu kapalinu na únikový východ, takže lidé museli být uvěznění v bytě. Potom pozoroval, díval se s potěšením na tu zkázu, kterou rozpoutal,“ uvedla Džamila Stehlíková pro CNN Prima NEWS.

Podle policistů to nebylo poprvé, kdy se pachatel dostal do střetu se zákonem. V minulosti byl odsouzen již čtyřikrát. „Policisté vyšetřují událost v souvislosti s držením plynové pistole, ke které mělo dojít v měsíci červnu letošního roku v Bohumíně,“ uvedla policie.

Údajně měl tehdy ohrožovat členy své rodiny, když na ně mířil plynovou zbraní. Zdeněk K. už je v souvislosti s tímto incidentem obviněn, z jakého trestného činu přesně ale policisté zatím nechtěli specifikovat. Jasné je, že soud s mužem podezřelým ze žhářství bude velmi bedlivě sledován veřejností i médii, a Zdeňkovi K. hrozí až doživotní trest.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

  • Aktualizováno

Vláda schválil návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) na plošné testování zaměstnanců. To odstartuje ve středu. Do 12. března musí mít první testy všichni pracovníci firem nad 250 zaměstnanců. Ačkoliv ČSSD před pondělním jednáním vlády uvedla, že je třeba omezit a částečně uzavřít průmyslové podniky, jinak už tak tvrdá opatření nezaberou, kabinet nakonec k tomuto kroku nepřistoupil.

360°

Řítili jsme se do katastrofy, mohli jsme tomu zabránit. Babiš byl proti, uvedl Maďar

Řítili jsme se do katastrofy, mohli jsme tomu zabránit. Babiš byl proti, uvedl Maďar

Řítili jsme se do katastrofy, takto dramatické druhé vlně pandemie jsme mohli zabránit, řekl po roce od prvního případu koronaviru v Česku epidemiolog Rastislav Maďar v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Tím, že se do vysoké nálože viru otevřely školy, se podle něj přilil olej do ohně a přineslo to i vysoké počty obětí. Podle něj všichni doufají, že se v současné době neudělá stejná chyba.

360°

Sledujte speciál 360°: Co nás čeká? Odpoví Bartoš, Šmarda, Okamura a Pekarová Adamová

Sledujte speciál 360°: Co nás čeká? Odpoví Bartoš, Šmarda, Okamura a Pekarová Adamová

Kdy konečně epidemii porazíme? Jak se poučit z předchozích chyb a co nás v dalších týdnech a měsících čeká? Hosty druhé poloviny speciálního vysílání 360° Pavlíny Wolfové budou místopředseda ČSSD Michal Šmarda, předseda Pirátů Ivan Bartoš, předseda SPD a místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Sledujte je živě od 21 hodin na televizi CNN Prima NEWS nebo živě v tomto článku.

Hlídku městské policie přivítal ohňostrojem. Alkohol je svi*a, řekl
Kubek: Vojtěchovi nemohu odpustit to, že lhal a papouškoval, co se mu řeklo
Do kontrol se zapojí armáda, rozhodla vláda. Od úterý pomůže policii na 4000 vojáků
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Vakcína Sputnik v Česku? Lékový ústav se jí zabývá, Blatný zatím výjimku udělit nechce
Další články
reklama
reklama