Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Výzkum také ukazuje, že počet hospitalizací je u nakažených variantou omikron zhruba poloviční oproti předcházející variantě delta. Hlavním cílem výzkumníků však byla analýza účinnosti vakcín proti omikronu ve srovnání s deltou.

Nejmenší ochranu proti symptomatickému průběhu varianty omikron mají dvě dávky vakcíny od společnosti AstraZeneca. Zatímco prvních 14 týdnů od podání druhé dávky dosahuje jejich účinnost přibližně 35 %, tak po 20. týdnu klesne téměř na nulu. Naopak posilovací dávka, tzv. booster, některé z mRNA vakcín (Pfizer a Moderna) rychle zvýší ochranu na více než 60 %. Po deseti týdnech však znovu klesne přibližně na 40 %.

Lépe z porovnání tak vycházejí dvě dávky mRNA vakcín (60 % po prvních týdnech), také jejich účinnost proti nákaze omikronem ale během více než 20 týdnů (5 měsíců) klesne na pouhých 10 %. Boostovací dávka ochranu rychle zvýší na přibližně 70 % a po 10 týdnech klesne na přibližně 50 %.

Podobně hovoří také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL): „Výsledky nedávno publikovaných studií ukazují, že účinnost vakcín proti symptomatickému onemocnění je u přípravku omikron nižší než u jiných variant a má tendenci klesat v čase. V důsledku toho je pravděpodobné, že se onemocnění způsobené omikronem rozvine u více očkovaných lidí.“

Vysoká ochrana proti hospitalizacím

Vakcíny však podle britské studie vykazují velmi vysokou ochranu vůči hospitalizacím. Již jedna dávka snižuje riziko hospitalizace o 35 %. Dvě dávky o 67 % a tři dokonce o 87 % již po dvou týdnech od očkování.

„Studie také ukazují, že očkování nadále poskytuje vysokou úroveň ochrany proti závažnému průběhu onemocnění a hospitalizaci v souvislosti s variantou omikron. Nejnovější důkazy, které zahrnují data o účinnosti na základě použití vakcín v reálném světě, také naznačují, že lidé, kteří dostali posilovací dávku, jsou lépe chráněni než ti, kteří podstoupili pouze základní očkování,“ souhlasí tuzemský SÚKL.

Tagy: