Jak rozlišit omikron a chřipku
I když kolem omikronu stále panuje mnoho otazníků, experti se shodují, že se od delty výrazně liší. Kromě toho, že se tato varianta koronaviru jeví jako nakažlivější a rychlejší, zčásti se změnily i její příznaky. Britští lékaři zveřejnili 20 nejčastějších symptomů.
Příznaky zaznamenává prostřednictvím aplikace ZOE COVID britská nezisková iniciativa. Ta byla spuštěna na konci března 2020, aby sledovala vývoj koronaviru. Výzkum tak lékařům umožňuje monitorovat například i příznaky nových variant covidu.
Mezi pět nejčastějších příznaků omikronu uživatelé zařadili rýmu, bolest hlavy, únavu, kýchání a bolest v krku. Výzkumníci však zdůrazňují, že kromě zmíněných symptomů se u lidí mohou projevit i jiné příznaky.
20 nejčastějších projevů omikronu:
- bolest hlavy
- rýma
- únava
- kýchání
- přetrvávající kašel
- bolest v krku
- chraplavý hlas
- zimnice
- horečka
- závratě
- změna čichu
- ztráta čichu
- bolest očí
- bolest na hrudi
- oteklé žlázy
- malátnost a otupělost
- bolesti kloubů
- nechuť k jídlu
- pocit skleslosti
- ostatní
Aplikaci spustila zdravotnická společnost ZOE a vědeckou analýzu poskytla vysoká škola King's College London. Lékaři uvádějí, že příznaky nastupují rychleji než u delty a mají kratší inkubační dobu. U lidí, kteří se nakazili omikronem, se příznaky pravděpodobně projeví do dvou až pěti dnů po kontaktu s infikovaným.
Covid jako normální nemoc: Španělsko a Británie mají novou cestu. Budeme je následovat?
Koronavirus jako normální nemoc, se kterou budeme žít? Takovou cestou se plánuje vydat Velká Británie i Španělsko. Země chtějí rozvolnit opatření a díky variantě omikron spoléhají na to, že kvůli nemoci už nebude tolik lidí umírat. I když například Rakousko nebo Německo v současné době zpřísňují, čeští experti věří, že se Česko brzy vydá podobnou strategií jako Španělsko a Británie.
Profesor a výzkumník Tim Spector uvedl, že ten, kdo má příznaky podobné nachlazení, s velkou pravděpodobností omikron má. Trvání nemoci se pohybuje v průměru kolem pěti dnů. „Více než 50 procent lidí s příznaky podobnými nachlazení má pozitivní PCR test na covid. Lidé však mají příznaky kratší dobu,“ uvedl.
Ve Velké Británii v posledních týdnech počet pozitivně testovaných výrazně roste, a to právě kvůli omikronu. Podobný scénář se očekává i v České republice. Už teď roste počet těch, kteří nemoc prodělali a kteří se znovu nakazí. V sobotu přibylo 1 206 reinfekcí, což je téměř čtyřnásobek oproti předchozí sobotě.
Důvodem je zřejmě varianta koronaviru omikron, která podle zkušeností z některých zemí dokáže překonat imunitu získanou očkováním i dříve prodělanou nemocí. Vědecké studie ukazují, že omikron je proti dříve dominantní variantě delta nakažlivější, ale průběh onemocnění je celkově lehčí.
„Omikron naprosto změnil situaci i původní plány. Je to svými vlastnostmi úplně nová epidemie, která proráží postinfekční i postvakcinační imunitu. Je nezbytné k této epidemii přistupovat s opatrností, protože její vysoká nakažlivost může působit enormně vysoký tlak na české nemocnice, které stále mají i pacienty s deltou,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ministr Vlastimil Válek. Více se dozvíte zde.