Omikron změnil pravidla hry i projevy nemoci. Jakých je 20 nejčastějších příznaků?

I když kolem omikronu stále panuje mnoho otazníků, experti se shodují, že se od delty výrazně liší. Kromě toho, že se tato varianta koronaviru jeví jako nakažlivější a rychlejší, zčásti se změnily i její příznaky. Britští lékaři zveřejnili 20 nejčastějších symptomů.

Příznaky zaznamenává prostřednictvím aplikace ZOE COVID britská nezisková iniciativa. Ta byla spuštěna na konci března 2020, aby sledovala vývoj koronaviru. Výzkum tak lékařům umožňuje monitorovat například i příznaky nových variant covidu.

Mezi pět nejčastějších příznaků omikronu uživatelé zařadili rýmu, bolest hlavy, únavu, kýchání a bolest v krku. Výzkumníci však zdůrazňují, že kromě zmíněných symptomů se u lidí mohou projevit i jiné příznaky.

20 nejčastějších projevů omikronu:

 • bolest hlavy
 • rýma
 • únava
 • kýchání
 • přetrvávající kašel
 • bolest v krku
 • chraplavý hlas
 • zimnice
 • horečka
 • závratě
 • změna čichu
 • ztráta čichu
 • bolest očí
 • bolest na hrudi
 • oteklé žlázy
 • malátnost a otupělost
 • bolesti kloubů
 • nechuť k jídlu
 • pocit skleslosti
 • ostatní

Aplikaci spustila zdravotnická společnost ZOE a vědeckou analýzu poskytla vysoká škola King's College London. Lékaři uvádějí, že příznaky nastupují rychleji než u delty a mají kratší inkubační dobu. U lidí, kteří se nakazili omikronem, se příznaky pravděpodobně projeví do dvou až pěti dnů po kontaktu s infikovaným.

Profesor a výzkumník Tim Spector uvedl, že ten, kdo má příznaky podobné nachlazení, s velkou pravděpodobností omikron má. Trvání nemoci se pohybuje v průměru kolem pěti dnů. „Více než 50 procent lidí s příznaky podobnými nachlazení má pozitivní PCR test na covid. Lidé však mají příznaky kratší dobu,“ uvedl.

Ve Velké Británii v posledních týdnech počet pozitivně testovaných výrazně roste, a to právě kvůli omikronu. Podobný scénář se očekává i v České republice. Už teď roste počet těch, kteří nemoc prodělali a kteří se znovu nakazí. V sobotu přibylo 1 206 reinfekcí, což je téměř čtyřnásobek oproti předchozí sobotě.

Důvodem je zřejmě varianta koronaviru omikron, která podle zkušeností z některých zemí dokáže překonat imunitu získanou očkováním i dříve prodělanou nemocí. Vědecké studie ukazují, že omikron je proti dříve dominantní variantě delta nakažlivější, ale průběh onemocnění je celkově lehčí.

„Omikron naprosto změnil situaci i původní plány. Je to svými vlastnostmi úplně nová epidemie, která proráží postinfekční i postvakcinační imunitu. Je nezbytné k této epidemii přistupovat s opatrností, protože její vysoká nakažlivost může působit enormně vysoký tlak na české nemocnice, které stále mají i pacienty s deltou,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ministr Vlastimil Válek. Více se dozvíte zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:28

Ruské jednotky zaminovaly mosty a silnice v Chersonské oblasti

10:01

Podle informací ukrajinského generální štábu Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské oblasti, která se nachází u hranic s Ukrajinou.

10:00

Rusové se ve videu pochlubili obávanou zbraní. Ukrajinci den poté minomet zdemolovali

09:43

Rusové ostřelují Charkovskou oblast. Zranění utrpělo 8 civilistů

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.