Učitel, který zemřel při útoku ve Vrútkách, možná dostane státní vyznamenání

Chránil děti vlastním tělem a sám při tom zahynul. Slovensko má nového hrdinu. Jaroslav Budz, zástupce ředitelky školy ve slovenských Vrútkách, zemřel, aby jeho žáci žili. V budově školy ho ve čtvrtek nožem zabil dvaadvacetiletý Ivan Č., který navíc zranil další dva dospělé a dvě děti.

U vchodu do školy ve Vrútkách je o zeď opřená fotografie dvaašedesátiletého Jaroslava Budze. Kolem ní svíčky a spousta květin. Samotní žáci o něm mluví jako o rovném muži s velkým charakterem. Prý se vždy zastával těch, kterým někdo ubližoval.

Slovenský premiér Igor Matovič učiteli matematiky a chemie na svém twitterovém účtu vyjádřil úctu a napsal, že ho navrhne na státní vyznamenání. „Skvělého učitele Jaroslava Budze, který obětoval vlastní život, aby zachránil životy jiných, oficiálně navrhnu paní prezidentce na udělení státního vyznamenání in memoriam.“

Jak k činu došlo

Na veřejnost se rovněž dostávají podrobnosti, které měly předcházet útoku, a také k samotnému pachateli, dvaadvacetiletému Ivanovi Č. Podle lidí, kteří ho znali od dětství, měl problémy se zvládáním zuřivosti. Pracoval v Železniční společnosti Slovensko Vrútky v opravně vagónů. V den tragédie se prý kolem desáté hodiny dopoledne sebral a odešel. Kolegy to překvapilo.

Krátce po odchodu ze zaměstnání došel ke škole, rozbil sklo vstupních dveří a když se mu dva odvážní zaměstnanci snažili zabránit vniknout dovnitř, zástupce ředitele zabil a školníka zranil. Pak vtrhl do jedné ze tříd. Vyučovala tam ředitelka, kterou napadl před očima dětí. Bodl ji nožem do hrudníku. Pak ještě zranil dva desetileté školáky – chlapce a děvče.

Vrah poté vyběhl ze školy a snažil se z místa činu uprchnout. Policejní hlídka, která přijela na místo, ho vyzvala, aby se vzdal. Ivan ale zaútočil i na ně, a tak ho zastřelili. Jejich zásah teď prověřuje policejní inspekce. Odražené projektily zranily dva policisty. Ti rovněž skončili v nemocnici. Jednoho zasáhla kulka do chodidla a druhého do stehna.

Tagy: