Ukrajinští vojáci oslavují českého studenta. Od velitele dostal za podporu unikátní dárek

Projekt, který nemá obdoby. Český student práv Vasyl Kapustej si připravil pro jednu z ukrajinských brigád na Donbase netradiční dárek – kamion předělaný na pojízdné rehabilitační lázně, ve kterých si mohou zranění bojovníci alespoň na chvíli odpočinout. Vojáci se rovněž dočkali zásob jídla, dronů, lékařského materiálu či oděvů. Ambiciózní plán Kapustej zrealizoval díky prostředkům ze své sbírky u Znesnáze21 a pomoci od dobročinné organizace Help to Ukraine – Today. Jako poděkování se student dočkal rovněž neméně unikátního daru – koruny z protitankového náboje.

Kapustej se v průběhu konfliktu zaměřil na podporu 128. horské úderné zakarpatské brigády, časem se k ní přidala 24. lvovská mechanizovaná brigáda krále Daniela. „Také tam máme naše přátele a známé. Chtěli bychom pomoci i jim, neboť nejsou materiálně zajištěni tak jako jiné brigády. Potřebují od nás pomoci zlepšit jejich polní podmínky – tak, jako jsme to dokázali u 128. zakarpatské brigády,“ zdůvodnil mladý student práv.

Proto přišel s ambiciózním projektem – předělat velký kamion na rehabilitační centrum s lázněmi a prádelnou pro zmíněné lvovské bojovníky. Náročný a nákladný úkol se mu nakonec podařilo po pár měsících zrealizovat, a to díky penězům, které se shromáždily na sbírkách. V únoru se proto vydal na Ukrajinu, aby mohl pojízdný komplex předat vojákům na Donbase.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Drtivá síla Javelinu. Ukrajinskývoják zdevastoval pět ruských tanků. Kyjev zveřejnil záběry

„Vše jsme financovali z prostředků naší sbírky, kterou máme již od počátku války u Nadačního fondu Znesnáze21, a kluci z Help to Ukraine – Today vše pro nás vyrobili. Dali si na tom opravdu velice záležet, jde už o jejich několikátý takový projekt. Na celé Ukrajině nemají ve své práci konkurenci, stejně tak jako nemají konkurenci nezlomní bojovníci z 24. mechanizované brigády, kteří za nás na Donbase bojují jako opravdoví lvi,“ oznámil Kapustej v únoru a poděkoval všem, kdo se na realizaci podíleli materiálně či finančně.

Pomoc Vasyla Kapusteje pro ukrajinské brigády

Český student práv Vasyl Kapustej pomáhá celkem dvěma ukrajinským vojenským útvarům – 128. samostatnou horskou zakarpatskou a 24. lvovskou mechanizovanou brigádu krále Daniela. Těm se na frontě mnohdy nedostává takové podpory jako v případě jiných armádních celků. Zájemci mohou zmíněné brigády a Kapustejovo snažení podpořit finančně i materiálně – podrobnosti najdete na webu Nadačního fondu Znesnaze21.

Podotkl, že si lázně vyzkoušela už první skupina vojáků. Předělaný kamion se chlubí nejen velkou prádelnou, ale i sprchami, saunou či vyhřívanými kulatými „vanami“ až pro osm osob. Komplex na kolech vznikal na Ukrajině zhruba dva měsíce a označil jej za dosud největší projekt, na kterém se kdy podílel v rámci pomoci proti ruským okupantům. Lvovská brigáda dostala od Kapusteje rovněž zásoby jídla, hygienické a čistící potřeby, oblečení či lékařský materiál. Ve výčtu humanitárního závozu nechyběl ani dron s termovizí, detektor kovů či sady bojových nožů.

Materiální pomoc putovala také k civilistům v Torecku, které se nachází jižně od tvrdými boji zkoušeného Bachmutu. „Z kdysi 70tisícového města zbylo nyní už jen 16 tisíc obyvatel,“ okomentoval situaci český student s ukrajinskými kořeny. Místní se několik dní museli obejít bez elektřiny, nově se ovšem mohou spolehnout na benzínové generátory z Česka.

Toreck nejen v průběhu února čelil několika dělostřeleckým výpadům, od samohybných houfnic po ruské raketomety Grad. „Což jsme při našem odjezdu také osobně zažili na vlastní kůži… Nic se nám však nestalo, vše nakonec dobře dopadlo,“ uklidnil své podporovatele Kapustej.

Pozdrav z Ukrajiny.

Posted by Vasyl Kapustej on Saturday, February 25, 2023

Ani on nicméně neodjel zpět do ČR s prázdnou. Kromě dobrého pocitu z pomoci obráncům mu velitel mechanizované brigády předal nekonvenční dar – korunu vyrobenou z náboje, který měl zničit ruský tank. Na něm je vyrytý celý název 24. mechanizované brigády krále Daniela v ukrajinštině a znak lva.

Dar od 24. mechanizované brigády krále Daniela (24 ОМБр імені короля Данила) za naši vytrvalou podporu této brigády. Vytvořeno z náboje, který zničil nepřátelský tank. Děkujeme! 💙💛

Posted by Vasyl Kapustej on Tuesday, February 28, 2023

„Jsem velice vděčný za vaši podporu a pomoc. Moc si vážím všech darů, jak finančních, tak i materiálních. Podporujete nás už celý rok, jste neuvěřitelní! Budu moc rád, když s námi budete i nadále až do vítězného konce, který jistě dříve či později přijde,“ napsal student práv na sociální sítě a naznačil, že podobné projekty budou v budoucnu nejspíše přibývat.

Pokud chcete podpořit Vasyla Kapusteje v jeho pomoci ukrajinským vojákům, můžete tak učinit prostřednictvím sbírky na webu Nadačního fondu Znesnaze21. Tam najdete další podrobnosti o jeho aktivitách a informace, k čemu poslouží získané finanční prostředky.

Tagy: