Úprava mimořádných opatření umožní žákům dojít si pro vysvědčení společně

Pro vysvědčení si na konci školního roku budou moci přijít všichni žáci najednou. Umožní to úprava mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Ministr školství Robert Plaga (ANO) také CNN Prima NEWS potvrdil, že vysvědčení z druhého pololetí žáků osmých tříd nebude rozhodující pro přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy.

„Vyhláškou jsme umožnili, aby tato vysvědčení, která vstupují do přijímacího řízení příštího roku, nebyla automaticky počítána do těchto řízení,“ sdělil Plaga. Podle ministra také neměli všichni žáci stejné podmínky pro distanční výuku.

Některé školy pojedou po svém

Podle resortu se předávání vysvědčení mohou účastnit všichni žáci bez omezení počtu. Přesto dokument některé školy chtějí předávat po svém. Třeba základní škola Dukelská v Českých Budějovicích nehodlá měnit režim posledního školního dne. „Pojedeme ve stejném rytmu jako s distanční výukou. To znamená ročníky a skupiny budou rozděleny do jednotlivých dnů. Začneme od pondělí a budeme pokračovat až do pátku,“ upřesnil ředitel školy Zdeněk Hnilička.

Pražská základní škola Jaroslava Seiferta zase ukončí školní rok až 30. června. Už od 26. června ale umožní žákům a rodičům předání vysvědčení. „Neustále nás volají rodiče s dotazy, zda by si mohli vysvědčení vyzvednout dříve, jelikož se chystají na prázdniny. Předání vysvědčení zákonným zástupcům a žákům bychom umožnili v menších skupinách v určitých ročnících už od pátku 26. června, přes pondělí a úterý,“ uvedla ředitelka školy Marie Suchá.

Jiné školy zase stále počítají s rozdělením dětí do dvou skupin po patnácti, další chtějí využít venkovní prostory, třeba školní zahrady. Řada třídních učitelů si dokáže představit sejít se se svou třídou právě tam, pokud jim to počasí umožní.

Třída by měla být pohromadě

Také někteří žáci by byli rádi, kdyby mohli strávit poslední školní den pohromadě. „Je mi takhle smutno a chci, abychom se všichni sešli,“ říká jedna žákyně. Jiný žák zase vnímá, že je to nestandardní situace. „Přijde mi to takové zvláštní, že polovina naší třídy je doma“.

Ani podle prezidenta asociace základních škol a ředitele Masarykovy základní školy v Klánovicích Michala Černého by nebylo na škodu zakončit školní rok všichni dohromady. „Limit pro výuku měl nějaký smysl a teď pro jednorázovou akci má smysl ho zrušit,“ vysvětluje Černý.

Základní opatření zůstávají

Školy už od příštího týdne mohou pořádat také slavnostní rozloučení se závěrečným ročníkem nebo focení třídy. „Základní omezení ministerstva zdravotnictví a režim, který zamezoval plnému počtu žáků ve školách, bude od 22. června pro jednorázové akce velmi volný,“ ujistil ministr školství Plaga.

Stále ale bude nutné předložit čestné prohlášení a do škol nebudou moci žáci s příznaky virového onemocnění. Stejně tak zůstávají v platnosti obecná doporučení ministerstva zdravotnictví nebo nošení roušek. Konkrétní parametry potom budou jednotlivé školy nastavovat podle vlastního uvážení.

Tagy: