CNN Prima News urbanismus

urbanismus

Výpis příspěvků ke štítku „urbanismus“

Praha nabobtná, dočká se statisíců obyvatel. Školy utrpí nedostatkem míst, hřbitovy nikoliv

Počet obyvatel Prahy výrazně poroste. Do roku 2050 se v české metropoli zabydlí více než 1,6 milionu lidí, uvádí prognóza Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Celkem přibude 400 tisíc obyvatel, ať už kvůli novorozencům či migraci, některé scénáře také kalkulují s vyšší délkou dožití u starší populace. Spolu s tím ale přichází problémy, především, co se týče školství, zdravotnictví a pečovatelských služeb. Dobře na tom naopak jsou parky, dětská hřiště a do jisté míry i kapacity hřbitovů.

Česko se otepluje rychleji než zbytek světa. Na vedra umírá čím dál více lidí, tvrdí expert

V uplynulých dnech Češi zažili ochutnávku z pekelného léta. Jen co člověk vyšel ven, dostal horkou facku. Obzvláště ve velkých českých městech panovala nelítostná vedra, výjimkou nebyla samozřejmě ani Praha. Podle specialisty Pavla Boreckého z Institutu plánování a rozvoje (IPR) se Česko otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Zdůraznil, že na přehřátí navíc každým rokem umírá více a více lidí. Co se dá dělat s pražským „brutálním vedrem“, které se stává novou normou?

Pandemie změní naše domy i města, říká architekt Osamu Okamura

Karanténa nás zavřela v bytech. Často jsme je museli proměnit v domácí kanceláře. Uvědomili jsme si, že se virus snadno šíří ve veřejné dopravě nebo uzavřených prostorech. Jaké poučení z toho plyne? Měli bychom se jinak dívat na města, v nichž žijeme, říká architekt Osamu Okamura, který působí jako děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci a dlouhodobě se zabývá veřejným prostorem. Osamu je mladším bratrem politika Tomia Okamury.