reklama

V Koreji má vyrůst plovoucí město. Tisíce lidí uchrání před růstem hladiny oceánů

Zatímco svět hledá recept na tlumení globálního oteplování a zastavení růstu hladiny oceánu, v Jižní Koreji začali problém řešit tak trochu z druhé strany. Už příští rok se má v zemi začít budovat plně soběstačné plovoucí město pro nejméně deset tisíc obyvatel.

reklama

Originální urbanistické řešení se má zrealizovat u korejské metropole Pusan. Na projektu plovoucího města Jižní Korea spolupracuje s Programem OSN pro lidské osídlení (UN Habitat). Asijská země se dlouhodobě potýká s růstem hladiny oceánů a v budoucnu může slaná voda vyhnat z domovů desetitisíce obyvatel. Problém řeší i jinde ve světě.

Jihokorejské plovoucí město situované v klidných pobřežních vodách má být vůči agresi vodního živlu imunní. V urbanistické oblasti na hladině má žít až deset tisíc lidí. Jednotlivé segmenty ostrova budou spojovat cyklostezky a pěší zóny, obytnou plochu tak bude možné tímto způsobem dále rozšiřovat.

V rámci projektu Oceanix architekti počítají s tím, že k jednotlivým ostrůvkům města se budou posléze připojovat další. Ve městě mají být k vidění patrové domy, farmy, větrné a solární elektrárny i restaurace. Vše ve městě má stavět na udržitelné energii a ekologických principech. Pro nepoužitelný odpad v plovoucím městě nebude místo.

Konstruktéři také připravili návrh, na základě kterého se bude dešťová voda ve městě přeměňovat na pitnou, díky čemuž bude město samostatné i po stránce nezbytných tekutin.

Podle americké CNN by se mohli první lidé do vodního města nastěhovat už v roce 2025.

Tagy:
voda město ekologie architektura urbanismus Jižní Korea růst hladiny oceánů plovoucí město

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama