reklama

Proměna vltavských břehů: Má vzniknout celé městečko, koncertní síň i památník

Byty, kanceláře, koncertní síň, památník věnovaný českým židům, parky i školy. Současné vedení Prahy na březích Vltavy do roku 2040 plánuje vybudovat zázemí pro desítky tisíc občanů za desítky miliard korun. A to vše s přispěním soukromých investorů, při změně územního plánu i výstavbě zcela nové dopravní infrastruktury.

reklama

Bubny-Zátory

Nejintenzivnější výstavba se očekává v Holešovicích a v Karlíně, které pojí Rohanský ostrov. Praha společně se soukromými investory plánuje primárně „zrecyklovat“ oblast Bubny-Zátory.

Jde o území brownfieldu o rozloze 110 hektarů mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice, kde by podle plánu do roku 2040 měla vzniknout celá nová čtvrť až pro 25 tisíc lidí. Součástí by měly být i dvě školy nebo centrální park s podobnou funkcí, jakou má třeba park na Kampě.

Na pozemcích je ale stavební uzávěra a už od roku 2009 pracuje město na změně územního plánu, která by výstavbu umožnila. V minulém roce pak Praha představila studii, ke které mohli lidé dodat připomínky. Ty se stále zpracovávají, studie se bude předělávat a schválená by měla být ještě v tomto roce.

„Jedná se o hlavní rozvojovou prioritu. Dohoda je zde komplikovanější vzhledem k množství soukromých vlastníků. Nejdříve je třeba mít územní studii, na jejímž podkladě můžeme usilovat o změnu územního plánu,“ řekl pro CNN Prima NEWS pražský náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09).

Část pozemků v Bubnech vlastní pražský dopravní podnik, část stát skrze Správu železnic a dále více než deset soukromých majitelů.

Vltavská filharmonie

V rámci projektu by měla být realizována i nová pražská koncertní síň na Vltavské. V současné době Praha vybrala v soutěži konsorcium vedené dánským ateliérem Henning Larsen, které má zpracovat analýzu využitelnosti. „Vltavská filharmonie“ by měla pojmout až 1 800 diváků.

V plánu je, že přestavbou projede celá lokalita, náklady na její revitalizaci vyjdou nejméně na devět miliard korun. Se zahájením stavby se počítá nejdříve v roce 2025.

Památník ticha

Další kulturní památkou v území Bubny-Zátory má být Památník ticha věnovaný transportům českých židů do Terezína za druhé světové války. Dokumentaci přeměny nádraží pro pražský magistrát za téměř 1,3 milionu korun zpracovala firma Omnima.

Začátek přestavby starého nádraží za 150 milionů korun byl původně plánován na rok 2021. Koronavirová krize však plány zbrzdila a Praha aktuálně vyjednává s ministerstvem kultury o tom, že by si stavbu památníku vzal na starosti stát.

Rohanský ostrov

Na Rohanském ostrově, kde pozemky z velké části patří developerské firmě Sekyra Group, už výstavba probíhá od roku 2012 a skončit by měla do roku 2030. Společnost plánuje celkově investovat až 18 miliard korun a na území 88 hektarů vystavět v podstatě novou pražskou čtvrť.

Její součástí by měly být nové byty až pro 4 000 lidí, dále kanceláře, restaurace, obchody, služby i základní škola. U Vltavy by poté měl vzniknout Rohanský park, který by měl být i součástí protipovodňové ochrany města. To ale bude muset spolupracovat se soukromým developerem. V první fází probíhá příprava krajinářské studie a město by rádo mělo park hotový do roku 2023.

Holešovická tržnice

Dalším z míst u Vltavy, které už desítky let čeká na rekonstrukci, je Holešovická tržnice. Z té se v průběhu minulého roku po dlouhých soudních sporech museli odstěhovat vietnamští trhovci. Praha aktuálně ještě řeší spor s nevěstincem ShowPark, který stále přebývá s budovách patřících hlavnímu městu.

I bez ohledu na probíhající soud ale Praha plánuje rekonstrukci celého objektu až za tři miliardy korun. „Celková revitalizace bude trvat 10 až 15 let. Desítky let se tam neinvestovalo a jsou navrženy určité fáze. Jako první je kompletní renovace sítí, což je bezpodmínečně nutné pro další fungování tržnice. To bude za stovky milionů,“ řekl CNN Prima NEWS pražský náměstek pro finance Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Trojská lávka

Součástí revitalizace vltavských břehů jsou i lávky a mosty. Před otevřením je Trojská lávka, která spojuje Troju a Císařský ostrov v místě lávky zřícené v roce 2017. Primárně je určena pro pěší, ale v případě nutnosti po ní mohou projet i vozidla integrovaného záchranného systému.

Lávka HolKa

Už příští rok by měla být zahájena stavba další lávky pro pěší a cyklisty, která dostala jméno HolKa, protože spojuje Holešovice a Karlín. Přístup z lávky bude i na ostrov Štvanice.

Aktuálně se projednává dokumentace územního rozhodnutí a stavební povolení městských částí. Celkově by investice měla vyjít na 200 milionů korun.

Rohanský most

V rámci dlouhodobého záměru Praha plánuje i výstavbu Rohanského mostu pro silniční dopravu. Ten by měl propojit také Holešovice a Karlín v prostoru mezi Hlávkovým a Libeňským mostem na Palmovku. Náměstek Hlaváček ale tento týden přiznal, že most není pro současné vedení Prahy mezi prioritami, za důležitější označil výstavbu Dvoreckého mostu, který má spojit Braník a Smíchov.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Výkonný mobil na hry a videa či „rtěnka“ se sluchátky. Vyzkoušeli jsme novinky od Huawei

Čínský technologický gigant Huawei po krátké pauze ukázal svou nejnovější řadu mobilních telefonů. Model Nova 9, který se naplno představil na vídeňské akci, cílí dle slov výrobce především na mladší zákazníky, kteří tráví čas focením a natáčením videí. Tomu odpovídají i nové funkce, svižný operační systém i výkon. Mimo to byla na tiskovém brífinku představena také bezdrátová sluchátka v designu rtěnky či nové prémiové chytré hodinky. Redakce CNN Prima NEWS měla možnost si tato zařízení vyzkoušet v praxi.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama