reklama

Úroda švestek je letos nadprůměrná, o množství slivovice ale rozhodne vytvořený cukr

Letošní úroda švestek na jihu Čech je překvapivě nadprůměrná. Na rozdíl od jabloní nebo třešní je nespálil na jaře mráz. Stromy jsou doslova obalené plody, to ale ještě neznamená, že bude dost slivovice. Přímo do sadu v jižních Čechách zajela reportérka CNN Prima NEWS Michaela Švejdová.

reklama

Úroda je na jihu Čech nadprůměrná. Kvůli tomu ale nemají plody dostatek cukru, který by měly mít. Na vytvořeném cukru je přitom slivovice následně závislá. I ve Lhenici na Prachaticku tak majitel sadu Petr Leber čeká do poslední chvíle, než stromy od plodů očeše – aby švestkám dopomohlo babí léto, slunce a vyšší teploty, díky kterým se obsah cukru maximálně zvýší.

„Oproti loňskému roku vidíme v úrodě obrovský rozdíl. V přechozích letech byly sice sklizně povedené, ale ne tak velké jako letos,“ uvedl Leber.

Odrůda švestek tophit, která se letos ve velkém rozrostla je navíc v jednom aspektu specifická. „Tophit některý rok naprosto vynechá a na stromech se neobjeví téměř žádný plod. To je případ loňského roku, kdy úroda byla velice slabá. Letos se ale úroda projevila velkou násadou,“ pokračoval majitel sadu.

Důvodem, proč je letos úroda tak povedená, je i to, že stromy koncem srpna a začátkem září nasazují nové pupeny na další sezónu. „Pokud je daný rok velká úroda, strom už nemá dostatek sil na vytvoření těchto pupenů,“ vysvětlil Leber.

Většina stromů nápor úrody nevydržela a pod tíhou švestek se větve ohnuly nebo dokonce zlomily. „Pochopitelně se budou muset zlámané větve ořezat a odstranit. Znamená to, že se tak zmenší množství větví pro nadcházející rok,“ dodal majitel sadu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Velká Británie

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu

Strany usilující o nezávislost Skotska získaly ve volbách většinu křesel v místním parlamentu, což jim dává prostor k prosazení referenda o vystoupení ze Spojeného království. Volby už počtvrté za sebou vyhrála Skotská národní strana (SNP), jejíž šéfka a skotská premiérka Nicola Sturgeonová označila toto vítězství za historické, byť strana sama většinu nezískala. Sturgeonová také potvrdila, že je odhodlána referendum prosadit, a to i přes odpor britského premiéra Borise Johnsona.

Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
Exploze u školy v Kábulu: Nejméně 55 mrtvých, mezi oběťmi jsou hlavně studenti
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Další články
reklama
reklama