reklama

Úroda švestek je letos nadprůměrná, o množství slivovice ale rozhodne vytvořený cukr

Letošní úroda švestek na jihu Čech je překvapivě nadprůměrná. Na rozdíl od jabloní nebo třešní je nespálil na jaře mráz. Stromy jsou doslova obalené plody, to ale ještě neznamená, že bude dost slivovice. Přímo do sadu v jižních Čechách zajela reportérka CNN Prima NEWS Michaela Švejdová.

reklama

Úroda je na jihu Čech nadprůměrná. Kvůli tomu ale nemají plody dostatek cukru, který by měly mít. Na vytvořeném cukru je přitom slivovice následně závislá. I ve Lhenici na Prachaticku tak majitel sadu Petr Leber čeká do poslední chvíle, než stromy od plodů očeše – aby švestkám dopomohlo babí léto, slunce a vyšší teploty, díky kterým se obsah cukru maximálně zvýší.

„Oproti loňskému roku vidíme v úrodě obrovský rozdíl. V přechozích letech byly sice sklizně povedené, ale ne tak velké jako letos,“ uvedl Leber.

Odrůda švestek tophit, která se letos ve velkém rozrostla je navíc v jednom aspektu specifická. „Tophit některý rok naprosto vynechá a na stromech se neobjeví téměř žádný plod. To je případ loňského roku, kdy úroda byla velice slabá. Letos se ale úroda projevila velkou násadou,“ pokračoval majitel sadu.

Důvodem, proč je letos úroda tak povedená, je i to, že stromy koncem srpna a začátkem září nasazují nové pupeny na další sezónu. „Pokud je daný rok velká úroda, strom už nemá dostatek sil na vytvoření těchto pupenů,“ vysvětlil Leber.

Většina stromů nápor úrody nevydržela a pod tíhou švestek se větve ohnuly nebo dokonce zlomily. „Pochopitelně se budou muset zlámané větve ořezat a odstranit. Znamená to, že se tak zmenší množství větví pro nadcházející rok,“ dodal majitel sadu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama