reklama

Úroda švestek je letos nadprůměrná, o množství slivovice ale rozhodne vytvořený cukr

Letošní úroda švestek na jihu Čech je překvapivě nadprůměrná. Na rozdíl od jabloní nebo třešní je nespálil na jaře mráz. Stromy jsou doslova obalené plody, to ale ještě neznamená, že bude dost slivovice. Přímo do sadu v jižních Čechách zajela reportérka CNN Prima NEWS Michaela Švejdová.

reklama

Úroda je na jihu Čech nadprůměrná. Kvůli tomu ale nemají plody dostatek cukru, který by měly mít. Na vytvořeném cukru je přitom slivovice následně závislá. I ve Lhenici na Prachaticku tak majitel sadu Petr Leber čeká do poslední chvíle, než stromy od plodů očeše – aby švestkám dopomohlo babí léto, slunce a vyšší teploty, díky kterým se obsah cukru maximálně zvýší.

„Oproti loňskému roku vidíme v úrodě obrovský rozdíl. V přechozích letech byly sice sklizně povedené, ale ne tak velké jako letos,“ uvedl Leber.

Odrůda švestek tophit, která se letos ve velkém rozrostla je navíc v jednom aspektu specifická. „Tophit některý rok naprosto vynechá a na stromech se neobjeví téměř žádný plod. To je případ loňského roku, kdy úroda byla velice slabá. Letos se ale úroda projevila velkou násadou,“ pokračoval majitel sadu.

Důvodem, proč je letos úroda tak povedená, je i to, že stromy koncem srpna a začátkem září nasazují nové pupeny na další sezónu. „Pokud je daný rok velká úroda, strom už nemá dostatek sil na vytvoření těchto pupenů,“ vysvětlil Leber.

Většina stromů nápor úrody nevydržela a pod tíhou švestek se větve ohnuly nebo dokonce zlomily. „Pochopitelně se budou muset zlámané větve ořezat a odstranit. Znamená to, že se tak zmenší množství větví pro nadcházející rok,“ dodal majitel sadu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Poslanci se chystají nařídit obchodům prodávat přes 70 procent českých potravin

Poslanci se chystají nařídit obchodům prodávat přes 70 procent českých potravin

Vyhrocená debata o tom, že by obchody musely povinně prodávat z velké části potraviny českého původu, utichla kvůli koronaviru. Poslanci na novelu zákona o potravinách ale nezapomněli. Ve středu se podle informací CNN Prima NEWS chystají schválit pozměňovací návrh z dílny SPD, který nařídí, že se od roku 2022 bude muset ve větších prodejnách prodávat 55 procent vybraných potravin z české produkce. V roce 2027 už půjde o 73 procent.

Nouzový stav

V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří

V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří

KSČM ve Sněmovně pravděpodobně podpoří vládní žádost o prodloužení nouzového stavu. Předseda komunistů Vojtěch Filip po středečním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl, že by měl nouzový stav platit, dokud je nutná pomoc vojáků v nemocnicích či sociálních ústavech. S předsedou vlády projednával také možnosti využití vakcín proti covidu z Ruska a Číny i to, jak budou fungovat lyžařské areály o jarních prázdninách.

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Pence upřednostní inauguraci Bidena. Ani další republikáni se s Trumpem nerozloučí
Přepište dějiny. Půjčky na bydlení opět zlevnily a Češi vytvořili hypoteční rekord
Kalousek pochopil, že jeho éra skončila, říká komentátor Šídlo
Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem
reklama
reklama
Nezapomenutelný Kalousek. S Babišem se vsadil o 10 milionů, profackoval mladíka

Politika

Domácí zpravodajství

Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Další články
reklama
reklama