Úroda švestek je letos nadprůměrná, o množství slivovice ale rozhodne vytvořený cukr

Letošní úroda švestek na jihu Čech je překvapivě nadprůměrná. Na rozdíl od jabloní nebo třešní je nespálil na jaře mráz. Stromy jsou doslova obalené plody, to ale ještě neznamená, že bude dost slivovice. Přímo do sadu v jižních Čechách zajela reportérka CNN Prima NEWS Michaela Švejdová.

Úroda je na jihu Čech nadprůměrná. Kvůli tomu ale nemají plody dostatek cukru, který by měly mít. Na vytvořeném cukru je přitom slivovice následně závislá. I ve Lhenici na Prachaticku tak majitel sadu Petr Leber čeká do poslední chvíle, než stromy od plodů očeše – aby švestkám dopomohlo babí léto, slunce a vyšší teploty, díky kterým se obsah cukru maximálně zvýší.

„Oproti loňskému roku vidíme v úrodě obrovský rozdíl. V přechozích letech byly sice sklizně povedené, ale ne tak velké jako letos,“ uvedl Leber.

Odrůda švestek tophit, která se letos ve velkém rozrostla je navíc v jednom aspektu specifická. „Tophit některý rok naprosto vynechá a na stromech se neobjeví téměř žádný plod. To je případ loňského roku, kdy úroda byla velice slabá. Letos se ale úroda projevila velkou násadou,“ pokračoval majitel sadu.

Důvodem, proč je letos úroda tak povedená, je i to, že stromy koncem srpna a začátkem září nasazují nové pupeny na další sezónu. „Pokud je daný rok velká úroda, strom už nemá dostatek sil na vytvoření těchto pupenů,“ vysvětlil Leber.

Většina stromů nápor úrody nevydržela a pod tíhou švestek se větve ohnuly nebo dokonce zlomily. „Pochopitelně se budou muset zlámané větve ořezat a odstranit. Znamená to, že se tak zmenší množství větví pro nadcházející rok,“ dodal majitel sadu.

Tagy: