reklama

USA darují světu 580 milionů vakcín. Biden se připravuje na střet s Putinem

Americký prezident Joe Biden
Zdroj: AP

Spojené státy musí opět převzít roli světového lídra a pomoci vyvést svět z pandemie, uvedl Joe Biden ve čtvrtek během své první zahraniční cesty ve funkci prezidenta. Slíbil darovat 500 milionů vakcín od firmy Pfizer chudým státům, čímž by se měl mimo jiné omezit vliv zemí, jako jsou Čína a Rusko. Prezident se zároveň připravuje na setkání s Putinem příští středu, kterého chce konfrontovat v souvislosti s hackerskými útoky a vězněním Navalného. Donald Trump Bidenovi vzkázal, aby při setkání „neusnul.“

reklama

„Toto je historická událost. Největší nákup a darování vakcín proti nemoci COVID-19 jakoukoliv zemí v historii,“ pochválil svůj krok Biden. „Ještě důležitější však je, že se jedná o vakcíny mRNA, které jsou extrémně účinné proti všem dosud známým variantám COVID-19,“ uvedl při návštěvě Velké Británie.

K tématu

Podle Bidena by měly USA začít s distribucí vakcín do nízkopříjmových zemí během letošního srpna. „Dvě stě milionu vakcín bude doručeno během tohoto roku a dalších 300 milionu v první polovině příštího,“ přiblížil americký prezident. Bidenova administrativa se už na začátku roku zavázala dodat 80 milionu vakcín do konce prosince. Dohromady tedy USA vyšlou do světa 580 milionu vakcín.

USA se snaží vyvážit vliv Ruska a Číny

USA daruje zemím vakcíny bez jakýchkoliv podmínek. „Darování našich vakcín nebude doprovázet žádný nátlak pro různé laskavosti nebo potenciální ústupky. Děláme to čistě pro záchranu životů a pro ukončení této pandemie,“ vysvětlil prezident a dodal, že pro USA je tento dar „povinností.“

Bidenově administrativě se podařilo uzavřít smlouvu o nákupu vakcín s firmou Pfizer během pouhých čtyř týdnů. Náklady na koupi a distribucí vakcín se budou pohybovat kolem 1,5 miliardy dolarů. Biden bude pomoc financovat z „amerického záchranného plánu“. Zpráva přichází těsně před summitem zemí G7.

Biden dodávkou vakcín současně sleduje i omezení celosvětového vlivu svých protivníků. Čína a Rusko odeslali miliony vakcín zejména do středně příjmových a nízkopříjmových států Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Jen tento týden ve čtvrtek dorazil do Indie milion dávek čínské vakcíny Sinovac. Ta jí dohromady od Číny nakoupila přes deset milionů, přestože podobně jako Sputnik V ještě nebyla schválena Světovou zdravotnickou organizací.

V souvislosti s omezením vlivu svých protivníků média také skloňují středeční setkání mezi Bidenem a Putinem v Ženevě. Podle Bílého domu chce Biden Putina konfrontovat se stále častějšími útoky ruských hackerů. Mluvit s ním chce však i o Ukrajině, věznění ruského opozičního politika Alexeje Navalného nebo o klimatických změnách.

Do připravovaného summitu mezi oběma státníky také včera promluvil bývalý prezident Donald Trump. „Přeji hodně štěstí Bidenovi při jednání s Putinem – neusni při tom setkání a popřej mu (za mě) vřelé pozdravy,“ napsal v tiskovém prohlášení.

Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden
Zdroj: AP

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zdraví

Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem

Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem

Ženy v době covidové podceňovaly rakovinu prsu, která patří mezi nejčastější onkologická onemocnění u žen. „Už nyní vidíme, že počet nádorů rakoviny prsu narůstá. Více nás ale znepokojuje, že se nyní stále častěji setkáváme s atypickými a mnohočetnými ložisky nádorů, které jsou odlišné od nálezů, které jsme vídali před covidem,“ říká lékařka Mirka Skovajsová, zakladatelka screeningu rakoviny prsu a sítě mamacenter po ČR.

Lifestyle

Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie

Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie

Teprve v roce 2017 dospěli geografové k názoru, že zřejmě znají svou domovskou planetu natolik špatně, že na ní přehlédli osmý kontinent. Takzvaná Zélandie je v současnosti totiž téměř celá pod vodou a nad hladinu vykukuje právě v místech souostroví Nový Zéland. O osmém kontinentu ví lidstvo stále velmi málo, cesta k jeho objevení ale započala už v 17. století.

Nejméně nakažených za poslední rok. V neděli přibylo 42 případů covidu
Pirátka Šípová: Zaráží mě, že má Kalousek čas na mé bláboly. Ať se mnou řeší exekuce
Lukašenko plní slib a vozí do Evropy migranty. Litevci už staví na hranicích tábory
Brzy se uzdrav, Chrisi. Eriksena podporují hráči i fanoušci při každém zápase na Euru
Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku
Další články
reklama
reklama