Každý z nás sní o něčem jiném. Někteří lidé by chtěli mít jachtu, jiní lidé zase početnou rodinu a mnozí z nás by se rádi dožili vysokého věku bez zdravotních komplikací. Americká psychiatrička Aruna Khilananiová má ale o mnoho temnější fantazie. Při přednášce na téma „psychopatický problém v mysli bělochů“ svým studentům řekla, že „sní o střílení bělochů do jejich hlav“.
Takovou přednášku studenti katedry medicíny Yaleovy univerzity ještě nezažili. Jejich přednášející jim během padesátiminutové přednášky barvitě vyprávěla o nenapravitelnosti bělošské rasy. „Bílí lidé vás zcela vysají. Nejsou mezi nimi žádná dobrá jablka. Úplně se mi z nich vaří krev,“ řekla šestého dubna studentům a zaměstnancům univerzity newyorská psychiatrička s indickými kořeny.
„Snila jsem o tom, že střelím do hlavy jakéhokoliv bělocha, který se mi postaví do cesty, pohřbím jeho tělo a až si budu utírat ruce od krve, budu se cítit relativně nevinná a ještě si poposkočím do kroku. Jako bych udělala světu jednu zas*anou laskavost,“ popsala Khilananiová studentům své zvláštní fantazie. Psychiatrička se soukromou praxí v New Yorku se podle vlastních slov v posledních pěti letech většiny bílých přátel raději zbavila.
Běloši jsou ztracení a dementní
Podle Khilananiové je veškerá komunikace s bělochy zbytečná. „Běloši jsou a vždycky byli úplně mimo,“ myslí si psychiatrička. Jedním z jejich hlavních problémů je podle ní neschopnost přijmout ostatní rasy. „Cítí, že bychom jim měli děkovat za všechno, co pro nás udělali,“ uvedla.
„Požadujeme po dementním, násilném predátorovi, který si myslí, že je světec nebo superhrdina, aby přijal zodpovědnost. To se prostě nestane. Mají v mozku pět děr. Je to, jako byste mlátili svou hlavou o cihlovou zeď. Není to fakt dobrý nápad,“ pokračovala Khilananiová.
Konverzace o rasách s bělochy proto postrádá jakýkoliv smysl. „Mluvit o problematice rasismu s bělochy by předpokládalo, že mohou ten problém vidět a zpracovat jej. To ale nemohou. Proto zní tak dementně,“ vysvětlila Khilananiová. Psychiatrička dospěla k názoru, že běloši mají na tvářích nasazené masky, přičemž si myslí, že jde o jejich skutečné obličeje. Podle ní jsou „bílí lidé psychologicky závislí na černém vzteku“.
Psychiatrička si za svými slovy stojí
Khilananiová se po zveřejnění nahrávky bránila tím, že mluvila pouze v metaforách a její „slova byla vytržena z kontextu“. „Mluvení v metaforách o mém vlastním vzteku je pro posluchače metoda reflexe negativních pocitů. Normalizování negativních pocitů. Protože kdybychom tak nečili, přetočí se do násilí,“ obhajovala svoji přednášku v interview pro deník The New York Times.
Ke kontroverzní přednášce se vyjádřila i Yaleova univerzita. „Katedra medicíny (…) přezkoumala nahrávku přednášky a shledala, že její obsah je v rozporu s hodnotami školy,“ napsala. Zveřejnění nahrávky vyvolalo údiv a nevoli zvláště mezi konzervativními komentátory.
„Kolika myslí se asi dotkla. Cílem je bez jakýchkoliv pochyb rasová válka. Takováto rétorika rozhodně nespojuje zemi, ale chce ji záměrně rozdělit. A ujistit se přitom, že tento proces skončí násilím,“ uvedl Greg Gutfeld, komentátor Fox New.