Ukrajinci se pokusili zaútočit dronem na Putina v Kremlu, tvrdí Rusové. Zelenskyj to odmítá

Ukrajina se v noci na středu pokusila o dronový útok na kremelskou rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina, tvrdí ruské tiskové agentury. Putin je v pořádku a pokračuje v obvyklé práci, píše agentura TASS. Podle agentury RIA Novosti Putin v Kremlu v době útoku nebyl a nacházel se ve své rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy. Kyjev uvedl, že s incidentem nemá nic společného. Bojujeme na svém území, neútočíme na Moskvu, řekl podle Reuters ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Dva bezpilotní letouny mířily na Kreml. Díky krokům podniknutým armádními a tajnými službami a díky použití radarových a detekčních systémů byly přístroje vyřazeny z provozu,“ cituje TASS z prohlášení Kremlu.

ČTĚTE TAKÉ: Putinovi hrozí vojenská vzpoura s katastrofálními následky pro Rusko, říká jeho bývalý velitel

Na ruských sociálních sítích se ve středu šířila videa zobrazující dým stoupající nad Kremlem na setmělé obloze. Záznamů si povšimla média, včetně polské stanice Belsat. Video pochází ze skupiny sdružující obyvatele čtvrtí Jakimanka a Zamoskvorečje v centrální části Moskvy, uvedl portál Mediazona s tím, že podle členů skupiny se v blízkosti Kremlu ozvala rána podobná zvuku hromu. Na obloze byly podle nich kromě toho vidět jiskry. Záblesky nad Kremlem jsou vidět i na dalším videu šířícím se na sociálních sítích.

Ruská prezidentská administrativa uvedla, že útok považuje za naplánovanou teroristickou akci a  pokus o atentát na Putina. Zdůraznila, že si vyhrazuje právo na odvetné kroky, které podnikne, „kdykoli a kdekoli to uzná za vhodné“.

Poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak tvrzení ruské strany odmítl. „Ukrajina samozřejmě nemá nic společného s dronovým útokem na Kreml,“ citovala jej agentura AFP. Na sociální síti Podoljak uvedl, že Ukrajina vede obrannou válku a neútočí na cíle na území Ruské federace. „K čemu? Neřeší to žádný vojenský problém. Jen to Ruské federaci dává záminku k jejím útokům na civilisty,“ poznamenal. Podobné akce ale podle něj mohou ukazovat na partyzánské aktivity místních odbojových skupin. Podoljak dále naznačil, že incident by se pro Rusko mohl stát záminkou pro rozsáhlý teroristický útok proti Ukrajině v nadcházejících dnech.

Později se k situaci vyjádřil i Volodymyr Zelenskyj. „Bojujeme na svém území, neútočíme na Putina nebo Moskvu,“ sdělil podle Reuters. Na dotaz, proč Rusko z nočního útoku obviňuje Ukrajinu, pak Zelenskyj odpověděl, že vysvětlení je velmi prosté. „Rusko nemá žádná vítězství. Putin už nedokáže motivovat svou společnost a nemůže jednoduše posílat vojáky na smrt. Teď nějak potřebuje motivovat svoje lidi, aby pokračovali dál,“ myslí si prezident země, která už déle než rok čelí ozbrojené ruské agresi.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že pravdivost obvinění Ruska na adresu Ukrajiny nemůže potvrdit a že bude brát vše, co přijde z Kremlu, „s velkou rezervou“.

Řada prokremelských osobností v Rusku v reakci na zprávy o údajném dronovém útoku na Kreml vyzvala k provedení atentátů na vysoce postavené ukrajinské představitele, uvedla agentura AP. Vlivný předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin uvedl, že Rusko by mělo použít „zbraně schopné zastavit a zničit kyjevský teroristický režim“. Propagandistka a šéfka stanice RT Margarita Simoňjanová napsala na sociální síti Telegram: „Možná to teď začne doopravdy?“

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle TASS sdělil, že nehledě na středeční incident se 9. května uskuteční plánovaná vojenská přehlídka na moskevském Rudém náměstí, které se zúčastní i Putin. Na tento den připadá svátek, kdy si Rusko připomíná porážku nacistického Německa ve druhé světové válce. „Přehlídka bude, změny nejsou,“ řekl Peskov. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin krátce předtím na sociálních sítích informoval o zákazu nepovoleného používání dronů v hlavním městě.

Incidentů s drony přibývá

Německý bulvární deník Bild s odvoláním na blíže neupřesněné zdroje minulý týden napsal, že se Ukrajina pokusila zabít Putina s pomocí dronu při jeho plánované návštěvě průmyslového parku Rudňovo v Moskevské oblasti. Útok se nezdařil, poblíž průmyslové zóny byly nalezeny trosky ukrajinského dronu, který podle ruských úřadů nesl 17 kilogramů trhaviny.

Média už dříve během středy informovala o incidentech s drony na různých místech Ruska. V Krasnodarském kraji vypukl podle TASS rozsáhlý požár ve skladu s ropnými produkty kvůli „pádu“ bezpilotního letounu. BBC rovněž upozornila, že podle informací na ruských telegramových účtech zřejmě útočily v noci na středu bezpilotní letouny na letiště v obci Sešča v ruské Brjanské oblasti, kde poškodily letoun An-124. Žádné oficiální zprávy o incidentu v Brjanské oblasti zatím nejsou k dispozici.

Obdobné zprávy přicházely z Ruska i v minulých dnech. Ruská správa poloostrova Krym například v sobotu informovala o požáru zásobníku paliva v přístavu Sevastopol. Ukrajina se jako obvykle k žádnému z útoků nepřihlásila, ale jejich nárůst přichází v době, kdy Kyjev tvrdí, že dokončil přípravy na protiofenzivu, poznamenala agentura AFP.

Tagy: