Užijte si teplých dní, čeká nás mrazivý víkend a ochlazení v dalším týdnu

Výběr redakce
Většinu tohoto týdne má být v Česku jasná až polojasná obloha. Výjimkou budou úterý a středa, kdy se zatáhne a bude pršet, na horách může sněžit. Teploty by se měly držet od pondělí do pátku okolo deseti stupňů Celsia, případně i výše, o víkendu se ale ochladí. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V příštím týdnu se mírně ochladí, pak teploty podle měsíčního výhledu ČHMÚ porostou. V noci už by od příštího týdne nemělo mrznout. Srážek bude nadprůměrně počátkem dubna.
Slabý déšť se může v Čechách ojediněle objevit už v pondělí večer, další dva dny ale bude pršet více. V úterý bude pršet postupně od jihozápadu, ve středu bude déšť četnější hlavně na východě země. Naopak od severozápadu bude srážek i oblačnosti ubývat.
Navazuje na téma

Od čtvrtka bude až do konce týdne většinou jasné počasí. Nejvyšší denní teploty se podle meteorologů mají držet mezi devíti až 14 stupni Celsia, o víkendu ale dosáhnou jen na pět až deset stupňů. Noci budou na konci týdne mrazivé, při klidném větru může rtuť spadnout až na –6 °C.
V příštím týdnu bude podle měsíčního výhledu průměr maximálních denních teplot mírně nad osmi stupni Celsia, na přelomu března a dubna kolem deseti stupňů a v týdnu od 4. dubna kolem 11 °C. Týdenní průměr minimálních nočních teplot postupně vzroste na dva stupně nad nulu.
„Období jako celek bude pravděpodobně srážkově průměrné, ale jeho začátek slabě podprůměrný a naopak konec až slabě nadprůměrný,“ uvedl ČHMÚ. V nynějším týdnu meteorologové očekávají úhrn srážek kolem šesti milimetrů, v posledním týdnu měsíčního výhledu pravděpodobně nad deset litrů na metr čtvereční.
Pro období ode pondělí do 10. dubna je průměrný úhrn srážek 39 milimetrů. Dlouhodobá průměrná teplota v Česku v tomto období je 5,2 stupně Celsia. Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 %, u srážek kolem 65 %. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Navazuje na téma


Vítězství Ruska, řekl Trumpův exporadce o schůzce prezidentů. Dojde k ní na „základně špionů“

Vysoké nebezpečí v Česku: Teploty raketově vzrostou, platí zpřísněná VÝSTRAHA

Balaštíková chtěla z pomsty zastřelit exmanželovi psa: Kdy už to zařídíš? zlobí se na nahrávce

Balaštíková může mít do konce týdne po kariéře, uvedl Kubáček. Zmínil strašák pro Babiše

VÝSTRAHA: Do Česka se hrne vlna veder. Kde budou tropické teploty nejintenzivnější?

Špičky ANO řeší konec Balaštíkové. Poslankyně měla šikanovat firmu exmanžela přes úřady

Evropa v sevření tepelné kupole: Pocitově může být až 50 °C. Jak ovlivní počasí v Česku?

Řidiči si modré dopravní značky často pletou. Zbytečně jim pak hrozí nemalé pokuty

Vlna extrémních teplot brzy zasáhne Česko. MAPA ukazuje, kde budou vedra nejúmornější