CNN: Dechberoucí opuštěná města, na která zapomněl čas. Řada z nich leží v Evropě

Koho nebaví dovolená v přelidněných městech a na přecpaných plážích, možná ocení tipy na působivá místa, kde naopak nežije vůbec nikdo. Fascinujících oblastí, které mají svou slávu dávno za sebou, je totiž po světě celá řada. Jejich přehled přinesla CNN. A některé z nich leží i nedaleko České republiky.

Oradour-sur-Glane, Francie

Bývala to poetická rybářská vesnička, během druhé světové války ale tamní obyvatelstvo zmasakrovaly nacistické jednotky spadající pod SS. Němci zabíjeli občany vesnice ve stodolách, ženy a děti nahnali do kostela, který posléze vyhodili do povětří.

Někdejší prezident Francie Charles De Gaulle po válce ponechal vesnici opuštěnou v rozpadlém stavu, aby navždy připomínala hrůzy nacistického režimu.

Craco, Itálie

To italské Craco nezničily války, ale zemětřesení, které město zdevastovalo v roce 1980. Místo přesto dodnes láká na zbytky půvabné italské architektury. Populární je také u filmařů, natáčela se tu například bondovka Quantum of Solace s Danielem Craigem.

Wharram Percy, Velká Británie

Svou opuštěnou vesničku mají také v Británii. Obyvatelstvo Wharram Percy, které dnes vévodí rozpadlý kostel, se začalo tenčit už ve středověku kvůli nedostatku práce. Poslední obyvatelé měli místo opustit kolem roku 1500. Dnes je vesnice lákadlem pro turisty i archeology.

Belchite, Španělsko

Také v rozpadlé španělské vesničce Belchite lidé najdou kostel. Místo zničila bitva během Španělské občanské války. I v místy chátrající obci ale dodnes žije pár stovek lidí. Belchite se nachází na východě Španělska nedaleko Zaragozy.

Grand-Bassam, Pobřeží slonoviny

Za francouzské koloniální vlády bývalo z Grand-Bassamu hlavní město. Většina budov dnes na místě chátrá, v oblasti přesto nadále žijí lidé. Hned několik struktur ve městě je na seznamu památek UNESCO. Mezi nimi i pošta, banka či hotel.

Kolmanskop, Namibie

Zatímco poetika výše zmíněných míst nejde přehlédnout, s městem Kolmanskop v africké Namibii už je to složitější. Řada z tamních domů se totiž do půlky utápí v písku. Město, které požírá poušť, proslulo nálezem diamantů. V minulosti tu bylo i casino a jezdila zde tramvaj. Od roku 1956 je ale město opuštěné.

Bodie, USA

Kalifornské městečko Bodie zachvátila na konci devatenáctého století zlatá horečka. Po westernové éře z něj ale život vyprchal. Dnes je opuštěné město už jen připomínkou ikonické etapy americké historie.

Bankhead, Canada

Zašlou slávu těžebních měst připomíná kanadský Bankhead, který kdysi pulzoval díky uhelným dolům. Těžba se ale kvůli pracovním stávkám v roce 1922 zastavila a oblast se tak proměnila na město duchů.

Tagy:
Velká Británie Francie Evropa lidé Španělsko Charles de Gaulle kostel Namibie města cestování Česko Druhá světová válka Bankhead Wharram Percy Oradour-sur-Glane Bodie Kolmanskop Grand-Bassam Craco Belchite Schutzstaffel

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:43

Rusové ostřelovali oblast Sumy, odpálili neřízené střely z vrtulníků

23:29

Zelenskyj varoval osoby, které se podílejí na odpalování raket na Ukrajinu

23:01

Rusko střílelo na Zelenodolsk z několika raketometů

22:34

Vedoucí představitelé zemí G7 vtipkovali o Putinovi

Expert k tragické nehodě Audi R8 v Jičíně: Agresivní mistři světa. Chápou jen tvrdé tresty

V Česku neumíme trestat agresivní řidiče, kteří se chovají skutečně nebezpečně. Jsou přesvědčení, že jsou mistry světa, vědomě tím ale ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, řekl redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský z platformy VIZE 0. Komentoval tak tragickou nehodu v Jičíně, při které přišel o život řidič Audi R8. Dopravní odborník Jiří Žák podotkl, že se mnoho řidičů v krizových situacích až příliš spoléhá na elektronické systémy v autech. „Fyzikální zákony jsou ale neúprosné. Někdy to skončí dobře, někdy tragicky,“ dodal.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Bohatnou na inflaci, tak ať platí. Vládní strany si brousí zuby na energetické firmy

Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS. Vyplývá to z vyjádření představitelů jednotlivých stran pro Českou televizi (ČT). Speciální daň z příjmů by byla ve výši 25 %.

Žijeme v nejhorší době od 2. světové války, říká Kovářová. Vondráček: Vláda nás dorazila

Musíme vymezit, v jaké době žijeme. Je to nejhorší doba od druhé světové války, řekla v Partii Terezie Tománkové místopředsedkyně STAN Věra Kovářová na konto obrovské inflace a problémů s energiemi. Podle Radka Vondráčka z opozičního hnutí ANO ale bylo hůře v době po roce 1968. „Jsme teď v šoku a vláda nás dorazila,“ zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS kroky pětikoaličního kabinetu.

Češi pracují na videohrách pro nevidomé. V pořadu CNN Prima Gaming ukážeme, jak fungují

Videohry pro nevidomé jsou spíše vzácností. Česká herní pokladnice se ale může chlubit hned dvěma tituly, které myslí i na hráče s hendikepem. V pořadu CNN Prima Gaming tuzemští autoři mimo jiné vysvětlí, jak tyto konkrétní hry fungují v praxi a proč se pustili do jejich tvorby. Herní pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

Hrozivý omyl šoféra autobusu. Po nárazu do mostu na Hané je jeho kabina na šrot

Zájezdový autobus z Litvy, ve kterém cestovalo 44 lidí, v neděli havaroval na Vyškovsku. Jeho řidič narazil v Ivanovicích na Hané do mostní konstrukce, po které vede železniční trať spojující Přerov s Brnem. Podle Správy železnic by neměl být most nijak staticky narušený, i přesto po něm vlaky jezdí sníženou rychlostí. Při hrozivě vypadající nehodě se naštěstí nikdo nezranil.

Bizarní video z bojiště: Ruský voják vykonával potřebu. Zaútočil na něj dron Ukrajinců

Po sociálních sítích kolují další záběry z bojů na Ukrajině. Na jednom z nich je vidět ruský voják, který v neobydlené oblasti zřejmě vykonával potřebu. Během toho na něj ale bezpilotní letoun ovládaný ukrajinskou armádou svrhnul výbušninu. Exploze byla tak silná, že okupant doslova ztratil půdu pod nohama. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Domácí zpravodajství

Tváří v tvář smrti: Češi na Ukrajině čelí ruské palbě. Chybí výbava pro noční boj, vzkazují

Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.

I s rakovinou porodila krásnou holčičku, teď přišla další rána. Jana přesto bojuje dál

Před pěti lety se nastávající mamince Janě Faltýnkové změnil život. V pátém měsíci těhotenství si totiž v levém třísle nahmatala bouli. Lékaři jí poté oznámili děsivou zprávu – rakovina tkáně ve II. stadiu. Faltýnková se přesto nevzdala a zákeřnou nemoc úspěšně porazila. Po pěti letech náročné léčby se jí podařilo znovu otěhotnět, bohužel však musela podstoupit interrupci. Mladá maminka se přesto nevzdává a na svět nahlíží pozitivně.