V Asii jsou na roušky zvyklí, řekl Prymula. Vysvětlil, proč chřipka na dva roky zmizela

Roman Prymula

Rozhovor s Romanem Prymulou nejen o covidu

I přes rozvolňování epidemických opatření je covid v Česku stále na ústupu. Do popředí se naopak opět dostává chřipka. Podle epidemiologa Romana Prymuly tento fenomén souvisí s nošením respirátorů. Exministr zdravotnictví v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS vysvětlil, proč jsou obyvatelé asijských zemí více navyklí na zakrývání dýchacích cest.

Přesně před týdnem skončila povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě. Počty nakažených koronavirem i přesto nadále klesají. Na vzestupu je naopak chřipka, která se poslední dvě zimy v Česku prakticky nevyskytovala.

„Chřipková sezona většinou trvá do poloviny března, letos je to atypické. Vyskytuje se v období, kdy už tady neměla být. Souvisí to i s chladným počasím, které tu stále máme,“ řekl Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS. Poté vysvětlil, proč se Češi této nemoci dva roky úspěšně vyhýbali.

„Současný nárůst evokuje to, že jsme se s chřipkou díky respirátorům prakticky dva roky nesetkali. Byla zastíněna covidem, který v tuto chvíli přestává dominovat. Chřipka se vrátila a vracet se bude. S příchodem letních dnů ale zeslábne, teď se proti ní očkovat již nemá smysl,“ prohlásil epidemiolog.

Prymula připustil, že kdyby konec povinnosti nošení respirátorů v hromadné dopravě přišel ještě o dva týdny později, dopady chřipkové epidemie by nejspíš byly zanedbatelnější. „Opatření se masově rozvolňují, je to logický vývoj. Je tu řada lidí, kteří roušku považují za symbol, který se jim vůbec nelíbí,“ zmínil.

Mnoho Čechů odmítalo ochranu dýchacích cest nosit ještě před zrušením konkrétních vládních opatření, a to často z důvodu protestu. Naopak v asijských zemích byli lidé zvyklí nosit roušky ještě před vypuknutím covidové pandemie.

„V asijských zemích vnímáme, že když lidé nosí roušku, tak se chtějí chránit proti virovým nákazám, ale ne vždy to tak je. Rovněž se chrání proti prachovým částicím, protože tam je poměrně vysoké znečištění ovzduší,“ vysvětlil Prymula.

Tagy: