reklama

V Británii odstartovalo plošné očkování. Jako první vakcínu dostala 90letá Margaret

První pacientkou, která dostala vakcínu proti onemocnění COVID-19 od společností Pfizer a BioNTech, je 90letá Margaret Keenanová ze Severního Irska, píše web britské televize BBC. Podání látky tak odstartovalo masivní vakcinaci, která má v Británii probíhat.

reklama

Margaret Keenanová z města Enniskillen v Severním Irsku uvedla, že se cítí být „privilegovaná“, že právě ona dostala první dávku vakcíny proti nemoci COVID-19. Ta jí byla podána ve fakultní nemocnici Coventry v Anglii.

Dalších 800 tisíc dávek by mělo být naočkováno v příštích týdnech. Další čtyři miliony dávek by měly dorazit na konci měsíce. Země dohromady poptala 40 milionů vakcín, které by měly vystačit pro 20 milionů lidí, protože očkovat je potřeba nadvakrát.

Vrchní sestra fakultní nemocnice Coventry May Parsonsová vakcínu 90leté Margaret Keenové podala v 6:31 Greenwichského času.

„Je to nejlepší předčasný narozeninový dárek, který bych si mohla přát. Znamená to totiž, že se konečně mohu těšit na to, že nový rok strávím s rodinou a přáteli, poté, co jsem většinu roku byla sama,“ uvedla seniorka pro BBC.

/ fotografií

„Nemohu dostatečně poděkovat May a NHS (Národní zdravotní služba, pozn. red.) za to, jak se o mě nesmírně starali. Všem, kteří se mohou nechat naočkovat, vzkazuji: udělejte to. Když mohu dostat vakcínu já v 90 letech, potom vy také,“ dodala Margaret Keenanová.

Jako druhý dostal vakcínu 81letý William Shakespeare z Anglie.
Jako druhý dostal vakcínu 81letý William Shakespeare z Anglie.

Po celé Británii v úterý začala masivní vakcinace obyvatel. Jako první dostanou látku právě senioři nad 80 let a někteří zaměstnanci nemocnic a jiných sociálních zařízení. Británie se tak snaží ochránit nejrizikovější skupiny jako první, aby se mohly vrátit k normálnímu životu.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock televizi BBC řekl, že před Británií „je ještě dlouhá cesta, ale tento okamžik ji odstartoval“.

Ráno měl prý smíšené emoce. Na jednu stranu byl rád, když viděl Margaret, jak dostala svou první dávku vakcíny proti covidu. Zároveň je ale rozhodnutý, že Velká Británie musí držet pospolu. „Tento virus je smrtící. Musíme se držet pravidel,“ řekl Hancock BBC.

NHS poděkoval také britský premiér Boris Johnson. „Děkuji všem vědcům, kteří tak tvrdě pracovali, aby vakcínu vyvinuli, dobrovolníkům, a všem, kteří dodržují opaření, aby ochránili druhé,“ uvedl Johnson.

Velká Británie je první zemí na světě, která již vakcínu od společnosti Pfizer začala používat. Očkování není povinné.

K tématu

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Koronavirus

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se zatím vyhýbá nejkrizovějším číslům šíření nákazy koronavirem, která představilo minulý týden ministerstvo zdravotnictví. Šéf Ústavu zdravotnických studií a statistiky Ladislav Dušek prezentoval čtyři scénáře vývoje, které se odvíjí od reprodukčního čísla. To je aktuálně mezi 0,7 až 0,8 – což znamená, že směřujeme k tomu nejlepšímu výhledu. Přesto se zatím nechystají žádná rozvolnění. Důležité je přečkat nápor v nemocnicích.

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama