reklama

V Británii odstartovalo plošné očkování. Jako první vakcínu dostala 90letá Margaret

První pacientkou, která dostala vakcínu proti onemocnění COVID-19 od společností Pfizer a BioNTech, je 90letá Margaret Keenanová ze Severního Irska, píše web britské televize BBC. Podání látky tak odstartovalo masivní vakcinaci, která má v Británii probíhat.

reklama

Margaret Keenanová z města Enniskillen v Severním Irsku uvedla, že se cítí být „privilegovaná“, že právě ona dostala první dávku vakcíny proti nemoci COVID-19. Ta jí byla podána ve fakultní nemocnici Coventry v Anglii.

Dalších 800 tisíc dávek by mělo být naočkováno v příštích týdnech. Další čtyři miliony dávek by měly dorazit na konci měsíce. Země dohromady poptala 40 milionů vakcín, které by měly vystačit pro 20 milionů lidí, protože očkovat je potřeba nadvakrát.

Vrchní sestra fakultní nemocnice Coventry May Parsonsová vakcínu 90leté Margaret Keenové podala v 6:31 Greenwichského času.

„Je to nejlepší předčasný narozeninový dárek, který bych si mohla přát. Znamená to totiž, že se konečně mohu těšit na to, že nový rok strávím s rodinou a přáteli, poté, co jsem většinu roku byla sama,“ uvedla seniorka pro BBC.

„Nemohu dostatečně poděkovat May a NHS (Národní zdravotní služba, pozn. red.) za to, jak se o mě nesmírně starali. Všem, kteří se mohou nechat naočkovat, vzkazuji: udělejte to. Když mohu dostat vakcínu já v 90 letech, potom vy také,“ dodala Margaret Keenanová.

Po celé Británii v úterý začala masivní vakcinace obyvatel. Jako první dostanou látku právě senioři nad 80 let a někteří zaměstnanci nemocnic a jiných sociálních zařízení. Británie se tak snaží ochránit nejrizikovější skupiny jako první, aby se mohly vrátit k normálnímu životu.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock televizi BBC řekl, že před Británií „je ještě dlouhá cesta, ale tento okamžik ji odstartoval“.

Ráno měl prý smíšené emoce. Na jednu stranu byl rád, když viděl Margaret, jak dostala svou první dávku vakcíny proti covidu. Zároveň je ale rozhodnutý, že Velká Británie musí držet pospolu. „Tento virus je smrtící. Musíme se držet pravidel,“ řekl Hancock BBC.

NHS poděkoval také britský premiér Boris Johnson. „Děkuji všem vědcům, kteří tak tvrdě pracovali, aby vakcínu vyvinuli, dobrovolníkům, a všem, kteří dodržují opaření, aby ochránili druhé,“ uvedl Johnson.

Velká Británie je první zemí na světě, která již vakcínu od společnosti Pfizer začala používat. Očkování není povinné.

Tagy:
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté porazili Írán, v tenise drtí Plíšková
OH 2021

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté porazili Írán, v tenise drtí Plíšková

Třetí olympijský den a druhý den soutěží o postupy i medaile. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté vítězstvím nad Íránem, byť ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. Napětí se nevyhne ani tenisovému kurtu, byť Karolína Plíšková zatím přesvědčivě drtí svou francouzskou soupeřku Alizé Cornetovou. Později do boje nastoupí i Petra Kvitová či debl Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, ve dvouhře pak znovu Kvitová a Tomáš Macháč.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama