Podle průzkumu agentury STEM by se proti koronaviru nechalo očkovat 40 procent Čechů. Zhruba stejný počet by vakcínu odmítl a zbylých 20 procent stále není rozhodnuto. Studie, kterou si vyžádalo ministerstvo zdravotnictví, tak ukazuje, že důvěra veřejnosti ve vakcínu stoupá.
Údaje stejné agentury v říjnu uváděly, že 66 procent dotázaných Čechů by se nenechalo protikoronavirovou vakcínou očkovat. Nárůst důvěry však mohl způsobit fakt, že během října se mluvilo více o ruské vakcíně Sputnik V a čínské vakcíně CoronaVac. Ani jedna z nich se v Evropě netěší příliš velké důvěře.
Česko má prostřednictvím společných smluv Evropské unie objednanou vakcínu od britské firmy AstraZeneca, celkově pro 6,9 milionu obyvatel. Očkování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a dobrovolné, což potvrdil jak ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), tak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
První budou podle strategie očkováni lidé nad 65 let a nemocní s vážnými chorobami, například s chronickou plicní obstrukční nemocí, plicními fibrózami, vysokým krevním tlakem nebo vážnými nemocemi srdce, ledvin, jater, obézní či diabetici. Jako další se budou očkovat vybraní zdravotníci, nejdříve z ARO, JIP a urgentních příjmů, poté pracovníci zdravotnické záchranné služby nebo infekčních oddělení.
Ze začátku se má očkovat jen v nemocnicích a očkovacích centrech, ale vzniknou i mobilní očkovací týmy. Praktičtí a další lékaři se přidají, až bude očkovací látky dostatek. Strategie počítá s nutností dvou dávek, které se podávají s odstupem 28 až 30 dnů.
Vakcína proti covidu podle očkovací strategie zpočátku nebude registrovaná pro použití u dětí. Většina firem ji testuje pouze na věkové skupině 17 až 85 let.