VÝSTRAHA: Česko zasype sníh. Experti varují před vysokým stupněm nebezpečí, kde bude nejhůř?

Celé Česko zasype sníh, což přinese podle metorologů mnohé komplikace. Ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před sněhovými závějemi i jazyky v horských oblastech, v níže položených regionech se zase může tvořit náledí.

Zima se v nadcházejících hodinách a dnech hlasitě přihlásí o slovo. Prakticky po celém území přinese problémy. ČHMÚ vydal výstrahu před sněžením, která vstoupí v platnost v pondělí večer. Kromě části Vysočiny, Jihočeského, Jihomoravského, Zlínského a Olomouckého kraje se má vztahovat k celému území. Během noci na úterý se při sněžení vytvoří nová sněhová pokrývka 2 až 10 cm, na horách napadne místy až 15 cm nového sněhu.

ČTĚTE TAKÉ: Jak v mrazu předejít poškození vašeho telefonu? Sedm rad, kterými byste se měli řídit

Další hrozbou, kterou mrazivé počasí přinese, bude náledí. To zasáhne celou Česku republiku. Také v tomto případě platí meteorologická výstraha. ČHMÚ v této souvislosti radí řidičům, aby sledovali dopravní zpravodajství a jezdili opatrně. V polohách nad 600 metrů nad mořem by měli brát v potaz i případné sněhové jazyky, které bude vítr tvořit od úterního odpoledne.

V případě mokrého sněhu dochází navíc ke škodám na stromech a lesním porostu, ale také drátech elektrických vedení. Z tohoto důvodu může dojít i k výpadkům v energetice.

První vydatnější sněžení letošní zimy zasáhlo Česko o víkendu. V neděli ráno ležel sníh podle meteorologů na většině území republiky, na horách to bylo podle údajů ČHMÚ nejčastěji mezi 20 a 30 centimetry sněhu a na hřebenech Krkonoš dosáhla výška sněhové pokrývky až 60 centimetrů. Přes deset centimetrů naměřili v neděli ráno meteorologové i na stanici Ústí nad Labem – Kočkov, která leží v nadmořské výšce pouze 375 metrů.

PODÍVEJTE SE: Česko zasypal sníh. Spolu s nárazy větru ho přinesla bouře z Německa

Tagy: