Při mrazivých venkovních teplotách by měli uživatelé chytrých telefonů zpozornit. Že se tato zařízení při chladném počasí rychle vybíjí, není žádnou novinkou, málokdo však dodržuje rady a tipy expertů, aby předešel trvalému poškození baterie. Ty se netýkají pouze používání mobilů při pohybu venku, ale také následného zacházení s přístroji po příchodu do vyhřáté místnosti. Redakce CNN Prima NEWS pro vás sestavila přehled sedmi doporučení, kterými byste se měli řídit.
Ať už je venku vedro, nebo panují mrazivé teploty, chytrá zařízení mohou značně trpět. Většina uživatelů si už všimla, že se jejich zařízení v chladném prostředí rychleji vybijí. Mnohdy dochází i k tomu, že se přístroj neočekávaně vypne. K tomuto scénáři dochází z jednoduchého důvodu: kapalné elektrolyty uvnitř telefonu zamrzají a baterie tak nemá možnost stroji poskytovat energii, vysvětluje web Batteries Plus. Jak tomu předejít?
ČTĚTE TAKÉ: Tajemný projekt Q*. Umělá inteligence může ohrozit lidstvo, šlo o důvod změn v OpenAI?
1) Nepoužívejte zařízení při teplotách pod bodem mrazu
Většina chytrých telefonů je navržena tak, aby nejlépe fungovaly při konkrétních teplotách. Nejčastěji se jedná o hodnoty, které přesahují bod mrazu. Ve chvíli, kdy začne uživatel používat zařízení při nižších teplotách, začne se přístroj sekat, pomaleji reagovat a zejména se rychleji vybíjí.
„V případě, že se váš telefon vypne, nerestartujte ho, dokud nejste uvnitř budovy. Okamžité restartování telefonu by mohlo způsobit větší poškození telefonu a zkrátit životnost baterie,“ doporučil Jeremy Kwaterski z Cell Phone Repair, cituje web CNN.
2) Držte telefon v teple
V případě, že si telefon s sebou vezmete do mrazivého počasí, myslete na místo, kde jej máte uložen. Nejvhodnější je podle expertů kapsa na vnitřní straně kabátu či bundy. V takovém případě je přístroj nejblíže k vaší osobě a může absorbovat část vašeho tělesného tepla.
„Když se chystáme jít do chladného počasí, oblékáme si kabáty, čepice a šály, aby nás zahřály – proč by to u telefonů mělo být jiné?“ ptala se technická expertka Catherine Hileyová, na kterou odkazuje web Daily Mail. Pokud budete mít telefon uložen ve vnější kapse, kabelce či batohu, bude více vystaven nízkým teplotám.
3) Zamyslete se nad vhodným krytem
Většina uživatelů si při pořízení mobilního telefonu zakoupí i ochranný kryt. Zejména v zimě je jeho používání nejvhodnější, a to rovnou ze svou hledisek. Zaprvé, kryty mohou regulovat teplotu vašeho zařízení v extrémních podmínkách. Pro chladné období byla navržena i speciální pouzdra, takzvané termokryty. Ideální jsou zejména pro uživatele, kteří například často jezdí do hor v zimních měsících, uvádí web Asurion.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Drahé volání v Česku? EU navrhuje řešení, podle europoslanců je ale moc socialistické
Druhým důvodem, proč je vhodné telefon v zimě chránit, je větší riziko uklouznutí. Mrazivé teploty ve spojení se sněhem mohou chodníky a silnice proměnit v kluziště, na nichž se lidé snadno zraní. To samé platí o telefonech, které mohou lidem vypadnout z ruky na ztvrdlý povrch nebo s nimi sami skončí na zemi – ať už je měli v ruce, nebo uschované v kapsách či batohu. Obrazovky těchto zařízení jsou navíc v zimě křehčí.
4) Nezapomeňte přístroj v mrazu
Pospícháte z auta a zapomenete telefon uvnitř. Taková situace se může stát komukoliv a kdykoliv během roku. Obzvlášť v zimních měsících se však zkuste tomuto scénáři vyhnout. Dlouhodobé vystavení přístroje velmi nízkým teplotám může způsobit jeho trvalé poškození. To samé platí i o chvílích, kdy necháte telefon položený například na chladném povrchu ve venkovním prostředí.
5) Před odchodem z domova mobil nabijte
Jak bylo výše uvedeno, při nižších teplotách se zařízení rychleji vybíjí. Abyste předešli tomu, že se vám telefon náhle vypne zrovna ve chvíli, kdy ho budete nutně potřebovat, nezapomeňte si ho plně nabít předtím, než z domova odejdete, radí web Batteries Plus.
Potvrzeno. Apple ustoupil EU, nový iPhone 15 nabijete s USB-C. Došlo i na model z titanu:
6) Vypněte aplikace na pozadí
Pokud chcete výkon baterie v zimě prodloužit, vypněte si aplikace na pozadí, snižte jas, zapněte si úsporný režim baterie a vypněte Wi-Fi. Pomoci může i zapnutí letového režimu, který vám umožní používat jen takové aplikace, které nepotřebují připojení k internetové síti. Nejjednodušším krokem je však vypnutí celého zařízení.
7) Nevrhejte se k nabíječce po návratu domů
Pokud se vám vaše zařízení při pohybu venku vybilo, nebo má k tomu stavu velmi blízko, nechce ho nejdříve zahřát na pokojovou teplotu. V případě, že ho okamžitě zapojíte do nabíječky, riskujete, že se uvnitř zařízení vytvoří kondenzát, který váš přístroj – zejména baterii – může značně poškodit. Stejně tak se vyvarujte umělému zahřívání telefonu, například tím, že jej položíte na topení.
TIP na závěr: Pokud si nedokážete chvíle bez používání telefonu ani v mrazivých teplotách představit, mějte u sebe záložní zdroj energie, například powerbanku.