reklama

Kvalita vody v Česku: Ve kterých rybnících je nebezpečné se koupat?

Začíná koupací sezona a hygienici se opět začali zaměřovat na kvalitu vody v přírodních koupalištích. Zatím odebrali vzorky jen u některých rybníků, na další se chystají. Jako každý rok budou česká koupaliště oblíbeným rekreačním místem. Ve kterých je bezpečné se smočit?

reklama

V Jihočeském kraji je například bezpečný rybník Hejtman v Chlumu u Třeboně, který dostal na pětistupňové škále číslo dva, což znamená, že voda je vhodná ke koupání. „Na začátku koupací sezony je voda v rybníce obvykle dobrá. Dá se říci, že to většinou vydrží tak do srpna,“ popsala CNN Prima NEWS starostka Chlumu Jitka Bednářová.

Nedůvěru ale vzbouzí Staňkovský rybník, který se nachází nedaleko Chlumu u Třeboně v obci Staňkov a je s Hejtmanem propojený. Od hygieniků dostal čtyřku. Podle Bednářové je ale i tento rybník letos pro koupání vhodný. „Podle dlouhodobých mikrobiologických ukazatelů voda ve Staňkovském rybníku není dobrá, ale aktuální situace i podle hygieniků je taková, že voda ke koupání i v tomto rybníce dobrá je. Bohužel lidé často nedočtou celou hygienickou informaci, takže často slýcháme zjednodušené vysvětlení,“ uvedla Bednářová s tím, že aktuálně je situace dobrá v obou rybnících a voda v tuto chvíli rozhodně nebezpečná není.

„Věřím, že sezona zůstane trvale dobrá, hodně to závisí na počasí. Zda-li je horké léto nebo prší, voda se drží na určité hladině. Dlouhodobě nátok do Staňkovského rybníka není příliš kvalitní a s tím je potřeba něco dělat,“ vyzvala starostka Chlumu u Třeboně.

Většina lokalit ve středočeském kraji má hodnocení jedna

Ve Středočeském kraji je v současné době 37 sledovaných lokalit, ty méně významné kontrolují provozovatelé, významnější lokality sleduje stát prostřednictvím hygienických stanic. „Podle posledních výsledků, které máme ze vzorkování ze začátku tohoto týdne, je voda naprosto v pořádku a je vhodná ke koupání,“ popsal hygienik Ladislav Mandík.

Drtivá většina lokalit má podle něj hodnocení na stupni jedna, pouze na několika méně významných lokalitách je stupeň na čísle dvě. „To je kvůli tomu, že se ve vodě rozšířil fytoplankton, který způsobí mírné zakalení vody. To znamená, že voda není úplně průhledná, ale je zeleně zakalená. Ale z hlediska zdravotního to nemá žádný vliv, voda je naprosto nezávadná a je možné se v ní koupat,“ ujistil Mandík.

Dva způsoby nebezpečí

Podle Mandíka jsou dva důvody, proč rybníky nejsou vhodné ke koupání. „Buď je to mikrobiologické znečištění, to znamená, že do vody se dostanou fekály, nebo tam mohou být cerkarie, což se například prokázalo v jedné sezoně na Novém rybníce v Příbrami. To je parazit, který se v podstatě vyvíjí ve vodním ptactvu a ve vodních šnecích. Člověku z toho hrozí cerkadela dermatitida, ale není nijakým způsobem ohrožen na životě. Zavrtá se mu pod kůži, tělo reaguje obranně a vytvoří se nepříjemné a svědivé vyrážky,“ upřesnil hygienik.

Nevhodné ke koupání může být podle hygieniků například koupaliště Sluníčko-Chrastava nebo přírodní biotop Modrá na Zlínsku. A pro nadlimitní výskyt sinic je doslova nebezpečné koupání ve Velkém rybníce na Karlovarsku. Více se dozvíte v přiložených videích.

K tématu

Tagy: rybník Středočeský kraj Karlovarský kraj Zlínský kraj Jihočeský kraj koupaliště Chlum u Třeboně rybník Hejtman Staňkovský rybník Příbram Ladislav Mandík

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama