V Česku padaly rekordy, bylo i 24 stupňů. Bez prachu ze Sahary by bylo ještě tepleji

Jarní počasí v Praze

POČASÍ (90)

V Česku druhý den po sobě padaly teplotní rekordy, v sobotu je zaznamenalo 46 ze 165 stanic měřících alespoň 30 let. V Plzni na dvou stanicích bylo víc než 24 stupňů Celsia. Teploty byly velmi vysoké právě na jihozápadě Čech i díky velmi nízké vlhkosti. Na sociální síti X to napsal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nenaplnila se tak možnost, že by sobota byla s teplotou 25 stupňů a vyšší prvním letním dnem letošního roku, teploty totiž snížil saharský prach v ovzduší.

„Bylo to velmi těsné, ale letního dne jsme se nakonec dnes nedočkali. Teploty výrazně ovlivnil rozptýlený saharský prach a vysoká oblačnost, která se následkem prachu tvořila více. Teploty byly na řadě míst i o dva až čtyři stupně Celsia nižší, než předpokládaly numerické modely,“ uvedl ČHMÚ. Připomněl, že předpovědní numerické modely neumí vliv prachu v ovzduší zohlednit.

ČTĚTE VÍCE: Oblohu zahalil prach ze Sahary. Zhoršuje ovzduší a výrazně může ovlivnit teploty

Nejvíce teploměr ukázal na stanici Plzeň, naměřených 24,6 stupně Celsia ale meteorologové nepovažují za rekord, protože tato stanice nefunguje více než 30 let. Nejvyšší rekordní teplotu měli v Plzni-Bolevci, kde dnešních 24,4 stupně Celsia přepsalo dosavadní maximum 23,3 stupně z roku 2021.

Rovných 24 stupňů naměřili v Tuhani na Mělnicku, více než 23 stupňů také ve Staňkově na Domažlicku, Bohumíně na Karvinsku, Doksanech na Litoměřicku, Karviné, Klatovech a v Hradci Králové. Nový rekord pro 30. březen má po dnešku také pražské Klementinum, kde počasí sledují nepřetržitě 249 let. Dnes tam teploměr ukázal 22,8 stupně Celsia, tedy o 1,1 stupně více než bylo dosavadní maximum z roku 1872. „Na dvou stanicích, ve Staňkově a v Broumově, byl dokonce překonán i dosavadní březnový rekord,“ uvedl ČHMÚ.

Meteorologové zdůraznili, že v sobotu šlo o extrémní hodnoty naprosto netypické pro konec března. „Ty odpovídají trendu častějších extrémů spojených s klimatickou změnou. Pokud by se navíc nenacházel v atmosféře rozptýlený prach, rekordy by dnes padly na drtivé většině stanic,“ dodal. Saharský prach se do Česka začal od noci dostávat od jihozápadu. Vedle snížení teplot také zhoršil ovzduší a zamlžil oblohu.

Tagy: