V Česku se ve středu nakazilo koronavirem 134 lidí, nejvíce od pátku

Ve středu se v Česku nakazilo koronavirem dalších 134 lidí. Jedná se o nejvyšší přírůstek od pátku, kdy bylo zaznamenáno 143 případů. V současnosti se u nás s nemocí COVID-19 potýká 4 613 lidí.

Z informací na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že většina lidí, kteří se v poslední době nakazili, prodělávají nemoc bez vážnějších příznaků. V nemocnicích leží s nákazou 135 pacientů, ve vážném stavu jich je 19. Od března se v Česku nakazilo koronavirem 13 475 osob, 8 507 z nich se vyléčilo a 355 zemřelo.

Deset lidí nově nakažených koronavirem je v ubytovně v Čečelicích na Mělnicku. Jsou v izolaci, do styku s místními nepřišli. Podle mluvčí krajské hygienické stanice Dany Šalamunové se nákazu v lokalitě podařilo hygienikům včas zachytit. „Máme to pod kontrolou,“ uvedla Šalamunová. Podle informací ČTK jsou nemocní s COVID-19 brigádní dělníci, kteří pracovali v místní firmě.

Nejvíce zasažené je stále Karvinsko

Lokální ohniska nemoci jsou na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Kutnohorsku a Jihlavsku. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) už situace v Karviné není tak vážná. „Zdá se, že ohnisko na Karvinsku se postupně zklidňuje. Nepotvrdilo se nějaké masivní komunitní šíření nemoci,“ řekl ve středu ministr.

Hejtman Ivo Vondrák ve čtvrtek uvedl, že v Moravskoslezském kraji přibylo od poslední středeční aktualizace dat 66 případů nákazy. „Dnes nárůsty, nikoliv zásadní, ve všech okresech. Situace v nemocnicích je stabilní a nemění se,“ konstatoval Vondrák. V Moravskoslezském kraji se ale lidé stále bojí, i proto tamní starostové usilují o větší a rychlejší testování místních.

Karvinsko nadále zůstává nejvíce zasaženým okresem v České republice, za uplynulý týden tam zaznamenali zhruba 53 nových případů na sto tisíc obyvatel. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů těžební společnosti OKD a jejich blízkými.

606 tisíc testů

Novým ohniskem je nemocnice v Uherském Hradišti, kde ve středu uzavřeli jednotku intenzivní péče a zastavili na ní příjem pacientů. Testy totiž do středy prokázaly onemocnění COVID-19 u devíti zaměstnanců a jednoho pacienta. Další infikovaný tam už delší dobu leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO), s případem nákazy na JIP však podle mluvčího krajských nemocnic Egona Havrlanta nesouvisí. Ve čtvrtek ráno nemocnice oznámila, že přibyl další nakažený zaměstnanec. „Je to opět nelékař,“ řekl Havrlant.

Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v tom Moravskoslezském, kde od vypuknutí epidemie odhalili 3 857 případů koronaviru. V Praze je to 2 707 infikovaných a ve Středočeském kraji 1 371. V nejméně zasaženém Jihočeském kraji laboratoře dosud odhalily 212 nemocných. Na COVID-19 zemřelo nejvíce lidí v Praze, nejméně ve Zlínském kraji.

Testů na koronavirus hygienici v úterý provedli podle aktualizovaných dat 4 208, jde o zhruba 400 testů více než v pondělí. Podíl potvrzených případů nákazy k počtu testů v úterý stoupl na 2,45 procenta oproti pondělním 1,68. Celkový počet testů v Česku včetně opakovaných u stejného člověka překročil za celou dobu epidemie 606 tisíc.

Tagy: