Francouzští lékaři informovali o prvním prokázaném případu, kdy se COVID-19 přenesl z dělohy matky na plod, uvedl list The Guardian. Virus se u novorozeněte rozšířil z krve do placenty, kde se replikoval a způsobil zánět. Děťátko se dokázalo zotavit. Ačkoliv odborníci evidovali už dříve několik podobných případů, nebyli až dosud schopni potvrdit tuto cestu přenosu kornonaviru.
Třiadvacetiletá matka byla do nemocnice přivezena s těžkým kašlem a horečkou, test na koronavirus potvrdil nákazu. Lékaři se proto rozhodli ženu monitorovat, u plodu se poté projevily potíže. Podstoupila proto předčasný císařský řez v celkové anestezii. Bezprostředně po porodu bylo dítě izolováno na jednotce intenzivní péče. O případu informovali lékaři v časopise Nature Communications.
„Naneštěstí v tomto případě není pochyb o přenosu,“ řekl ředitel pediatrie Daniele De Luca z pařížské nemocnice Antoine Béclère. Podotýká také, že přenos viru z matky na plod není běžný. „Lékaři si však musí být vědomi, že k tomu může dojít, a musí se to vzít v úvahu při klinické v praxi,“ tvrdí Luca. V minulosti se podle něj vyskytly podobné podezřelé případy, nebylo však možné teorii prokázat. „Zůstalo jen u podezření, protože nikdo neměl možnost otestovat a prozkoumat všechny patologické změny v placentě,“ tvrdí.
Testování je obtížné
Testování je navíc v době pandemie o to obtížnější. „K prokázání potřebujete nemálo vzorků. Ať už krev matky, novorozence a vzorek z pupečníku, tak i placentu nebo plodovou vodu. Je nesmírně obtížné dostat všechny tyto vzorky během pandemie se všemi nouzovými opatřeními,“ dodal De Luca. Navíc nebylo mnohdy jasné, zda k nákaze došlo při nebo krátce po porodu.
Nejvyšší hladina viru byla nalezena v placentě třiadvacetileté ženy. Tato část matčina těla je bohatá na stejné receptory, jaké se nacházejí v plicích, které virus využívá k invazi do lidských buněk. Krevní testy také vyloučily jiné virové, bakteriální a plísňové infekce. Novorozenec se naštěstí postupně i bez pomoci zotavoval, nebylo proto ani potřeba aplikovat antivirový lék Remdesivir.
Ve většině případů nedojde k poškození plodu
„Ve většině případů nedojde k poškození plodu,“ upozorňuje Luca. Právě větší kontrola a obezřetnost při těhotenství by ženám mohly pomoci. „Nemůžeme zavřít oči a říct, že se to už nikdy nestane,“ míní. Podotýká také, že zvýšená ostražitost je namístě, ať těhotné jsou, či nikoliv.
Že jde spíše o výjimečný případ, potvrdil i Andrew Shennan, profesor porodnictví z londýnské King's College. „U 244 narozených dětí infikovaných matek ve Velké Británii nemělo 95 procent žádné příznaky viru,“ uvedl Shennan a ujišťuje matky, že COVID-19 není v těhotenství výrazně rizikovým faktorem.