Na Česko se žene mrazivý arktický vzduch, hrozí i sněžení. Pátek je posledním teplým dnem

Nejvyšší teploty v pátek dosáhnou až 19 °C. Poté ale meteorologové očekávají postupné ochlazení. V sobotu už teploty nepřekročí 15 stupňů a dorazí silný vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti až 70 km/h. Začátkem nového týdne se nad naše území přesune arktický vzduch a výrazněji se ochladí. Může se vyskytnout i sněžení.

Přes území České republiky bude přecházet vlnící se studená fronta. V pátek bude zataženo až oblačno, na většině území se během dne vyskytnou přeháňky. Ve večerních hodinách srážky v severozápadní polovině Čech ustanou. Nejvyšší teploty dosáhnou na 15 až 19 °C, na západě a severu Čech se budou pohybovat kolem 13 °C, v 1000 m na horách pak okolo 10 °C. Povane mírný jihozápadní až jižní vítr rychlostí 2 až 6 m/s. V Čechách bude přechodně čerstvý s rychlostí 4 až 9 m/s, který může v nárazech dosáhnout rychlosti až kolem 15 m/s.

Noc z pátku na sobotu bude zatažená až oblačná, na jihovýchodní polovině území se místy objeví déšť. K ránu se přeháňky vyskytnou také na západě území, které budou nad 1 100 metrů i sněhové. Nejnižší teploty klesnou na 10 až 6 °C, na západě a severu Čech až ke 4 °C. Vát bude mírný jihozápadní až západní vítr rychlostí 2 až 6 m/s, který bude v Čechách k ránu zesilovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Senior zapadl s autem ve sněhu. Přežil šest dní díky sušenkám a lásce k televiznímu pořadu

V sobotu meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu předpovídají proměnlivou oblačnost. „Počasí bude optimální, průměrné. Bude trošku víc foukat – občasný vítr s nárazy kolem 15 m/s a vyskytnou se i přeháňky,“ uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS meteorolog Josef Hanzlík. Přeháňky budou nad 1000 m i sněhové a hrozí i bouřky. Nejvyšší teploty dosáhnou na 11 až 15 °C, na západě se pak budou pohybovat kolem 9 °C. Jak upozornil Hanzlík, zpočátku bude vát mírný jihozápadní, postupně většinou čerstvý západní vítr rychlostí 5 až 10 m/s, který zejména v Čechách v nárazech dosáhne rychlosti 15 až 20 m/s (až 70 km/h).

V neděli bude obloha oblačná až zatažená, místy se vyskytnou přeháňky. Nad 900 m budou srážky sněhové. V noci klesnou teploty na 7 až 3 °C, přes den pak vyšplhají na 9 až 13 °C. Vát bude mírný jihozápadní až západní vítr rychlostí 2 až 6 m/s.

Na začátek nového týdne meteorologové předpovídají výraznější ochlazení. „Zima se vrátí, příští týden bude opět sněžit, na horách bude přibývat sněhu,“ doplnil Hanzlík s tím, že zima nás opět usadí do obýváků. V noci na pondělí teploty klesnou na 6 až 2 °C, v západní polovině Čech se pak mohou pohybovat i kolem nuly. Přes den dosáhnou na 3 až 7 °C, na východě území až na 9 °C. „Na začátku týdne se k nám dostane arktický vzduch,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS meteorolog Miloš Dvořák s tím, že příští týden může být kritický pro stromy, které nyní rozkvetly. „Zejména úterý a středa, kdy očekáváme, že teploty klesnou až k −4 °C,“ dodal Dvořák. Například meruňky jsou citlivé na teploty od −2 °C, broskve pak od −3 °C.

Obloha bude v pondělí oblačná až zatažená s občasnými přeháňkami, které mohou být i sněhové. Vát bude mírný, přechodně čerstvý severozápadní vítr rychlostí 5 až 10 m/s, který místy v nárazech dosáhne rychlosti 15 až 20 m/s.

V úterý se sněhové přeháňky vyskytnou na většině území. V noci teploty klesnou až na −4 °C, přes den se pak budou pohybovat okolo 2 až 6 °C.

Rekordně teplá noc

Noc ze čtvrtka na pátek byla rekordně teplá. Na třetině stanic, které měří víc než 30 let, byl překonán rekord pro celý měsíc březen. „Ze 161 stanic, které měří 30 a více let, byl rekord pro tento den zatím zaznamenán na 81 procentech. Z toho 51 stanic překonalo rekord pro celý březen,“ řekla meteoroložka ČHMÚ Michaela Valachová. Konečný počet teplotních rekordů se podle ní ještě může měnit, do statistik se totiž budou započítávat i údaje z pátečního večera až do půlnoci.

Nejvyšší teplotu evidovala stanice v Bohumíně-Záblatí. Naměřili tam 13,5 stupně, čímž překonali rekord pro celý březen z 29. března 1980. Tehdy tam bylo 10,5 stupně. Na nejdéle měřící stanici v pražském Klementinu bylo 13,2 stupně. Tím byl překonán celoměsíční rekord z 4. března 1998, který činil 12,7 stupně.

Podle Valachové byly rekordy překonány významně, na mnoha místech o několik stupňů. Pro konec března jsou minimální noční teploty dlouhodobě normální v průměru kolem jednoho stupně nad nulou.

Tagy: