reklama

Tragédie v čínském uhelném dole: Nejméně 16 horníků se otrávilo oxidem uhelnatým

Nejméně šestnáct horníků zemřelo v uhelném dole na jihozápadu Číny poté, co byli uvězněni v podzemí a vystaveni nebezpečné úrovni oxidu uhelnatého. O neštěstí informovala čínská státní média.

reklama

Podle čínské státní televize CGTN bylo v době incidentu v uhelném dole Songzao 17 lidí. Důl se nachází v městě Chongqing. Záchranáři vyprostili pouze jednu přeživší osobu, která je nyní v kritickém stavu v nemocnici.

K nehodě došlo v neděli těsně po poledni tamního času. Podle informací webu CNN v dole začal hořet dopravní pás, který produkoval nadměrné množství oxidu uhelnatého a horníky v dole uvěznil. Státní zpravodajská agentura Xinhua uvedla, že hladiny oxidu uhelnatého uvnitř uhelného dolu překročily bezpečnostní limity.

Čínské ministerstvo pro nouzové řízení ve svém prohlášení uvedlo, že se snaží zjistit příčinu nehody a zavést bezpečnostní opatření. K vedení záchranných a vyprošťovacích prací v dole byl vyslán tým vedený zástupcem ředitele Národního úřadu pro dohled nad bezpečností uhlí, uvedlo ministerstvo.

Web CNN informoval, že zařízení vlastní státní energetická firma Chongqing Energy. Manažeři uhelného dolu Songzao již dříve dostali pokutu kvůli porušení bezpečnosti na místě.

Navíc na konci roku 2019 vydal úřad pro dohled nad bezpečností uhelných dolů v Chongqingu hned několik pokut. Ty nejvyšší se v přepočtu pohybovaly kolem sta tisíc korun. Všechny měly být za použití nesprávných metod při odstřelování dolů, uvádí úřad ve svém prohlášení.

Těžařské nehody nejsou v Číně neobvyklé. V roce 2017 došlo podle oficiálních statistik celkem k 219 haváriím při těžbě uhlí, při nich zahynulo 375 osob. V roce 2018 zahynulo v dolech 333 lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama