reklama

Únavu, hubnutí či žízeň u dětí nepodceňujte: Může jít o cukrovku, trpí jí téměř milion Čechů

Diabetes Day vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) již od roku 1991 a tento den připadá na 14. listopadu. Cílem je poukázat na to, že v Česku se léčí s cukrovkou téměř milion lidí a mnoho dalších ani netuší, že toto onemocnění má. Podle odborníků z Mezinárodní diabetologické federace bude lidí s cukrovkou přibývat a v roce 2045 může být ve světě až 629 milionů lidí s tímto onemocněním. Mezi diabetiky je také řada dětí. Nemoc se nevyhýbá ani těm nejmenším.

reklama
Malá byla taková bez života, nesmála se, nedováděla, pořád spala a byla unavená. Hodně zhubla a pořád měla žízeň.

První příznaky se u malé Johanky objevily, když byl holčičce asi rok a půl. „Malá byla taková bez života, nesmála se, nedováděla, pořád spala a byla unavená. Hodně zhubla a pořád měla žízeň,“ vzpomíná maminka. Vyšetření ukázala vysoký cukr v krvi. „Doktorka nás hned poslala do Motola a tam si nás nechali dva týdny. Už po třech dnech v nemocnici se Johanka začala zase smát a nebyla jak hadrová panenka,“ pokračuje maminka, která byla ráda, že se konečně přišlo na to, co malé je. „Možná jsem byla jedna z mála, ale já měla opravdu radost, že známe diagnózu. A hlavně, že moje dítě bylo zase plné života jako dřív.

Když jsem se dozvěděla, že má Johanka cukrovku, jásala jsem. Konečně jsem věděla, co jí je.

Život s dítětem diabetikem přináší řadu omezení. Pro rodiče je většinou těžké rozhodnout se, zda ho zařadit do kolektivu, nebo jej mít doma na očích. „Chtěla jsem, aby Johanka byla mezi vrstevníky. Zároveň jsem ale byla na rodičovské s druhou dcerou, tak jsem váhala. Nakonec jsme vyzkoušeli dvě školky, protože v té první nám nevyšli vstříc. Napodruhé to ale vyšlo. S paní učitelkou i kuchařkami jsme se domluvili na takových podmínkách, které budou pro dceru vhodné,“ pokračuje maminka Johanky, která je dnes už školačkou.

Díky léčbě může žít Johanka plnohodnotný život.

Paní doktorka nastavila Johance režim inzulínových dávek tak, aby to šlo co nejlépe skloubit s dopoledním pobytem ve školce. „Každé ráno jsem Johance připravila batůžek s diabetickými potřebami. Paním kuchařkám jsem koupila váhu a každý týden připravovala rozpis jídelníčku s výměnnými jednotkami,“ popisuje maminka. Johanka se naučila se svou nemocí žít a bez problémů zvládla přechod na základní školu. Podle maminky malé Johanky je důležité dítěti vše dobře vysvětlit, nastavit určitý režim, ale zároveň se snažit, aby prožilo dětství se svými vrstevníky.

Druhý typ cukrovky si lidé často pletou s prvním. Rozdíly jsou značné

Odborný název pro cukrovku zní diabetes mellitus. „U tohoto onemocnění rozlišujeme dva typy. Pokud dítě onemocní diabetem, jedná se i diabetes mellitus 1. typu,“ vysvětluje prof. MUDr. Jan Lebl z pediatrické kliniky FN Motol. Tento typ cukrovky nemá mnoho společného s 2. typem, který vzniká u starších lidí nebo u lidí s nadváhou. „Vznik 1. typu nesouvisí s váhou dítěte, ani s tím, jestli dítě často konzumuje sladké. Je to onemocnění, které nelze ovlivnit. Důvodem je, že tělo začne ztrácet schopnost vyrábět inzulín,“ pokračuje lékař.

Typickými příznaky diabetu 1. typu je časté močení, velká žízeň, únava a hubnutí. „Pokud dotyčný není včas léčen, může dojít k rozvoji diabetického kómatu s těžkým stavem a ohrožením života,“ vysvětluje Jan Lebl. Na druhou stranu, jakmile se zahájí léčba, dítě se velmi rychle cítí dobře a vyrovná se svým vrstevníkům. „Díky včasné a cílené léčbě mohou děti s diabetem prožít plnohodnotný život,“ pokračuje lékař.

Rodinám dětí s cukrovkou pomáhá Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR, které bylo založeno v roce 1990 jako jedna ze čtyř organizací diabetiků v ČR.

Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR hájí zájmy dětských diabetiků, účastní se jednání, které se těchto dětí týkají, spolupracuje s regionálními kluby v celé republice, které pořádají akce pro děti během celého roku. Hlavním posláním je podpora lázeňských pobytů, táborů, výletů a kurzů, které jsou určeny pro děti s cukrovkou. Tyto děti se většinou nemohou zúčastnit běžných táborů nebo škol v přírodě z důvodu svého hendikepu. A právě tyto dia aktivity jim to umožní, navíc se seznámí s dalšími dětmi, které mají stejné onemocnění a nepřipadají si tak „jiní“.

Rodiče oceňují, že si během pobytů dětí v přírodě mohou odpočinout od každodenní péče o zdravotně postižené dítě. „S těmito aktivitami máme vynikající zkušenosti a nejvíc nás těší děkovné dopisy od rodičů a dětí, které nám posílají. Je to pro nás obrovská motivace, že to má smysl,“ říká předsedkyně sdružení Zdeňka Staňková.

Děti s diabetem nejsou ohrožené covidem více než ty zdravé

V souvislosti s onemocněním covid-19 se hovoří o tom, že lidé s cukrovkou patří mezi ohrožené skupiny. Jedná se ale o lidi starší, zejména ty, u kterých došlo k rozvoji pozdních komplikací. Rodiče dětí s cukrovkou se tak nemusí obávat. Pro děti obecně platí, že průběh onemocnění je mírný, mnohdy i bezpříznakový. Pro děti s diabetem platí zásady, které je třeba dodržovat při jakémkoliv infekčním onemocnění.

Zásady uvádí Dětská diabetologie:

  • dostatečná hydratace
  • snaha o dosažení cílové glykémie 6–10 mmol/l za pomoci korekčních dávek pery nebo pumpou
  • testování ketolátek v krvi či moči při déletrvající hyperglykémii nad 17 mmol/l
  • včasné kontaktování diabetologa v případě zvracení či nechutenství
  • kontaktování praktického dětského lékaře při známkách infekčního onemocnění k posouzení vhodnosti testování na COVID-19

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové
Volby 2021

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro
Volby 2021

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

Filip k Rakušanovi: S Íránem jste udělali sviňárnu. Od vás je to pocta, reagoval šéf STAN

Předvolební debata Česko hledá premiéra v neděli večer byla plná ostrých sporů a výměn názorů. Jednou z těch pikantnějších byla ta, která se odehrála mezi šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a lídrem koalice Pirátů a STAN Vítem Rakušanem (STAN). Vojtěch Rakušana obvinil ze „sviňárny“ kvůli kauze velvyslance v Íránu. Rakušan mu to vrátil s tím, že pokud mu něco podobného řekne komunista, je to pocta, neboť „ti zde dělali sviňárny 40 let“.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš a Rakušan na ostří nože. Hodíte si s Bartošem korunou, kdo bude premiér? ptal se šéf ANO

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

Kandidát na ministra zdravotnictví: Po mém očkování vám nic není. Po kritice se hájil

Vzkaz kandidáta do Poslanecké sněmovny Ondřeje Dostála (Piráti) vzbudil vlnu emocí. Na sociálních sítích si postěžoval, že se ho média ptají na to, zda je očkovaný proti covidu. Podle něj se však jedná o citlivý zdravotní údaj a nikomu po něm nic není. Po vlně kritiky se rozhodl hájit virtuálním příspěvkem. Zároveň dodal, že očkovaný vzhledem k vysoké hladině protilátek není.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama