reklama

Myslela jsem, že je to náš konec. Žena herce Novotného vzpomíná na tragický pád lanovky

Prožila chvíle hrůzy v utržené kabině lanovky. Za svůj život vděčí i pohotové reakci průvodčího Radka Kysely. Dva týdny po neštěstí na Ještědu promluvila manželka herce Davida Novotného Aneta, aby veřejně poděkovala muži, který zachránil ji i její děti.

reklama

Bylo zhruba půl druhé odpoledne, slunečný den, když Aneta Novotná s dětmi vyrazila na Ještěd. Na vrchol se rozhodli vyjet lanovkou, oblíbenou ještědskou atrakcí, jedinou lanovou dráhou svého druhu v Česku. Když se kabinka blížila k polovině kopce, najednou se zhoupla, tažné lano se přetrhlo a namísto nahoru začala po nosném laně mířit dolů z kopce.

„Když začala lanovka couvat, měla jsem pocit, že je to naše poslední chvíle. Ještě teď mám husí kůži,“ vzpomíná. Průvodčí okamžitě zatáhl za záchrannou brzdu. Kabina se sice pořád pohybovala dolů z kopce, ale jela stále pomaleji. Vyšetřovatelé nakonec změřili dráhu – 105 metrů. To už se průvodčí snažil vyděšené cestující uklidnit.

„Mluvil na nás, byl nesmírně klidný, profesionální. Uklidňoval nás, že už se nemůže nic stát, že visíme na brzdě, že je všechno v pořádku. Možná to zní jako klišé, ale pro mě je zkrátka hrdina,“ popisuje okamžiky, na které asi do konce života nezapomene. Když už se kabina zastavila, zůstala viset ve vzduchu zhruba patnáct metrů nad zemí.

Jako Sophiina volba

„Průvodčí nás rozdělil na dvě půlky, aby se kabina vyvážila. Otevřel spodní víko a začal spouštět lidi dolů. Určil pořadí, kdo půjde první, kdo potom. Nejdřív poslal děti, to jsem měla strach,“ popisuje Novotná. Nevěděla, které dítě poslat po lanu dolů jako první.

„Netušíte, nakolik můžete lanu věřit, je to výška. Nevíte jestli se na lanu udrží, do toho ale máte pocit, že se lanovka může za chvíli urvat stejně jako ta druhá, takže chcete, aby byly co nejdřív na zemi,“ vzpomíná. Osobně jí prý nejvíce pomohlo, jak byl průvodčí klidný a neustále lidem v kabině vysvětlovat, co je čeká. „Pomáhal lidem do toho sedáku, prostě klobouk dolů,“ podotýka Novotná.

Svěřila se i s tím, jaká chvíle pro ni byla nejdojemnější. „Zůstala jsem v kabině poslední z cestujících, už jsme tam byli sami dva a bylo už vidět, že i jemu nervy pracují, jak na něj dosedal obrovský stres, když viděl, že jsou lidé v bezpečí,“ vypráví. Řekla mu, že s ním v kabině ještě chvíli počká, aby si dal pauzu, on však kroutil hlavou.

„Říkal: ‚Musím vás všechny dostat dolů,‘“ doplnila zachráněná žena a do očí se jí vracely slzy. Průvodčí Radek Kysela dostal za záchranu životů cestujících medaili od hejtmana Libereckého kraje. S novináři mluvit odmítá, smrt kolegy a kamaráda v druhé, zřícené kabince lanovky ho těžce zasáhla.

„Nikdo nikdy nečekal, že tuto situaci zažije naostro, takže jeho výkon, jeho chování bylo zcela příkladné, perfektní, profesionální,“ doplňuje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Tagy:

Hlavní zprávy

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Vojtěch: Očkováním dětí stabilizujeme školy. Píšou mi rodiče, kteří na vakcíny už čekají

Očkování dětí je bezpečné a může díky němu dojít ke stabilizaci ve školství, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Naočkovaný člověk je podle něj o 60 procent méně infekční. V rozhovoru mluvil dále i o tom, zda na třetí dávku musí i lidé, kteří nákazu prodělali a mají zároveň i ukončené očkování.

reklama

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama