Myslela jsem, že je to náš konec. Žena herce Novotného vzpomíná na tragický pád lanovky

Prožila chvíle hrůzy v utržené kabině lanovky. Za svůj život vděčí i pohotové reakci průvodčího Radka Kysely. Dva týdny po neštěstí na Ještědu promluvila manželka herce Davida Novotného Aneta, aby veřejně poděkovala muži, který zachránil ji i její děti.

Bylo zhruba půl druhé odpoledne, slunečný den, když Aneta Novotná s dětmi vyrazila na Ještěd. Na vrchol se rozhodli vyjet lanovkou, oblíbenou ještědskou atrakcí, jedinou lanovou dráhou svého druhu v Česku. Když se kabinka blížila k polovině kopce, najednou se zhoupla, tažné lano se přetrhlo a namísto nahoru začala po nosném laně mířit dolů z kopce.

„Když začala lanovka couvat, měla jsem pocit, že je to naše poslední chvíle. Ještě teď mám husí kůži,“ vzpomíná. Průvodčí okamžitě zatáhl za záchrannou brzdu. Kabina se sice pořád pohybovala dolů z kopce, ale jela stále pomaleji. Vyšetřovatelé nakonec změřili dráhu – 105 metrů. To už se průvodčí snažil vyděšené cestující uklidnit.

„Mluvil na nás, byl nesmírně klidný, profesionální. Uklidňoval nás, že už se nemůže nic stát, že visíme na brzdě, že je všechno v pořádku. Možná to zní jako klišé, ale pro mě je zkrátka hrdina,“ popisuje okamžiky, na které asi do konce života nezapomene. Když už se kabina zastavila, zůstala viset ve vzduchu zhruba patnáct metrů nad zemí.

Jako Sophiina volba

„Průvodčí nás rozdělil na dvě půlky, aby se kabina vyvážila. Otevřel spodní víko a začal spouštět lidi dolů. Určil pořadí, kdo půjde první, kdo potom. Nejdřív poslal děti, to jsem měla strach,“ popisuje Novotná. Nevěděla, které dítě poslat po lanu dolů jako první.

„Netušíte, nakolik můžete lanu věřit, je to výška. Nevíte jestli se na lanu udrží, do toho ale máte pocit, že se lanovka může za chvíli urvat stejně jako ta druhá, takže chcete, aby byly co nejdřív na zemi,“ vzpomíná. Osobně jí prý nejvíce pomohlo, jak byl průvodčí klidný a neustále lidem v kabině vysvětlovat, co je čeká. „Pomáhal lidem do toho sedáku, prostě klobouk dolů,“ podotýka Novotná.

Svěřila se i s tím, jaká chvíle pro ni byla nejdojemnější. „Zůstala jsem v kabině poslední z cestujících, už jsme tam byli sami dva a bylo už vidět, že i jemu nervy pracují, jak na něj dosedal obrovský stres, když viděl, že jsou lidé v bezpečí,“ vypráví. Řekla mu, že s ním v kabině ještě chvíli počká, aby si dal pauzu, on však kroutil hlavou.

„Říkal: ‚Musím vás všechny dostat dolů,‘“ doplnila zachráněná žena a do očí se jí vracely slzy. Průvodčí Radek Kysela dostal za záchranu životů cestujících medaili od hejtmana Libereckého kraje. S novináři mluvit odmítá, smrt kolegy a kamaráda v druhé, zřícené kabince lanovky ho těžce zasáhla.

„Nikdo nikdy nečekal, že tuto situaci zažije naostro, takže jeho výkon, jeho chování bylo zcela příkladné, perfektní, profesionální,“ doplňuje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Tagy: