Lanová dráha na Ještěd zůstane po tragické nehodě, při níž zahynul jeden člověk, mimo provoz několik měsíců. Potřebuje větší opravu, uvedly České dráhy. Přesný rozsah prací zatím neznají. Vzniklou škodu způsobenou tragickým pádem kabiny zatím odhadují na deset milionů korun.
Při tragickém pádu kabiny lanovky v neděli zahynul průvodčí, který byl v kabině sám. Dalších třináct cestujících a průvodčího záchranáři evakuovali z druhé kabiny. Vyšetřování, které by mělo odhalit, co tragédii způsobilo, bude trvat déle než půl roku.
Policie událost vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, na místě jsou i inspektoři Drážní inspekce. Přednosta lanovky Vladimír Štěpán řekl, že práce spojené s revizí, které měly začít v pondělí 1. listopadu, se kvůli vyšetřování odkládají. Z události je zdrcený, vysvětlení pro pád kabiny nemá.
Výměna lana a výroba nové kabiny
Zatím není jasné, kdy lanovka bude moci být opět v provozu. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského bude potřeba větší oprava. „Její rozsah a délka bude stanovena až po podrobné prohlídce celé lanové dráhy, proto nelze v současné chvíli předjímat rozsah prací. Lze však očekávat, že bude nutné vyměnit celé tažné lano a vyrobit novou kabinu,“ řekl. Před tragickou nehodou České dráhy počítaly s odstávkou do 13. listopadu.
Podle inspektora Kučery v neděli našli zbytky prasklého tažného lana a inspekce v pondělí pokračuje ve vyšetřování. „Předpokládám, že na místě mimořádné události budeme ještě v pondělí, a pak už se tam vracet nebudeme, že už to bude spíše dokazování, papíry, výslechy a tak dále,“ uvedl.
Podle něj vyšetřování inspekci potrvá minimálně půl roku. „Třeba taková kontrola defektoskopie lana trvá několik měsíců. Stejně tak to, že praskne tažné lano, by nemělo způsobit pád kabinky lanové dráhy. Jsou tam mechanismy, které mají nějakým způsobem fungovat, a my musíme zkoumat, proč se kabina zřítila,“ dodal.
Šťáhlavský řekl, že je vyšetřování na začátku a že musí prověřit všechny skutečnosti, které mohly k nehodě vést. „První zjištění na místě však nasvědčují tomu, že pravděpodobnou bezprostřední příčinou nehody bylo prasknutí tažného lana, které bylo kontrolováno metodou defektoskopie odborným znalcem v listopadu 2020 a další plánovaná prohlídka byla doporučena do listopadu 2022,“ sdělil.
Kabinová lanovka na Ještěd je v majetku Českých drah a je oblíbenou turistickou atrakcí. Na možnost pádu lanovky se složky integrovaného záchranného systému pravidelně připravují, cvičení se konají každoročně. Bezmála v 90leté historii lanovky ale nebyl takový zásah nutný.