reklama

Rizikový scénář epidemie. Za prosinec by mohlo přibýt až 200 tisíc nových případů

Sestry pečují o pacienta na jednotce intenzivní péče.
Zdroj: ČTK

Počty nově nakažených koronavirem v Česku opět stoupají. Šéf Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) Ladislav Dušek představil na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví scénáře s možným vývojem pandemie. Ten nejrizikovější počítá s téměř 200 tisíci nakaženými za prosinec a další dramatický nárůst v lednu 2021.

reklama

Průměrný počet nových případů za den vzrostl od minulého týdne o osm procent, v předchozích týdnech klesal, či stagnoval. Reprodukční číslo udává průměrný počet dalších osob, které se nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Pokud by se dál nezvyšovalo, znamenalo by to podle prezentace Duška asi 114 000 nově nakažených za prosinec.

„Pokud by reprodukční číslo narostlo na hodnoty nad 1,2, nevyhnutelně nastane eskalace,“ řekl Dušek. V takovém případě by do konce letošního roku bylo nově nakažených až 198 000. Za prvních deset dní testy odhalily 45 900 nových případů.

Prezentace ÚZIS
Prezentace ÚZIS

Podle středečního vyjádření ředitele ÚZIS Ladislava Duška by více nakažených mohlo potřebovat nemocniční péči zhruba za týden, kdy se projeví vyšší počet nových případů. Podle zveřejněného grafu by mohlo jít až o 12 tisíc hospitalizovaných s nemocí COVID-19.

Prezentace ÚZIS
Prezentace ÚZIS

To by znamenalo až 1 800 pacientů na lůžkách jednotek intenzivní péče (JIP). Zátěž nemocnic by tak byla horší než na začátku listopadu, kdy Česko zaznamenalo dosud nejvyšší čísla –⁠ 8 300 hospitalizovaných s COVID-19, z toho 1 200 na odděleních JIP.

Prezentace ÚZIS
Prezentace ÚZIS

Česká republika by se mohla také při nepříznivém vývoji vrátit k 15 tisícům nových případů denně.

Prezentace ÚZIS
Prezentace ÚZIS

Blatný ke covidu: Dostáváme se znovu do složité situace

Česko se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dostává ve vývoji epidemie nemoci COVID-19 znovu do složité situace. Nových případů začalo opět přibývat a roste reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření viru. Pouze Praha a Plzeňský kraj jsou v systému PES pod 60 body ze sta, řekl na páteční tiskové konferenci Dušek.

„Skóre protiepidemického systému je stabilní. Ale pakliže bychom započítali i všechny antigenní testy, skóre by i tak stouplo na 59 z původních 57. Pořád jsme i tak na hranici mezi stupněm tři a čtyři,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Podle Duška se pandemie v současné době rychleji šíří i jinde v Evropě.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nehody

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

  • Aktualizováno

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterní zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Koronavirus

Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí

Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí

Pandemický zákon ani zákon o ochraně veřejného zdraví nemůže plošně regulovat a omezovat volný pohyb osob ani jejich počet, napsala Policie ČR na Twitter. Podle strážců zákona se opatření váže pouze k hromadným akcím. Policisté se tak obrátili proti nařízení nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). Ten v pondělí na základě pandemického zákona omezil setkávání více než dvou lidí.

Jste největším hysterikem, vyslechl si Kubek. Ševčíkovi vzkázal: Nefušujte do medicíny
Chystá se další zvýhodnění dlužníků, varují experti. Poslanci posoudí novelu exekucí
Pirk: Epidemie končí, ať budou opatření jakákoliv. Rotační výuka ve školách je špatně
Sanitky za miliony byly kontaminovány jedovatými látkami. Pacientům už sloužit nebudou
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka
Další články
reklama
reklama