reklama

Znovu zavřené hospody a fitka? Už za týden, obává se ministr Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) oznámil, že pokud se epidemie v Česku zázračně nezlepší, přejdeme koncem příštího týdne do čtvrtého stupně v protiepidemickém systému PES. Návrh vládě už chystá. Podmínky ale prý Blatný upraví tak, že zůstanou povolené například návštěvy v domovech sociálních služeb a otevřené malé obchody i některé služby. Například restaurace ale podle všeho budou muset opět zavřít.

reklama

„V případě, že nedojde k zásadní změně situace, tedy k zázračnému zlepšení nebo velkému zhoršení, v pondělí navrhneme, aby v druhé polovině příštího týdne Česká republika opět přešla do stupně čtyři v systému PES,“ oznámil v pátek na tiskové konferenci k vývoji epidemie ministr zdravotnictví.

K tématu

Ve stupni čtyři ale provede několik změn. V domovech sociálních služeb například nebudou zakázány návštěvy, ale příchozí budou testováni. Tentokrát také zůstanou otevřené malé obchody, aby nebyly znovu znevýhodněny proti supermarketům, které kromě potravin prodávají i další sortiment. Změna se bude týkat i služeb, ministr uvedl, že lidé si budou moct dojít například ke kadeřnici.

Ostatní ustanovení ale budou v platnosti. Podle všeho se tedy budou muset znovu zavřít například restaurace nebo fitness centra. Blatný však zdůraznil, že se vláda zaměří na změny v kompenzacích.

Ještě v prosinci by mohlo přibývat deset tisíc nakažených denně

„Je objektivním faktem, že šíření začíná signalizovat dynamiku směrem vzhůru. V tuto chvíli pozorujeme v nemocnicích stagnaci vývoje, ale je to informace, která se dívá zpět,“ uvedl na brífinku ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Varoval také, že čísla za poslední rozvolnění se teprve projeví.

Podle něj trvá až deset dní, než se u člověka vyvine stav, kdy je nutná hospitalizace. Modely navíc ukazují, že do nemocnic bude v následujících dnech denně přicházet 300 až 400 nově hospitalizovaných pacientů. „Predikce je bohužel negativní,“ dodal s tím, že horší scénář také ukazuje, že koncem prosince by mohlo přibývat až deset tisíc nakažených denně.

„Nejúčinnější je omezení sociálních kontaktů. Cílem je omezit přetížení zdravotního systému. Nechceme nikomu ubližovat, ale potřebujeme, aby se zabránilo přenosu od nakažených osob, které samy neví, že nemoc mají,“ podotkl ministr Blatný.

Rizikové skóre PES už o uplynulém víkendu stouplo na 64 bodů ze sta, což odpovídá hodnotám čtvrtého stupně. Podle původní metodiky se mělo zpřísňovat už po třech dnech, to ale vláda zatím neudělala. V pátek Blatný oznámil, že na pondělí už takový návrh chystá. Pokud se tak situace nezmění, opatření v Česku se koncem příštího týdne opět zpřísní.

K tématu

Další hlavní zprávy

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Politika

Maláčová se opřela do Zemanova týmu: Nechtějí bonus pro důchodkyně, protože nejsou ženami

Maláčová se opřela do Zemanova týmu: Nechtějí bonus pro důchodkyně, protože nejsou ženami

Někteří členové v týmu prezidenta byli skeptičtí k bonusu pro důchodkyně, řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) po jednání s prezidentem Milošem Zemanem a jeho expertním týmem na zámku v Lánech. Podotkla, že to bylo asi proto, že nejsou ženami. Ministryně tak pokračuje ve svém tažení za ženská práva, které odstartovala ve čtvrtek svou otázkou na sociální síti Facebook, zda ženy patří do politiky.

Maláčová: Začátkem května snad vrátíme děti do školek. Izolačka funguje, prodloužíme ji
Volby vyhrajeme a zavřeme Babiše, hlásá Chcípl PES. Hnutí představilo program
reklama
reklama
Dojemné chvíle i zápasy na koni. Královská rodina odtajnila snímky prince Philipa

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Desítky lidí vyrazily na farmářské trhy i v sychravém počasí. Dodržují opatření?
Kdykoliv mohou začít krvácet. Život hemofilikům usnadňuje moderní léčba
Další články
reklama
reklama