reklama

Znovu zavřené hospody a fitka? Už za týden, obává se ministr Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) oznámil, že pokud se epidemie v Česku zázračně nezlepší, přejdeme koncem příštího týdne do čtvrtého stupně v protiepidemickém systému PES. Návrh vládě už chystá. Podmínky ale prý Blatný upraví tak, že zůstanou povolené například návštěvy v domovech sociálních služeb a otevřené malé obchody i některé služby. Například restaurace ale podle všeho budou muset opět zavřít.

reklama

„V případě, že nedojde k zásadní změně situace, tedy k zázračnému zlepšení nebo velkému zhoršení, v pondělí navrhneme, aby v druhé polovině příštího týdne Česká republika opět přešla do stupně čtyři v systému PES,“ oznámil v pátek na tiskové konferenci k vývoji epidemie ministr zdravotnictví.

Ve stupni čtyři ale provede několik změn. V domovech sociálních služeb například nebudou zakázány návštěvy, ale příchozí budou testováni. Tentokrát také zůstanou otevřené malé obchody, aby nebyly znovu znevýhodněny proti supermarketům, které kromě potravin prodávají i další sortiment. Změna se bude týkat i služeb, ministr uvedl, že lidé si budou moct dojít například ke kadeřnici.

Ostatní ustanovení ale budou v platnosti. Podle všeho se tedy budou muset znovu zavřít například restaurace nebo fitness centra. Blatný však zdůraznil, že se vláda zaměří na změny v kompenzacích.

Ještě v prosinci by mohlo přibývat deset tisíc nakažených denně

„Je objektivním faktem, že šíření začíná signalizovat dynamiku směrem vzhůru. V tuto chvíli pozorujeme v nemocnicích stagnaci vývoje, ale je to informace, která se dívá zpět,“ uvedl na brífinku ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Varoval také, že čísla za poslední rozvolnění se teprve projeví.

Podle něj trvá až deset dní, než se u člověka vyvine stav, kdy je nutná hospitalizace. Modely navíc ukazují, že do nemocnic bude v následujících dnech denně přicházet 300 až 400 nově hospitalizovaných pacientů. „Predikce je bohužel negativní,“ dodal s tím, že horší scénář také ukazuje, že koncem prosince by mohlo přibývat až deset tisíc nakažených denně.

„Nejúčinnější je omezení sociálních kontaktů. Cílem je omezit přetížení zdravotního systému. Nechceme nikomu ubližovat, ale potřebujeme, aby se zabránilo přenosu od nakažených osob, které samy neví, že nemoc mají,“ podotkl ministr Blatný.

Rizikové skóre PES už o uplynulém víkendu stouplo na 64 bodů ze sta, což odpovídá hodnotám čtvrtého stupně. Podle původní metodiky se mělo zpřísňovat už po třech dnech, to ale vláda zatím neudělala. V pátek Blatný oznámil, že na pondělí už takový návrh chystá. Pokud se tak situace nezmění, opatření v Česku se koncem příštího týdne opět zpřísní.

Tagy:

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Nečekaný vedlejší účinek po vakcíně Pfizer. Očkované ženy hlásí zvětšení prsou

Nežádoucích vedlejších účinků po očkování proti covidu hlásí lidé tisíce. Mnohé ženy, které si nechaly aplikovat vakcínu Pfizer, se však z jednoho radují. Vyskytl se u nich takzvaný „Pfizer boob job“ neboli zvětšení prsou po očkování. Některé se následně obávaly, že mají rakovinu prsu. Reakce těla je totiž podobná té u zákeřné diagnózy.

Odškodnění za Vrbětice. Obce v okolí, obyvatelé i kraj by si mohli rozdělit 700 milionů

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun. Počítá s tím návrh zákona, který v pátek ve zrychleném režimu schválila Sněmovna. Musí ho ještě projednat Senát. Zákon již dříve podpořila vláda a podporuje ho i prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 113 ze 123 přítomných poslanců, proti nehlasoval nikdo.

reklama

Domácí zpravodajství

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

reklama