reklama

Česko zasáhne vichřice a sněhová kalamita. Napadne až 10 cm, výrazně se ochladí

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před novou sněhovou pokrývkou a také před silným větrem. Na západě a severozápadě Čech by mohlo v sobotu napadnout až 10 centimetrů nového sněhu, na horách až 20 cm. V Jeseníkách a Beskydech navíc bude zesilovat vítr až na rychlost 110 km/h. Ještě v pátek přitom naměříme v odpoledních maximech až 11 °C.

reklama

ČHMÚ vydal výstrahu před novou sněhovou pokrývkou. V sobotu by během 12 hodin mohlo napadnout až 7 centimetrů sněhu v částech Karlovarského, Plzeňského, Středočeského, Ústeckého, Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského, Jihomoravského a Zlínského kraje. Výstraha platí od půlnoci do sobotních 15 hodin.

Mokrý sníh může lámat větve a způsobit komplikace v dopravě či výpadky v energetice. Při cestování doporučují meteorologové sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Lidé by neměli zapomenout na zimní výbavu a při cestách do hor na sněhové řetězy. Nutné jsou také zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách mají lidé dodržovat pokyny Horské služby.

Kromě toho varují meteorologové také před silným větrem, který zasáhne v noci a v sobotu především východ republiky. Na Moravě a ve Slezsku bude foukat čerstvý jižní vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti 55 až 70 km/h. V Jeseníkách a Beskydech pak může zesílit až na 110 km/h, tedy na intenzitu vichřice.

V pátek bude až 11 stupňů

Pátek bude podle meteorologů nejteplejším dnem v týdnu. V odpoledních maximech naměříme 6 až 11 °C, při mlze kolem 4 °C. Sníh bude tát i v horských oblastech, protože teplota v 1 000 metrech na horách se bude pohybovat kolem 4 °C. Polojasno bude během dne jen přechodně, jinak má být zataženo až oblačno, ojediněle mlhy, zpočátku i mrznoucí. Foukat bude mírný až čerstvý jižní vítr o rychlosti 4 až 8 m/s s nárazy kolem 15 m/s, na horách na severovýchodě kolem 25 m/s. Vítr bude odpoledne slábnout.

V noci na sobotu bude zataženo až oblačno, místy bude pršet. V severozápadní polovině Čech bude déšť nebo déšť se sněhem četnější a od západu začne v polohách nad 500 metrů sněžit. Nejnižší teploty klesnou na 3 až -1 °C, na východě kolem 5 °C.

sobotu počasí ovlivní studená fronta, která přinese na většinu území srážky. Ty budou v Čechách od středních poloh sněhové. Na Moravě a ve Slezsku budou zpočátku dešťové, ale v noci na neděli se bude ochlazovat i na východě a také tam začnou srážky přecházet do sněžení. Na západě a severozápadě území podle meteorologů napadne 3 až 10 cm nového sněhu, v horských polohách až 20 cm. Srážky budou ustávat až ve večerních hodinách.

Po většinu soboty bude převážně zataženo. Ranní teploty budou klesat na 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 1 až 4 °C, na Moravě a ve Slezsku 5 až 9 °C, postupně se ale bude ochlazovat.

V neděli budou lepší podmínky pro zimní sporty

V neděli bude oblačno až zataženo, zejména zpočátku dne se místy objeví déšť kombinovaný se sněhem. Od středních poloh ČHMÚ předpovídá sněžení nebo sněhové přeháňky. Meteorologové upozorňují, že v neděli také budou lepší podmínky pro zimní sporty než v sobotu. I v neděli však platí výstraha, a to do 12. hodin před náledím. Po předchozích srážkách a tání sněhu budou podle meteorologů klesat teploty pod nulu, a tak ráno mohou namrzat cesty.

Ranní teploty se budou pohybovat kolem 0 až -4 °C, v Čechách až -7 °C. Nejvyšší denní teploty budou dosahovat -1 až 3 °C. Foukat bude mírný západní vítr o rychlosti do 20 km/h.

Ochlazení v Česku vydrží po celý poslední lednový týden. Počasí ovlivní tlaková níže původem z centrálního Středomoří a na většině území bude sněžit. Převládat bude vysoká oblačnost, polojasno bude jen přechodně. Ranní teploty budou klesat k -2 až -7 °C, ojediněle až k -10 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na -3 až 1 °C. Oteplovat se začne až v pátek. V současné době numerické modely podle meteorologů ukazují, že závěr ledna přinese výrazné oteplení a v maximech teploty i přes 10 °C.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama