reklama

Česko zasáhne vichřice a sněhová kalamita. Napadne až 10 cm, výrazně se ochladí

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před novou sněhovou pokrývkou a také před silným větrem. Na západě a severozápadě Čech by mohlo v sobotu napadnout až 10 centimetrů nového sněhu, na horách až 20 cm. V Jeseníkách a Beskydech navíc bude zesilovat vítr až na rychlost 110 km/h. Ještě v pátek přitom naměříme v odpoledních maximech až 11 °C.

reklama

ČHMÚ vydal výstrahu před novou sněhovou pokrývkou. V sobotu by během 12 hodin mohlo napadnout až 7 centimetrů sněhu v částech Karlovarského, Plzeňského, Středočeského, Ústeckého, Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského, Jihomoravského a Zlínského kraje. Výstraha platí od půlnoci do sobotních 15 hodin.

K tématu

Mokrý sníh může lámat větve a způsobit komplikace v dopravě či výpadky v energetice. Při cestování doporučují meteorologové sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Lidé by neměli zapomenout na zimní výbavu a při cestách do hor na sněhové řetězy. Nutné jsou také zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách mají lidé dodržovat pokyny Horské služby.

Kromě toho varují meteorologové také před silným větrem, který zasáhne v noci a v sobotu především východ republiky. Na Moravě a ve Slezsku bude foukat čerstvý jižní vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti 55 až 70 km/h. V Jeseníkách a Beskydech pak může zesílit až na 110 km/h, tedy na intenzitu vichřice.

V pátek bude až 11 stupňů

Pátek bude podle meteorologů nejteplejším dnem v týdnu. V odpoledních maximech naměříme 6 až 11 °C, při mlze kolem 4 °C. Sníh bude tát i v horských oblastech, protože teplota v 1 000 metrech na horách se bude pohybovat kolem 4 °C. Polojasno bude během dne jen přechodně, jinak má být zataženo až oblačno, ojediněle mlhy, zpočátku i mrznoucí. Foukat bude mírný až čerstvý jižní vítr o rychlosti 4 až 8 m/s s nárazy kolem 15 m/s, na horách na severovýchodě kolem 25 m/s. Vítr bude odpoledne slábnout.

V noci na sobotu bude zataženo až oblačno, místy bude pršet. V severozápadní polovině Čech bude déšť nebo déšť se sněhem četnější a od západu začne v polohách nad 500 metrů sněžit. Nejnižší teploty klesnou na 3 až -1 °C, na východě kolem 5 °C.

sobotu počasí ovlivní studená fronta, která přinese na většinu území srážky. Ty budou v Čechách od středních poloh sněhové. Na Moravě a ve Slezsku budou zpočátku dešťové, ale v noci na neděli se bude ochlazovat i na východě a také tam začnou srážky přecházet do sněžení. Na západě a severozápadě území podle meteorologů napadne 3 až 10 cm nového sněhu, v horských polohách až 20 cm. Srážky budou ustávat až ve večerních hodinách.

Po většinu soboty bude převážně zataženo. Ranní teploty budou klesat na 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 1 až 4 °C, na Moravě a ve Slezsku 5 až 9 °C, postupně se ale bude ochlazovat.

V neděli budou lepší podmínky pro zimní sporty

V neděli bude oblačno až zataženo, zejména zpočátku dne se místy objeví déšť kombinovaný se sněhem. Od středních poloh ČHMÚ předpovídá sněžení nebo sněhové přeháňky. Meteorologové upozorňují, že v neděli také budou lepší podmínky pro zimní sporty než v sobotu. I v neděli však platí výstraha, a to do 12. hodin před náledím. Po předchozích srážkách a tání sněhu budou podle meteorologů klesat teploty pod nulu, a tak ráno mohou namrzat cesty.

Ranní teploty se budou pohybovat kolem 0 až -4 °C, v Čechách až -7 °C. Nejvyšší denní teploty budou dosahovat -1 až 3 °C. Foukat bude mírný západní vítr o rychlosti do 20 km/h.

Ochlazení v Česku vydrží po celý poslední lednový týden. Počasí ovlivní tlaková níže původem z centrálního Středomoří a na většině území bude sněžit. Převládat bude vysoká oblačnost, polojasno bude jen přechodně. Ranní teploty budou klesat k -2 až -7 °C, ojediněle až k -10 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na -3 až 1 °C. Oteplovat se začne až v pátek. V současné době numerické modely podle meteorologů ukazují, že závěr ledna přinese výrazné oteplení a v maximech teploty i přes 10 °C.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nejlepší výsledek od roku 2007. Češkám se na lyžařském šampionátu povedla štafeta
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Lidé v karanténě dostanou navíc až 370 korun denně. „Izolačka“ prošla Senátem
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Blatný zvažuje nařídit pracovní povinnost některým studentům, rozhodne v pátek
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Muž se přiznal k ubodání spolubydlícího, zabít ho prý nechtěl. Dostal 17 let vězení
Maláčová: ANO se chystá na vládu s ODS a TOP 09. Důkazem je hlasování o nemocenské
Další články
reklama
reklama