reklama

Hospitalizovaných je nejvíce od června. V pátek přibylo opět více než tisíc nakažených

Počet případů koronaviru v Česku v pátek potřetí v tomto týdnu přesáhl tisícovku. Laboratoře jich potvrdily 1 017, téměř o čtvrtinu víc než před týdnem. Testů přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. S nemocí COVID-19 je v nemocnicích už 331 lidí, nejvíc od začátku června. Počet úmrtí s koronavirem se přiblížil 30 500. Dál roste počet nových případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

reklama

Denní nárůsty počtu případů covidu v Česku stoupají už několik týdnů. Nad tisícovku, kde byl dosud naposledy v polovině května, se denní přírůstek dostal v tomto týdnu vedle pátku také v úterý a ve středu.

Zároveň postupně ubývá testovaných. V pátek laboratoře provedly zhruba 26 tisíc testů metodou PCR a 75 tisíc antigenních testů. Před týdnem prošlo testem PCR téměř 29 tisíc lidí a antigenní metodou se jich testovalo skoro 80 tisíc. Podíl pozitivních u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se mírně zvýšil ze čtvrtečních 5,67 % na 5,8 % v pátek.

Ve vážném stavu je 67 pacientů

Dál narůstá počet lidí s covidem v nemocnicích. Pátečních 331 pacientů je o víc než třetinu vyšší než před týdnem. Víc lidí s koronavirem bylo v nemocnicích naposledy 4. června. Počet nemocných ve vážném stavu se za týden víc než zdvojnásobil – je jich už 67.

Podesáté za sebou vzrostlo také takzvané incidenční číslo, které udává počet potvrzených případů nákazy za týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. K pátku se zvýšilo na 54 ze čtvrtečních 53. Vyšší bylo naposledy 19. května. V posledních dnech stoupá hlavně v Moravskoslezském kraji, kde se dostalo na hodnotu 90.

V Jihočeském kraji sedmidenní incidence vzrostla na 80, v Praze na 72. Nejnižší je incidenční číslo v Královéhradeckém kraji, na 100 tisíc obyvatel zde za sedm dní připadá jen 18 nově potvrzených nakažených.

Za týden přibylo 22 obětí

Reprodukční číslo udávající kolik lidí nakazí v průměru jeden pozitivně testovaný se v sobotu vrátilo na hodnotu 1,3. Nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování šíření nákazy, se drží od konce srpna.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku loňského března hygienici zaznamenali asi 1,7 milionu případů koronaviru. Naprostá většina z nakažených se vyléčila. S covidem zemřelo 30 499 lidí. Za poslední týden přibylo 22 úmrtí, v předchozím týdnu s koronavirem zemřelo 12 lidí.

Dávek očkování zdravotníci od konce loňského roku, kdy se s vakcinací začalo, aplikovali téměř 11,9 milionu. Většina vakcín vyžaduje k plnému očkování dvě dávky. V pátek dostalo vakcínu 12 687 lidí, zhruba stejně jako o týden dřív. Dokončené očkování má necelých 6 milionů Čechů. Stoupá také počet lidí, kteří si nechali imunitu posílit třetí dávkou vakcíny. Už je jich téměř 20 tisíc.

Vědecká rada České lékařské komory žádá povinné očkování pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách, kteří jsou v přímém kontaktu s pacienty či klienty, napsala Mladá fronta Dnes. Prezident lékařské komory Milan Kubek by chtěl, aby očkování bylo povinné pro všechny, řekl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama