V politice jede kokain ve velkém, tvrdí Hollan. U nás se koksem pouze topí, oponuje Pecková

Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN)

Vaňková a fotomontáž

Drogy jsou ve vysoké politice běžnou záležitostí. Tvrdí to brněnský politik Matěj Hollan v souvislosti s kauzou primátorky Markéty Vaňkové kvůli fotografii s bílým práškem. Podle středočeské hejtmanky Petry Peckové však například politici ve středních Čechách znají „pouze koks na topení“. Pražský zastupitel za ANO Ondřej Prokop na druhou stranu připomněl skandály, které musel vysvětlovat právě Hollan.

„Je to normální. Ve Sněmovně kokain jede ve velkém,“ řekl pro CNN Prima NEWS brněnský politik Matěj Hollan (Žít Brno). Podobně to funguje podle něj také na brněnském magistrátu. „Strašně se tam chlastá a užívá koks a podobné věci, to je stejné i v Praze. V Brně se chlastá ve velkém a na radnici se pořádají i velké večírky,“ popsal Hollan s tím, že své tvrzení však nemůže dokázat, a odvolával se na informace z druhé ruky.

ČTĚTE TAKÉ: Na fotce s bílým práškem mohu být já, připustila Vaňková. Přiznala i zkušenost s drogami

Podobně to uvedl také na svém Facebooku: „Rekreační užívání látek jako kokain nebo mňaučko (mefedron s účinky podobnými extázi a kokainu, pozn. red.) je velmi rozšířené. V politice je to velmi běžná droga. Má jistě svoje rizika, ale nemá smysl z toho dělat žádnou kauzu, protože je to opravdu masivně rozšířené.“

Toto tvrzení se však nelíbilo středočeské hejtmance Petře Peckové (STAN), podle které to tak úplně není. „Uznávám, že my ve Středočeském kraji jsme vesničani, koks známe jen ten, co se s ním topí, což není masivně rozšířené, bojujeme proti tomu kotlíkovými dotacemi. Na úřadě je mezi politiky masivně rozšířena cola light a cherry cola, což je fakt hnus. Ale nebudeme z toho dělat kauzu,“ napsala na Twitteru.

Bránil se také její kolega z Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN). „Teprve dnes jsem se z článku o kauze brněnské primátorky dozvěděl, že jsem s velkou pravděpodobností taky uživatelem drog. Dobré vědět. Jednak si musím vygůglit slovo ‚mňaučko‘ (dnes jsem slyšel poprvé) a taky se budu muset rychle naučit aspoň kouřit, abych se nemusel na pondělní poradě vedení kraje při rozdávání jointů stydět,“ napsal hejtman na Facebooku.

Avšak někteří lidé v této souvislosti zpochybňují důvěryhodnost Hollana, který byl v čele satirického hnutí a veřejnosti musel před lety vysvětlovat video, kdy se na Ukrajině nechal záměrně bičovat. „Jeden by řekl, že od dob Matěje Hollana a jeho sado maso hrátek, kdy zvesela pokřikoval ‚I want more‘ a nechal se u toho bičovat, je na brněnské radnici nuda. Skoro mi připadá, že pražský Dozimetr a kokain v řiti má konečně konkurenci,“ napsal na Twitter pražský zastupitel za ANO Ondřej Prokop.

Do ODS se pak tvrdě opřela předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. „V Brně bude koksu na zimu dost… a ta částka taky nesedí. Až tato prohnilá partička, jejíž členové se chovají jako organizovaný zločin, feťáci a tyranové, bude mluvit o nějakých hodnotách, každý slušný člověk si musí s chutí odplivnout,“ napsala na Twitter.

Výrazná postava ODS Pavel Novotný si myslí, že primátorka kauzu ustojí. „S pistolí u hlavy bych vám možná řekl, že tahle okurková aférka je to poslední, co bych ve stínu jiných akcí vedení brněnské ODS vytýkal. Já si byl jednou jistý, že to Markéta neustojí, nebudu říkat, kdy. Prostě jednou jsem o tom byl přesvědčen. Tohle na rezignaci není a nebude a díky Bohu. Letní aférka a alternativní Brno, plná podpora názoru vedení strany i regionu,“ napsal starosta Řeporyjí na Twitter.

Primátorka Vaňková by podle jejího exnáměstka a nyní ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) měla fotografii s bílým práškem vysvětlit, aby to nevyvolávalo další otázky.

Podle expředsedy lidovců Jiřího Čunka jsou obvinění závažná. „Je to věc ODS a brněnské koalice. Jsem hodně protidrogově zaměřený. Rád bych se proti tomu vymezil, pokud to tak skutečně bylo. Jestli se dokáže, že paní primátorka na takové večírky chodí, viděl bych to jako velmi závažné. Jestli jsou tou takzvanou alternativou večírky s drogami, tak pro mě ne. Droga ovlivňuje chování člověka a politik by se takovým věcem neměl vystavovat. Drogy stimulují člověka a jsou návykové,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Kauza Vaňková

Politici tak reagovali na kauzu primátorky Brna Markéty Vaňkové (ODS), která musela v posledních dnech vysvětlovat fotografii, na níž má být zachycena s bílým práškem připomínajícím kokain. Zatímco nejdříve tvrdila, že se jedná o fotomontáž, v pondělí večer připustila, že by fotografie mohla být opravdu reálná.

„Včera jsem byla stoprocentně přesvědčená, že k takové situaci dojít nemohlo. Nicméně ve večerních hodinách mi kolega volal a řekl mi, že je možné, že před dvěma či třemi lety mohla podobná fotografie vzniknout,“ řekla v pondělí pro televizi Nova Vaňková.

Brněnská primátorka se podle svých slov účastnila společenské akce a při návratu v nočních hodinách narazila spolu se svým náměstkem Robertem Kerndlem (ODS) na skupinu mladých lidí. S nimi měli strávit několik desítek minut. Z celého večera si prý některé okamžiky nepamatuje.

„Tuto konkrétní situaci si nevybavuji, tudíž v tuto chvíli nedokážu říct, zda je ta fotografie pravdivá, nebo ne. Ale úplně vyloučit to nemůžu,“ připustila. Sama se zařadila mezi ty, kteří „jsou přístupní k legalizaci omamných látek“. Zmínila, že tvrdým drogám neholduje, ale s přáteli si kromě skleničky vína či piva dá také HHC (kanabinoid získaný z rostlin konopí, jehož prodej je v ČR legální, pozn. red.).

Tagy: