Bern, hlavní město Švýcarska, plánuje pilotní projekt kontrolovaného prodeje kokainu. Politici uznávají škodlivost této drogy, současně věří, že prodej pod přísným dohledem by mohl přinést lepší kontrolu nad narkotikem a omezil by negativní dopady černého trhu, píše portál SRF.
Pilotní projekt získal v městském parlamentu 43 hlasů, proti bylo 18. Odpůrci se rekrutují především z pravicových a středopravých politických stran. Argumentovali, že rozhodnutí o takovém návrhu by mělo spadat pod pravomoc spolkové vlády, uvádí švýcarský portál SRF.
ČTĚTE TAKÉ: Elektroauta matou mozek. Proč v nich lidem bývá špatně častěji než v běžných vozech?
Zastánci kontrolovaného prodeje kokainu tvrdí, že projekt má vyslat signál vládě a dalším městům, aby tuto myšlenku také zvážily.
V Bernu se o částečné legalizaci kokainu nerozhodovalo poprvé. Při předchozím hlasování v roce 2019 byl návrh kontrolovaného prodeje kokainu zamítnut. Politici argumentovali, že chtějí nejprve získat zkušenosti s kontrolovaným prodejem konopí.
Obrat v postoji přišel zřejmě kvůli tomu, že v Basileji, Curychu a Lausanne pilotní projekty s prodejem konopí již běží. V Bernu se jeho spuštění očekává letos na podzim.
Podle studie z předchozích let, uveřejněné organizací Addiction Suisse, zkonzumují švýcarští uživatelé ročně pět tun kokainu. Bylo také zjištěno, že kokain je nejoblíbenější drogou ve Švýcarsku a tvoří přibližně čtyři pětiny celkového trhu.