reklama

V práci bývám tak dlouho, že mě děti znají už jen spící, říká zdravotní sestřička

První vlna koronaviru se zdravotní sestře Petře Šatavové naštěstí vyhnula v pracovním i osobním životě, ta druhá, podzimní, už byla podstatně náročnější. „V práci jsem tolik, že děti už mě znají jen spící. A předvánoční úklid stihnu možná tak do příštích Vánoc,“ svěřuje se sestřička, která pracuje na oddělení následné péče známém jako LDN.

reklama

Celý podzim byl pro Šatavovovu náročný fyzicky i psychicky. V její nemocnici vznikla covidová jednotka až před druhou vlnou a na práci v ní byly přeloženy sestřičky a sanitáři z různých oddělení.

Pandemie ovlivnila její rodinný i pracovní život

„Vlastně z nás udělali úplně nový kolektiv, který se musel ve strašně krátkém čase sehrát. Nikdo nevěděl, co od přicházející druhé vlny čekat, kolik bude třeba pomůcek, lidí. Občas to vypadalo, že budeme mít oddělení poloprázdné, a pak se během jednoho odpoledne dostalo na maximum kapacity,“ tvrdí sestřička Petra, která se stará o pacienty na kyslíkové a infuzní terapii, a dodává: „Naši pacienti a jejich rodiny nejhůře snáší izolaci, že nevidí i několik týdnů své blízké. Nejhorší je, když někdo zemře a příbuzní se musí vyrovnávat s tím, že ho dlouho neviděli a nerozloučili se.“

Přiznává, že pandemie ovlivnila i její rodinný život. „Na začátku podzimu, po přeřazení na covid jednotku, jsem se vyhýbala návštěvám u rodičů – jsou v rizikové skupině, tatínek je navíc po mrtvici. Ale dlouhodobě to nešlo, musíme se o sebe v rodině navzájem starat, takže je teď navštěvuji v roušce nebo respirátoru. Byla jsem extrémně vděčná, že už mám děti tak velké, že zvládaly distanční výuku samy. Pomáhat jim se školou už bych nezvládla,“ říká sestřička, která teď běžně v práci tráví 200 hodin za měsíc.

„Vzhledem k tomu, kolik hodin teď pracuji, doháním doma spánek. Děti mě tak už znají jen vleže, spící. A nějaký předvánoční úklid? Tak ten stihnu možná do příštích Vánoc…“ usmívá se Petra, která navzdory všemu neztrácí humor.

Její přání pro právě probíhající sváteční období je jediné: Aby lidé měli respekt k nemoci a sobě navzájem, situace se díky tomu stabilizovala a nemoc postupně vymizela.

Prima a Sestřičky pomáhají sestřičkám. Pomůžete také?

Petra Šatavová je jednou ze sestřiček, které Skupina Prima podpoří v rámci iniciativy Sestřičky sestřičkám. Tu jsme založili v rámci projektu Prima SVĚT za pomoci herců ze seriálu Sestřičky, České asociace sester a Českého červeného kříže. Chceme podpořit sestry v první linii, které jsou denně v kontaktu s covid pozitivními pacienty, neúnavně o ně pečují, a mnohdy tak samy riskují své zdraví. Cílem naší iniciativy je finančně přispět sestrám v nemocnicích s nejvyšším počtem pacientů, přiblížit veřejnosti jejich usilovnou práci a především poděkovat za jejich náročné pracovní nasazení, díky němuž se daří poskytovat pacientům v nemocnicích tolik potřebnou péči.

Rádi bychom vybrali alespoň 10 milionů korun a pak tuto částku ve spolupráci s Českou asociací sester spravedlivě rozdělili mezi sestry. Na začátek jsme do sbírky vložili jeden milion korun. A jak sestřičky můžete podpořit vy? V rámci veřejné sbírky Sestřičky sestřičkám na crowdfundingové platformě Znesnáze21 nebo pomocí dárcovských DMS. Více o projektu na www.sestrickysestrickam.cz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert
360°

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Kde se vzal ostrý náboj? Asi jde o selhání jednotlivce, říká spoluproducent filmu Jákl
Nehody

Kde se vzal ostrý náboj? Asi jde o selhání jednotlivce, říká spoluproducent filmu Jákl

Celý svět šokovala tragédie, která se odehrála během natáčení amerického westernu Rust v Novém Mexiku. Americký herec Alec Baldwin nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou a postřelil režiséra filmu Joela Souzu. V rekvizitní zbrani se totiž nacházel jeden ostrý náboj. Ze situace je zdrcený i český producent Petr Jákl, který na tvorbě filmu spolupracuje.

Zeman by nekomunikoval přes žalmy, tvrdí Forejt. Zkritizoval Mynáře, Kruliše i Ovčáčka

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt nešetřil kritikou na adresu současné Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Nejvíc podle něj selhává komunikace, kancléř Vratislav Mynář navíc podle něj překročil pomyslnou hranici a koná aktivisticky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodal, že si sám není jistý, jestli již druhým týdnem hospitalizovaný prezident Miloš Zeman o těchto krocích vůbec ví.

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

reklama

Domácí zpravodajství

Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat

Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.

Zastřelený pes na Náchodsku? Obyvatelé se bouří, policie případ odložila

Adršpachem na Náchodsku rezonuje případ údajné střelby v obci z konce léta. Zůstal po ní na ulici mrtvý pes jedné z obyvatelek. Háček je v tom, že ho pohřbila bez pitvy, kterou po ní požadovala policie. Ta teď případ odkládá s tím, že střelbu nelze potvrdit, takže není co vyšetřovat. Proti tomu se bouří jak řada obyvatel obce, tak majitelé psa, kteří mají i fotografii, kudy měl projektil proniknout do těla.

reklama