reklama

V práci bývám tak dlouho, že mě děti znají už jen spící, říká zdravotní sestřička

První vlna koronaviru se zdravotní sestře Petře Šatavové naštěstí vyhnula v pracovním i osobním životě, ta druhá, podzimní, už byla podstatně náročnější. „V práci jsem tolik, že děti už mě znají jen spící. A předvánoční úklid stihnu možná tak do příštích Vánoc,“ svěřuje se sestřička, která pracuje na oddělení následné péče známém jako LDN.

reklama

Celý podzim byl pro Šatavovovu náročný fyzicky i psychicky. V její nemocnici vznikla covidová jednotka až před druhou vlnou a na práci v ní byly přeloženy sestřičky a sanitáři z různých oddělení.

Pandemie ovlivnila její rodinný i pracovní život

„Vlastně z nás udělali úplně nový kolektiv, který se musel ve strašně krátkém čase sehrát. Nikdo nevěděl, co od přicházející druhé vlny čekat, kolik bude třeba pomůcek, lidí. Občas to vypadalo, že budeme mít oddělení poloprázdné, a pak se během jednoho odpoledne dostalo na maximum kapacity,“ tvrdí sestřička Petra, která se stará o pacienty na kyslíkové a infuzní terapii, a dodává: „Naši pacienti a jejich rodiny nejhůře snáší izolaci, že nevidí i několik týdnů své blízké. Nejhorší je, když někdo zemře a příbuzní se musí vyrovnávat s tím, že ho dlouho neviděli a nerozloučili se.“

Přiznává, že pandemie ovlivnila i její rodinný život. „Na začátku podzimu, po přeřazení na covid jednotku, jsem se vyhýbala návštěvám u rodičů – jsou v rizikové skupině, tatínek je navíc po mrtvici. Ale dlouhodobě to nešlo, musíme se o sebe v rodině navzájem starat, takže je teď navštěvuji v roušce nebo respirátoru. Byla jsem extrémně vděčná, že už mám děti tak velké, že zvládaly distanční výuku samy. Pomáhat jim se školou už bych nezvládla,“ říká sestřička, která teď běžně v práci tráví 200 hodin za měsíc.

„Vzhledem k tomu, kolik hodin teď pracuji, doháním doma spánek. Děti mě tak už znají jen vleže, spící. A nějaký předvánoční úklid? Tak ten stihnu možná do příštích Vánoc…“ usmívá se Petra, která navzdory všemu neztrácí humor.

Její přání pro právě probíhající sváteční období je jediné: Aby lidé měli respekt k nemoci a sobě navzájem, situace se díky tomu stabilizovala a nemoc postupně vymizela.

Prima a Sestřičky pomáhají sestřičkám. Pomůžete také?

Petra Šatavová je jednou ze sestřiček, které Skupina Prima podpoří v rámci iniciativy Sestřičky sestřičkám. Tu jsme založili v rámci projektu Prima SVĚT za pomoci herců ze seriálu Sestřičky, České asociace sester a Českého červeného kříže. Chceme podpořit sestry v první linii, které jsou denně v kontaktu s covid pozitivními pacienty, neúnavně o ně pečují, a mnohdy tak samy riskují své zdraví. Cílem naší iniciativy je finančně přispět sestrám v nemocnicích s nejvyšším počtem pacientů, přiblížit veřejnosti jejich usilovnou práci a především poděkovat za jejich náročné pracovní nasazení, díky němuž se daří poskytovat pacientům v nemocnicích tolik potřebnou péči.

Rádi bychom vybrali alespoň 10 milionů korun a pak tuto částku ve spolupráci s Českou asociací sester spravedlivě rozdělili mezi sestry. Na začátek jsme do sbírky vložili jeden milion korun. A jak sestřičky můžete podpořit vy? V rámci veřejné sbírky Sestřičky sestřičkám na crowdfundingové platformě Znesnáze21 nebo pomocí dárcovských DMS. Více o projektu na www.sestrickysestrickam.cz.

Tagy:

Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

Aktualizováno

V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně

Aktualizováno

Sobotní výstraha, kterou v neděli dopoledne upřesnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), varuje před velmi silnými bouřkami, krupobitím a povodněmi. V neděli se bouře mohou na území celé České republiky vyskytnout především od 15 hodin do večera. Teploty budou letní, od 23 do 28 stupňů Celsia, místy vyšplhají až k třicítce. Pro Plzeňsko platí povodňová pohotovost.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

reklama

Domácí zpravodajství

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

reklama