Sestřičky sestřičkám 2
Koronavirová pandemie ukázala, jak nenahraditelná je profese zdravotní sestry. Skupina Prima spustila veřejnou sbírku pro sestřičky za podpory herců seriálu Sestřičky, České asociace sester a Českého červeného kříže. Cílem iniciativy Sestřičky sestřičkám, které Prima darovala milion korun, je vybrat peníze právě pro tyto zdravotníky. Do pomoci se může zapojit každý: příspěvkem na platformě znesnáze21, pomocí SMS nebo na transparentní účet.
Hostem pořadu Nový den na CNN Prima NEWS byl Čestmír Horký, zakladatel crowdfundingové platformy znesnaze21.cz, na které veřejná sbírka Sestřičky sestřičkám probíhá.
Jaký je cíl? Kolik peněz byste rádi vybrali a do kdy se lidé mohou zapojit?
Ten milion korun v současné době tvoří deset procent cílové částky. Takže cílová částka je nastavena v tuto chvíli na deset milionů. Sbírka poběží tři měsíce, přibližně tedy do 21. února.
Kam by peníze měly přesně putovat? Už máte vybrané nějaké konkrétní nemocnice či sestřičky?
Spolupracujeme přibližně se čtyřiceti nemocnicemi. Jsou to nemocnice, které jsou nejvíce zapojené v boji proti koronaviru, mají největší objem pozitivních pacientů na covid. Spolupracujeme s Českou asociací sester proto, abychom zachovali nějakou odbornou záštitu nad tímto výběrem.
Veřejná sbírka Sestřičky sestřičkám Zdroj: CNN Prima NEWS
Bude pak možné někde sledovat i konkrétní příběhy, ať už jednotlivých sester, oddělení, nebo nemocnic, kam peníze poputují?
Peníze budou putovat konkrétním sestrám. Ty příběhy pravděpodobně budeme moci sledovat až potom, až dojde k výběru, který v tuto chvíli přesně nemáme, a čekáme na výsledky spolupráce s nemocnicemi. Ale sbírku, její průběh i to, jak se jí daří, můžete sledovat na stránkách sestrickysestrickam.cz nebo na naší platformě znesnaze21.cz.
Viděli jsme, že se zapojili i seriáloví herci. Jakou roli sehrávají v celé této kampani?
Jsou to známé tváře a naším cílem je dostat sbírku mezi co největší počet potenciálních dárců. Věříme, že právě vliv a známost těchto herců, těchto tváří nám pomůže dostat ji k těmto lidem. Celá sbírka si tím navíc získá důvěru, což je pro nás zcela zásadní. Takže děkujeme všem hercům, kteří se do této kampaně zapojili.
Kromě této konkrétní sbírky mohou lidé díky vaší platformě přispívat i dalším, kteří jsou v koronavirové situaci v nouzi. Která skupina je nejohroženější a jaké další sbírky máte v běhu?
Ohrožených skupin je mnoho. Na naší platformě běží šedesát sbírek, šedesát otevřených výzev, a pokud budu mluvit o skupině postižené koronavirem, jsou to určitě samoživitelé, samoživitelky. Aktuálně můžete přispět na dvě sbírky (tímto směrem zaměřené, pozn. red.) na naší platformě. A je to pomoc samoživitelkám s nákupem, respektive můžete jim nakoupit potraviny na celý měsíc. Nebo je to sbírka na nákup notebooků pro distanční výuku, která teď byla zcela zásadní a stále běží.
Jak rozpoznat skutečnou sbírku? Bohužel se objevují i ty falešné snažící se z lidí vylákat peníze.
Doporučil bych všem divákům minimálně jednu věc. Nepodporovat sbírky, které běží samy o sobě na Facebooku. Jakákoliv výzva, kterou založí fyzická osoba, nemusí být vždy podvodná, ale zároveň může otevírat cestu těm podvodným. Vždycky podporujte sbírku, která je pod záštitou nějaké známé neziskové organizace. Měla by to být ohlášená veřejná sbírka, což se dá ověřit na internetu a v rejstříku veřejných sbírek. A určitě každý, kdo organizuje veřejnou sbírku, by měl být schopen vám nabídnout potvrzení o daru, které potom můžete použít pro daňové účely. To jsou, myslím, základní pravidla, jak nenaletět.