V Praze má vzniknout obrovský lázeňský komplex. Podívejte se, jak bude vypadat

U Hostivařské přehrady na Praze 11 by mohl v příštích letech vzniknout obrovský lázeňský komplex. Lázně Bohdaneč plánují na území 27 hektarů vybudovat zařízení, které má být zaměřeno na rehabilitaci pohybového ústrojí. Celý projekt by měl být spojený s celkovou revitalizací území a vznikem sportovních areálů či nové rozhledny. Velká oblast u oblíbené Hostivařské přehrady by proto měla projít výraznou proměnou. Kritici se ale obávají nepřiměřeného zatížení komunikací na pražském Jižním Městě.

Hlavním cílem projektu je podle investora vybudování veřejně přístupného lázeňského území v krajinářsky pojatém parku. Součástí parku budou i veřejně přístupná sportoviště, včetně krytého bazénu a koupaliště. K lázním mají patřit i služby, kolonáda a volně rozmístěné lázeňské domy se zelenými střechami.

Městská část Prahy 11 proto chystá kvůli projektu změnu územního plánu, o čemž se chystá v nejbližší době hlasovat rada. V pondělí 7. června bude probíhat veřejné představení projektu.

Území je momentálně v neutěšeném stavu, proto městská část projekt podporuje. „Dané území je dlouhodobě pod snahou investorů něco tam vybudovat. Je to území tvořené soukromými pozemky, které se staly soukromými během restitucí. Již minimálně od roku 2002 se objevovaly projekty, že by se tam realizovala především bytová výstavba,“ sdělil CNN Prima NEWS místostarosta Prahy 11 pro územní rozvoj Martin Sedeke (ODS).

Lázně, ambulance i sportoviště

„Podle nás by mělo cenu vybudovat tam něco smysluplného. To je důvod, proč mě zaujal tento projekt, který nepřinesl standardní developer, ale provozovatel Lázní Bohdaneč. Má zde vzniknout lázeňské zařízení, které má být zaměřeno především na rehabilitaci pohybového ústrojí. Je logické, když je v Praze řada velkých nemocnic, že budou mít k dispozici takovéto zařízení,“ doplnil.

Komplex však bude nabízet další služby a volnočasové vyžití. „Chtěli by tam mít i ambulantní část, což znamená rozšíření nabídky pro občany Prahy 11. Celý areál bude tvořen komplexem otevřeného parku, takže budou zachovány pěší koridory například k přehradě. Dnes je tam v podstatě náletová zeleň a nikdo se o to nestará. Díky tomu se nám tam drží i bezdomovci. Chtějí tam vybudovat sportoviště, které bude mít dvě části – venkovní koupaliště a vnitřní bazén. Pak je tam vymezený prostor, který je momentálně definován jako fotbalové hřiště,“ vysvětlil místostarosta.

Kritici však upozorňují na dopravní zátěž, kterou může tento projekt Jižnímu Městu přinést, což připouští také Sedeke. „Jedinou obavu mám z dopravy, neumím říct, jakou intenzitu dopravy to tam přinese a jak to zatíží komunikace na Jižním Městě,“ řekl. Vyřešit by to však částečně měla dostavba vnějšího Pražského okruhu.

Tagy: